17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Demokratik Çözüm Süreci

Adnan Gümüşer

29 Mart 2014 tarihli yazısı

Her ne kadar gündem yerel seçimler ise de bunun arkasında yatan asıl sorun demokratik çözüm sürecidir. Bu süreci baltalayanlar var. Ağır hareket edilmesini isteyenler çok.
Türkiye birlikteliğinin devamı ve pekişmesi önemli bir husustur. Kardeşlik hukuku öncülüğünde sıkıntıların giderilmesi ve bunun devamını sağlayıp sağlam temel üstüne oturtulması lazımdır. Ülkenin geleceği için çalışmak efor harcamak şart. Uluslararası güçler Türkiye’nin gelişmesini istemez gelirinin büyük çoğunluğunu silah sanayisine ve ilaç sanayisine yatırmasını ister. Para kazanmak için proje üretir entrikalar yaparlar. Bizim için, halk için Türkiye’nin çıkarı her şeyin üstündedir.
Daha önceki Ülke gündemi hatırlanacak olursa olmayan irtica tehlikesi gündemin baş maddesiydi. Başörtüsü düşmanlığı 7 den 70’e her yaşta ve yerde hatta özgür olması gereken üniversitede bile vardı. Ne çok faili meçhuller gördük. Tarihin meçhul karanlığında karadelik gibi kaybolup gidiyordu.
Okullarına başörtüsüyle alınmayan kızlar basında haber olurdu. Otobüse bindirilmeyen ailesi tarafından dışlanan günler daha taze.


Mısırda 529 kişiye idam kararı verildi. Daha yeni. Bu idam edilenlerin mavi bir kuş kadar kıymeti yok. Mavi kuş 2 saat iptal edildi diye kıyamet koptu. Basının asıl konusu bu oldu. Kaldı ki bazı dümenden siteler kanalıyla da twitter’ a giriliyordu. Yöntemini herkes bas bas bağırıyordu. Formülünü veriyordu. Ey mavi kuş sen bugüne kadar Türkiye’de neden şube açmadın. Neden kazandıklarından ve Türkiye’de elde ettiğin kardan vergi vermedin.
İngiltere daha yakın bir zamanda G8 toplantısında twitter’ı kapattı. Yasak devam ediyor. Amerika kapattı. Almanya hakeza. Neden buna kimse karşı çıkmadı. Veya çıkamadı. Büyük ülke olmak ve halkını düşünmektir bunun adı.


Son bir yılın TUİK verilerine göre yabancı sermaye girişi artış gösterdi. Bu artış şuan % 51 civarında olduğu hesaplanıyor. Herkes için önemli ve güzel bir durum.
Her zaman ilkeli duruş gerekir. Çıkarcı duruş er ya da geç bir yerlere toslar. Aynı şekilde Ukrayna’da şekillenmeler oldu. Ve dünya yeniden çiziliyor. Güçlü siyasal bir yapı için hem Avrupa’ya hem Türkiye’ye güçlü siyasal istikrar şart. Türkiye’nin gereği ve önemi daha da artıyor. Enerji kaynakları ve enerji yolları geçecek ve akacak yer arar. Bu açıdan Türkiye konum olarak Kırım işgalinden sonra daha güçlenmiş oldu. Şu an AB Türkiye’ye muhtaç durumda.
Seçimlerden sonra tartışacağımız konular da şimdiden şekilleniyor.
Van minuttan sonra Türkiye’ye zinhar yabancı sermaye gelmez diyenler,
Herkesi dinleyen ve bu bilgileri nerede muhafaza ettiği belli olmayan akıbeti bilinmeyen yapılar konuşulacak.


Bu arada Türkiye’nin acilen Pakistan ile daha da yakınlaşması ve sıcak temaslar kurması gerekir.
Arif Nihat Asya ne güzel yazmış şiirinde:
Biz, kısık sesleriz... Minareleri,
Sen, ezansız bırakma Allahım!
Ya çağır şurda bal yapanlarını,
Ya kovansız bırakma Allahım!
Mahyasızdır minareler... göğü de,
Kehkeşan sız bırakma Allah’ım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allahım!
Bize güç ver... cihad meydanını,
Pehlivansız bırakma Allahım!
Kahraman bekleyen yığınlarını,
Kahramansız bırakma Allah'ım!
Bilelim hasma karşı koymasını,
Bizi cansız bırakma Allah'ım!
Yarının yollarında yılları da,
Ramazansız bırakma Allah'ım!
Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü,
Ya çobansız bırakma Allah'ım!
Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız
Ve vatansız bırakma Allah'ım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allah'ım!

Şu seçimlerden hayırlısıyla çıksak ta, herkes ona göre kendine çeki düzen verse. Halkın takdiri önemlidir.
Kalın Sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem