17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mis gibi kakaolu ekmek yediniz mi?

Adnan Gümüşer

09 Ağustos 2014 tarihli yazısı


Eğer ekmekten yana tercihiniz daha sağlıklı, sindirim sistemini rahatlatıcı ve besleyici gıda olarak çavdarlı ekmeği seçiyorsanız muhtemelen kakaolu ekmek yemişsinizdir. Yemedim diyen büyük ihtimalle ya kendini kandırıyor ya da kakaolu ekmeği çok seviyordur! Çavdar ekmeği sevenleri üzecek bir durum bu. Çünkü çavdarlı ekmek yiyeyim derken kakaolu ekmek yediriliyoruz. Bir fırına çavdar ekmeğin oranı ve rengini sorunca her şey ortaya çıktı. Çavdar ekmeğini ucuza mal etmenin bir yolunun da kalitesini düşürmek, beyaz un oranını artırmak ve kakao ile koyu rengini vermekmiş. Ne icat ama tebrik etmek lazım yapanları!
Artık fırınlarda ekmek ve çeşitleri hem çok hem de fiyatlar farklı. Bilinen normal ekmeğin dışında tam buğday, ruşeymli, altın, çavdarlı, kepekli, susamlı, organik ekmek, alman çavdarlı ekmeği vs. tipler üretiliyor.
İnsanların bildiği en eski gıda maddesi ekmektir. Emeğin ve çalışmanın simgesi olarak da anıla gelmiştir. Dünya tarihi olarak ve bu yönü ile bakılacak olursa ekmek Mısırda çok eski tarihlerden beri bilinir. İlk ekmek pişirme tekniklerinde ve ilk zamanlarda ekmek pişirmek için yassı taşlar kullanılır ve bunlarda pişirilirdi. Romalılarda ekmeği tanır kendi evlerinde yaptıkları basit fırınlarda pişirir ve şekil verirlerdi. Arkeologların kazı çalışmalarında gerek Mısırda ve gerekse Roma topraklarında bundan 30 bin yıl öncede ekmek yapıldığını gösteren kanıt ve bulgulara rastlanmıştır. Ekmeğin tarihi medeniyetler kadar eskidir. Ekmeği daha önce buğdayı öğütür ve bu haliyle mayalayıp pişirirlerdi. Sonradan anlaşıldı ki beyaz ekmek aslında lezzet olarak iyi fakat sağlık açısından bir hayli sakıncaları olan bir gıda olduğu görüldü uzmanlarınca.
Çavdar taneleri buğdaya göre daha koyu renkte genellikle un değirmenlerinde öğütülen ve bu şekilde un elde edilen ürün. Çavdarlı ekmek sindirim sistemini rahatlatıcı B vitamininden zengin ve faydalı olan ekmek çeşidi. Bu ekmekler özellikle kabızlıktan yakınanlar için bir hayli rahatlatıcı oluyor. Yetişkinlerin şeker oranlarına da etkisi olumlu yöndedir. Kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmeyip yavaş yavaş artırdığından şekere de olumlu etkisi bulunur. Hamurunda kepeğin çok oranda olması ekmeğin kabarma yeteneğini azaltır. İç ekmek kısmı az pişebilir ve hamurun nem oranı fazla olduğundan çabuk küflenebilir. Bu riskleri yanında sağlık yönünden tavsiye edilmesi işin güzel tarafı. Yaşlılar, orta yaşlardakiler, hazım zorluğu çekenler ve kolesterolü yüksek olanlara da faydalı. Vitamin ve sindirim sistemi hızlandırıcılığı etkisiyle diyetisyenlerce tavsiye edilmektedir. Kepek ekmek olarak anılan ve içindeki kepek oranı artırılmış ekmekte, yine konunun uzmanlarınca tavsiye edilmektedir.
Satışı yapılan çavdarlı ekmekteki çavdar oranının ne olduğunu bilmiyoruz. Genellikle tavsiye edilen oran 2/3 çavdar unu 1/3 buğday unudur. Bu oran olması gereken ve tavsiye edilen orandır. Adet atış fiyatlarında fiyat farklılıkları da fazladır. Bir adet çavdarlı ekmek bazı fırınlarda 1 TL ye, bazı fırınlarda 1.25, 1.50 ve 1.75 TL şeklinde satılıyor. Buna karşı her fırın satıcısı kendi ekmeğinin en kaliteli ve en doğal olduğunu söylüyor.
Fiyatlardaki bu farklılıklar ve aradaki makas neyle izah edilebilir bilemiyorum. Muhtemelen fırıncıların kendi koydukları kar marjlarıdır makası oluşturan etki.
Resulullah, O güzel insan bir gün bir sahabenin evine davet edilir. Sahabe gelen misafirin değerinden ve sevgisinden ona o zaman bilinen ekmeğin değişiğini ikram eder. Hazırlığa başlar ve unun kepeğini ayırarak beyaz ekmek üretir. Resulullah’a sunar. Ama bunu yapan sahabe evinde imar mevzuatına aykırı kat çıkmıştır. Bunu gören Resul, O güzel insan geri döner ta ki söz konusu evinin aykırılığını düzeltene kadar bir daha uğramaz.
Ekmeğinizi güvendiğiniz temiz fırından alın. Sorarak içeriğini öğrenin derim.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem