17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gebze’deki bilişim vadisi silikon vadisinin rakibi oluyor

Adnan Gümüşer

12 Eylül 2014 tarihli yazısı

Muallimköy yeni kurulacak bilişim vadisine kavuşuyor. Bilişim vadileri sanayileşmiş ülkelerin önem verdiği ve rekabet gücünün artırıldığı yerlerdir. Alanı 420 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Dünyada ilk örneği Amerika’da bulunuyor. Silikon vadisi olarak anılıyor. Ülkemizde bilişim vadisi kurma çalışmaları 2010 yılında başlamış ve Eylül ayı itibariyle fiiliyata geçmiş oluyor. 2015 yılına kadarda alt yapı çalışmalarının bitirilmesi planlanıyor.150 bin kişi iş ve istihdam görebilecek ve buralarda rızkını arayabilecek.
Gebze Muallimköy’deki bilişim vadisine 5 milyon m2 yer tahsis edildi. Vadinin içinden hızlı tren ve şehir içi tren geçirilecek. Yüksek katlı binalar yerine ofis ve Ar-ge bölümlerinin yer aldığı birkaç katlı binalar inşa edilecek. 4 etap şeklinde olacak. Hedef bu sektör de çalışan tüm kamu ve özel sektör firmalarını bir araya getirmek ve toplamak. Vadide Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen firmaları yer alacak. Üniversiteler buralarda teknoloji geliştirecek, Ar-ge çalışmalarını yapabilecek. Bazı analistler bu sektörü Stratejik sektör olarakta adlandırıyor.
Avantajları çok vergi indirimleri var. Bilişim vadisinde çalışacak Ar-ge personeli de dahil bütün personellere yüzde yüz gelir vergisi indirimi uygulanacak. Burada çalışan personelin sigorta pirimlerinin % 50’ sini devlet karşılayacak. Firmaların tamamı damga vergisinden muaf olacak. 12 yıl boyunca 100 de yüz kdv muafiyeti olacak.Kullanacakları su, kanalizasyon ve atık suyun vergileri alınmayacak. Özellikle yazılım firmaları içeride ve dışarı da yaptıkları satışlarda ve ihracatta birçok vergi kaleminden muaf tutulacak.
Bölge, Sabiha Gökçen hava alanına 10 dakika, Atatürk havaalanına ise (3.köprü bittikten sonra) 50 dakika, ilimizde bulunan maalesef şuan uçuşları durdurulan Cengiz Topel hava alanına ise yarım saat uzaklıkta bulunuyor. Proje alanı GYTE’ ne ait bir alan. Alan E5 karayolu ile tem yolunun kesiştiği yerde bulunuyor. Kocaeli 25 trilyon dolarlık pazar hacmi ve 2 milyara yaklaşan nüfusu ile büyük bir pazar kapasitesine sahip. Erişilebilir pazar büyüklüğü ilimizi tercihte, rağbet edilen bir durum. DPT tarafından 2003 yılında yapılan bir çalışmada ilimizin sosyo- ekonomik gelişmişlik sıralamasında 4. olduğu açıklandı. Yaşanabilirlik, sosyal ve kültürel gelişmişlik düzeyi açısından da yatırımcıların çekim merkezi olduğu aşikar.
Alt yapı çalışmaları 2015 yılında bitirileceği planlandığından kendi binasını yapmak isteyen firmalara yer tahsisi bu tarihten itibaren de yapılabilecek. Konu uzmanları ayrıca, ilgililerin model yabancı yatırımcı işlerini kolaylaştıran, yerli girişimcilerin de sermaye ve finansman ihtiyaçlarını karşılayacak dış alım, prototip üretim esnekliği, yeni donatılara izin, iş yapma ve işin maliyetini düşürme ile ilgili hukuksal yardımlarda bulunulması gerektiğini ifade ediyorlar.
Silikon vadisinin paraleli olacak Bilişim vadisi silikon vadisinden esinlenerek tasarımlandı. Silikon vadisi ABD nin Kaliforniya eyaletinde yer alıyor. Bölge dünya çapında büyük teknolojilerin hatta uzay teknolojisinin de pek çoğuna ev sahipliği yapıyor. Ülkedeki sermaye yatırımının % 40’ lık boyutunu gerçekleştirmiş durumdadır silikon vadisi. Amerika’da bu özel sektörün lokomotifini üniversite çekiyor. Stanford üniversitesi. Özel sektör ve Üniversitenin gelişimi ve beraber çalışması sonucunda 1939 yılında pek çok firmanın buralara yerleşmesi ve konuşlanmaları ile bu günkü duruma geldi. Silikon vadisi yakınında bulunan San Francisco kenti gerek altyapı hizmetinin karşılanması, gerekse nitelikli iş gücünün olması ve ulaşılabilirlik açısından Kocaeli’ne çok benziyor. Dünyaca tanınmış markalar Intel, Google, HP Microsoft, Mozilla, Oracle gibi önemli firmalar buralarda doğdu.
2013 yılında silikon vadisini gezen Eski Başbakan yeni Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan böyle bir yerin Türkiye’ de de kurulacağının sözünü vermişti. Bu söz gerçekleşiyor. Yatırım en çok Gebze’ye yarayacak. Gebzelilere ve Ülkemize şimdiden hayırlı olsun.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem