17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kartepe'de piknik yasağı

Adnan Gümüşer

10 Mayıs 2014 tarihli yazısı

Kartepe ilçesi şirin beldemiz. Maşukiye gibi namı İstanbullara kadar uzanan mekanları var. Her yeri piknik alanı dolu. Misafirlerle beraber gelinebilecek uygun yerler aramak için fazla uğraşılmaz. Günübirlik gezilecek, kayak yapmaya gidilecek, doğanın huzurunu tadacak mekanların bolluğu dikkat çekiyor. İlçemiz birçok farklı alternatifte etkinliği yapılabilecek doğa harikası olması itibariyle, özellikle İstanbul, İzmit, Adapazarı ve Ankara çevresinden insanları şehir hayatının gürültü ve stresinden kurtaran bir merkezdedir. Bu sebeple de Kartepe günübirlik turlar düzenlenen oldukça popüler bir mekan. Günübirlik turları içerisinde tavsiye edilen şüphesiz kış aylarının en favorisi kayak turlarıdır. Kartepe kayak merkezi, zorluk derecesi farklı pistleri mevcut ormanlık alanlarında sunuyor. Ağaçların arasından süzülerek kayak yapma lüksüne Kartepe'de sahip olurken aynı zamanda, pistlerinin tepelerinden Sapanca gölünü görmek ve öğle molasında sucuk ekmek yerken bu görsel şölenin tadını çıkarmak mümkündür.
Yalnız bundan sonra buralarda piknik yapmaya ve gezmeye gelmeyin (!) bu güzelliklerden mahrum olmaya hazır olun. Neden?
1-Aracınızla iseniz 20 TL giriş ücreti vermelisiniz.
2- Yoğun talepten dolayı temizliğe gereken önemin verilmediğine şahit olacaksınız.
3-Müşteri çokluğu ve ziyaretçi fazlalığından dolayı hizmetlerin çok zayıf olduğunu göreceksiniz.
4-Semaverde çay pişirecekseniz semaver kira ücreti olarak 25 TL vereceksiniz.
5- Mangal da bir şey pişirecekseniz 25 TL bayılacaksınız.
Bir park değnekçisi eksik. Artık yavaş yavaş piknik yerleri zengin olanların veya parasını buralarda boşuna işlere para harcamayı çok görmeyenlerin yerleri ve mekanı haline geldi. Buralarda fakirlere artık piknik yasak. Sosyal adalet nerde sosyal denge nerde. Benden söylemesi.
14 ilde Büyükşehir Belediyesi ve 27 yeni ilçe kurulması ile bazı kanun ve kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair 12.11.2012 tarih ve 6360 sayılı kanunla Büyükşehirdeki köyler ilçelere bağlandı. İlçe belediyeler sınırlarını kendi mahalleleri gibi algılayacak ve buralara hizmet götürmek zorunluluğu olacak. Bu kanunun 4.fıkrasında ’’6360/4 fıkrası: İstanbul ve Kocaeli mülki sınırları içerisinde bulunan köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak bağlı bulundukları ilçe belediyesine mahalle olarak katılır’’ denmektedir.
Kartepe belediyesi sınırları içinde kalan ve Orman İşletme veya başka kurumlara ait dinlenme ve piknik yerlerini Belediyenin bizzat denetleme yetkisi olmuş oluyor. Yeni yasa ile Kocaeli Büyükşehir Belediye sınırları ilin mülki sınırları kapsamına alındı. Ayrıca Büyükşehir belediyesi içinde kalan ilçe belediyelerinin sınırları da ilçe mülki sınırları olarak genişletildi. Büyükşehir Belediyelerinde bundan böyle köy ve belde belediyeleri kalmamış oluyor. Öncelere sadece Kocaeli ve İstanbul belediyeleri için söz konusu olan bu durum şimdi yeni Büyükşehir statüsüne alınan il ve yeni kurulan 27 ilçe aynı kapsama alınmış oluyor.
Yasa ile yeni kurulan Büyükşehir belediyesi ilçeleri mülki sınırları içinde kalan köy ve beldelerin kamu ve tüzel kişilikleri kalkmış oldu. Köyler mahalleye döndü, beldelerin mahalleleri de kaldırılmış oldu. Böylece Türkiye de toplam 31 il özel idaresi, bucak teşkilatı ve tüm buralardaki belde belediyeleri tarihe karışmış oldu.
Çalışkan, dürüst ve halkın yanında olduğunu bildiğim Sn. Başkan ÜZÜLMEZ ‘in bu keyfi fiyatlandırmaları ele alıp vatandaşlara hizmeti gaye edindiğini ve vatandaş safını seçtiğini göstermelidir.
Kalın sağlıcakla…
Not: Söz konusu mesire yerleri bilgileri ilgililer talep ettikleri takdirde ulaştırabilirim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem