17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yaklaşan rektörlük seçimleri

Adnan Gümüşer

26 Temmuz 2014 tarihli yazısı


Bu hafta Rektör adayı Sn. Recep Hocamızdan bahsedeceğim. Yarışlar başladı. Rektörlük yarışları. Uzun soluklu ve yorucu bir koşu. Bu maratonun iddialılarından biri Recep Tarı Hoca. Web sayfası da var. Adresi; www.receptari.com.tr
Kocaeli Üniversitesi büyük bir okul. Öğrenci sayısı bir hayli fazla öğretim görevlisi branşları itibarıyle bir o kadar farklı ve çeşitli. Bir eksiklik İlahiyat Fakültesi idi. O’da açıldı. Kocaeli Üniversitesinin Rektörlük seçimleri en geç ekim ayı sonunda neticelenecek. Ekim ayında yapılacak Rektörlük seçimi için adaylar çalışmalara şimdiden başladı. Prof. Dr. Recep Tarı, Prof. Dr. Ali Demirci, Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Başar çolak, Prof. Dr. Özdal Dillioğlugil, Prof. Dr. Ahmet Selamoğlu, Prof. Dr. Esat Harmancı ve Prof. Dr. Mithat Özer’in ortaya çıktıkları bu yarış son sürat devam ediyor. Mevcut Rektör Sn. Sezer KOMSUOĞLU iki dönemdir maraton koşusunu başarıp seçildiği için tekrar aday olamıyor. Mevcut adaylar sona kadar devam eder mi veya biri diğerinin lehine çekilir mi zaman gösterecek.
Adayların bir kısmı yıllardır mevcut yönetimle birlikte çalışmış ve bu yönetimin devamı konumundaki kişiler olurken, bir kısmı da değişim grubunda yer alıyor. Prof. Dr. Recep Tarı, kendisini özellikle değişimin temsilcisi olarak ifade ediyor.
Üniversitenin 16 yıldır aynı fakülte ve aynı aile tarafından yönetildiğini belirten Tarı, hantallaşmış ve heyecanını kaybetmiş bu yapının yerini yeni bir ekibe ve yeni bir heyecana bırakması gerektiğini ifade ediyor. Bu hem ilimiz hem ilgililer ve hem de öğrenciler için daha iyi olacağını belirtiyor. İddialı projeleri var. Bu işe bir hevesle değil, yeni heyecanlarla ve hedeflerle girdiğini ifade eden Tarı, en büyük hedefinin, herkesin adeta bir aile gibi benimseyeceği ve sahipleneceği güzel bir çalışma ortamı ve iklimi içinde işine odaklanacağı ve üreteceği, ürettiklerini de öğrencisi, kenti ve ülkesi ile paylaşmanın hazzını yaşayacağı bir üniversite oluşturmak olduğunu belirtiyor. Hocamız proje çalışmalarını şöyle özetliyor: Eğitim öğretim ve araştırma projeleri, kent ile ilgili projeler, dünyaya açılım ile ilgili projeler, donanım ile ilgili projeler ve sosyal projeler olmak üzere değişik ve ufuk açıcı çalışmalar yapmış.
Adaylar içinde iddialı ve sistematik çalışmayı sürdüren Tarı, Kocaeli Üniversitesi’ni çok daha güzel yerlere taşıyabilmek için hem ekip olarak ve hem de projeler olarak hazır olduklarını belirterek, nasıl bir üniversite ve yönetim oluşturmak istediklerini web sayfası ile de herkesle paylaştığını ifade ediyor.
Rektörlük ve yönetim işinin, üniversite, şehir ve Ankara ekseninde entegre bir iş olduğunu açıklayan Tarı, çalışmalarını da bu doğrultuda sürdürüyor. Öncelikle Üniversitenin güvenini kazanmış, şehirle buluşmuş ve Ankara ilişkileri de iyi olan bir Rektörün, üniversiteyi çok daha iyi yerlere taşıyacağını, yeni, günümüz ihtiyaçlarını karşılayabilecek modern ve donanımlı bölümleri açacağını ifade ediyor. Üniversite içindeki samimiyeti, güvenilir ve kapsayıcı kişiliği, bir İzmit’li olarak şehirle iç içe oluşu ve Ankara ile bağlantıları dolayısıyla bu işi yapabilecek en uygun aday olduğunu belirtiyor. Bu durum, seçim ve atama aşamasında öncelik sağlayacağı gibi, yönetim aşamasında da kaynak, bütçe ve kadro temini konularında avantaj sağlayacaktır.
Seçimler üç aşamadan geçecek. Üniversitedeki oylamalar, YÖK sıralaması ve seçimi. Son noktayı yeni seçilecek Cumhurbaşkanı’nın(sonucu şimdiden belli olan Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı hayırlı olsun.) takdiri belirleyecektir.
Recep Hoca yola çıktı. Hayırlı ve mübarek olsun. İlimize ve özellikle Kocaeli Üniversitesine çok faydalı olacağı, renk, motivasyon ve yeni yeni açılımlar getireceği şimdiden görülüyor. Camiada yaptığım araştırma ve gözlemlerde beni doğruluyor. Recep Hocamıza başarılar dilerim.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem