17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Vakıfbank’ın Güvensiz Kredi Kartı

Adnan Gümüşer

08 Mart 2014 tarihli yazısı

Kredi kartı günümüz asli ihtiyaçlarından oldu. Başka bir isimle plastik para. Kullanmayan yok artık. Güvenliği ise hak getire. Güvenlik konusu eksik olunca eve girmiş hırsız gibi baş ağrıtıyor.
Bundan böyle, VAKIFLAR bankasından Kredi kartı alırken 2 defa düşünmemiz gerek. Her anı stres ve güvenlik yoksunu kart. Geçenlerde bir akrabam dert yandı kartını kopyalamışlar ve 4.000 TL ya yakın parayı bir günde çekmişler. Hem de şifresiz çekiyorlar. Sordum peki senden teyit almadılar mı cevap; Hayır.
Banka rutin aymaz bir şekilde dilekçeni ver ilgileneceğiz. Siber suçlara göndereceğiz. Sanki uzaya roket fırlatılacak.


Kartı neyse ki iptal etti. Rahatlamış ve telafi olur bir şekilde, temennisiyle rahat nefes almıştı. Geçtiğimiz gün bu rahatlığın jübile günüydü.2 ay sonra tekrar kabus dolu bir gün ve yine 5000 TL civarında yeni kredi kartından tekrar para çekiliyor. Yine onay bildirimi yok yine güvenlik tatilde. Listeye bakıyor ve onun adına telefon alınmış beyaz eşya alınmış. Bir sivil topluma yüklü miktarda bağış yapılmış. Yurt dışında tatillere çıkılmış. Yurt dışında alışveriş için dilekçe ile izin talebi olmamasına rağmen, alınmışta alınmış. Dilekçe-siber suç-ilgileneceğiz. Gibi laflardan başka bir şey yok şimdilik. Onun için size tavsiyem derhal Vakıfbank kredi kartınızı iptal edin. Acil olarak güvenlik durumunu sorgulayıp tedbir alın.


ABD’nin Carnegie Mellon Üniversitesi’nce yapılan bir araştırmada harcamalarını nakit para ile yapanların beyinlerinde acı hissettikleri, kredi kartı ile yapılan harcamalarda ise bunun tespit edilemediği kaydediliyor. Araştırmayı yapan Bilim adamları kredi kartlarının insanları da uyuşturucu bir etkisinin olduğunu ifade ediyor.
Kredi kartının kısa kronolojik tarihi şöyle; İlk ATM, 1939 yılında Luther George Simjian tarafından icat edildi. İlk pos sistemi 1973 yılında IBM tarafından geliştirildi.
Hologramlı ilk kredi kartı 1983 yılında, kart sahtekârlığını önlemek amacıyla, bankalar tarafından kullanıma sunuldu.


Türkiye’de hologramlı kredi kartı kullanımı ise 1984 yılında başladı.
Türkiye’de çıkarılan ilk kredi kartlarının temsilcisi koç grubuna bağlı (Servis turistik A.Ş.) 28 Diners Kulüp’te oldu. 1968 yılında yurt içi kart çıkartma yetkisini alarak, Diners kulüp adına kredi kartını müşterilerinin hizmetine sunmaya başladı.
Bu tür kredi kartı veren kuruluşların amacı; geniş bir alıcı kitlesine daha kolay ve nakit gerekmeksizin alışveriş imkânı sağlayarak kendi iş yerine bağlamak. Önceleri bu kuruluşlar müşterilerine veresiye ya da taksitle bir ön finansman imkânı tanıyarak rakipleri ile rekabet etmekte iken, yeni bir yöntemle kredi kartı uygulamasına geçmiş oluyorlar.


Kredi kartı verecek şirketler ve kuruluşlar 5464 sayılı Kanunun 4. maddesi gereği BDDK’dan izin almak zorundadır.
Kredi kartları kullanımı hayli arttı. Kredi kartı kullanmak hayal eleminde gezmek gibidir. Hayal alemi ve gerçekler biri birine uymaz ve biri birine aykırıdır. Hele asgari ödeme miktarı tam bir tuzak. Bu miktarı öde sonra Allah kerim. 20 gün sonra ekstre ve ekstredeki eklemeler… faiz kazançları… Bankalarda kredi kartlarından karlarını arttırmaya devam ediyor. Bizde kolaylık olsun diye kullanıyoruz. Bazılarımızın da üç, dört kredi kartı var. Bazılarımızda yetinmeyip ek kart çıkarıyorlar. Ay sonu ekstrelere dikkat etmek lazım. Bankaların hesap kesim tarihi ile yatırılan paraları kontrol etmek gerekiyor. Yoksa acı bir banka kazığı yenebilir.


Sen Vakıflar Bankası yetkilisi! Müşterilerine yaptığın bu yanlışı, bu güvenlik hatanı hemen bugün düzelt yarına bırakmadan çöz.
Kazıksız bir kart, bilinçli harcamalar, Vakıfbank kredi kartından uzak ve yapmanız mümkünse kredi kartlarınızı teke indirmeniz temennisi ile.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem