17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Memurlara Servis Hizmeti

Adnan Gümüşer

11 Ocak 2014 tarihli yazısı

Memur olmak kolay değil. Zorlu sınavdan geçmek gerekiyor. Sınavı kazanınca da iş ortamına alışmak da ayrı zorluk. Hayatta kolay olan bir şeyde yok. Kamu çalışanlarının günleri ve şartları standarttır. Memurlar, evde kahvaltısını yapıp çayını içmiş dahi olsa sabah mesaiye geldiklerinde ilk iş çaycıyı çağırmak ve çay istemek olur. Kendi aralarında ellerinde çay bardakları ile sohbet ederken dairelerde çaycıların ne kadar önemli bir kadro teşkil ettiği konuşulur. Çaycı ise elinde çay tepsisi odaları tek tek dolaşırken ’’Bir gün işe gelmesem daire batar.’’ diye düşünür.


Memur ve çay ikilisi birbirinden ayrı düşünülemez. Çay içmeyen memur bir şeyler eksik diye düşünür. Çay deyip geçmemek gerekiyor. Gönüllerin hoş olması, sohbetlerin koyulaşması için çay içilir.

İmf ye olan borcumuz bitti. Bu durum vatandaşın belini doğrultması için fırsat olacak. Geçmişte uluslararası para fonu vermiş olduğu her kaynak aktarımı veya borç ödemesinde hükümete şartlar koşar, o şartların yerine getirilmesi için adımlar atardı. Hatta yerinde takip içinde ülkemize görevli bile gönderirdi. Bu şartlardan biride memurlara verilen servis hizmetinin iptal edilmesi ve harcanan paranın durdurulması idi. Servisler ayrıca, trafik yoğunluğuna, park sorunlarının artışına, eleman istihdamı ile oluşacak kadro şişkinliğine, bütçe giderlerine ve hava kirliliği sebeplerinden dolayı durmuştu.

 

Kamu çalışanlarının özlük haklarından olan servisin merkez teşkilatlarında yürürlüğe girmesine rağmen özellikle büyük şehirlerde çalışan kamu personelleri halen servis hizmetinden yararlanamıyor. Kamu çalışanları işe gidip gelirken çok büyük sıkıntılar yaşayabiliyor. Büyükşehirdeki ulaşım sıkıntıları hat safhada, dolmuşlar tıka basa insanları paket yapar gibi balık istifi şeklinde taşıyor. Çalışan kamu personeli mesailerine zamanında gidemediğinden kamuda aksamalar oluyor. Bu hizmetin en kısa sürede özellikle Büyükşehirlerde de hemen yürürlüğe girmesi ile çalışanların mağduriyeti giderilmiş olacaktır. Şimdi hükümetten ve yetkililerden memurların isteği bir an önce servis hizmetinin tekrar başlaması ve yürürlüğe girmesi.

 

Kamu hizmetindeki aksamalar hizmet alıcılarına da yansımaktadır. Personel servisi hizmetinin 2 Ocak’ta(2014) başlayacağını belirten Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, IMF döneminde kaldırılan servis hizmetinin toplu sözleşme ile tekrar başlayacağını söyledi. Tonbul, Maliye, İçişleri, Enerji, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan on binlerce memurun bu hizmetten yararlanacağını belirterek şöyle konuştu: “Özellikle Büyükşehirlerde kamu görevlileri mesaiye geliş gidişlerde servis olmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Çift araçla kuruma gidip gelen memurlarımızın ulaşım masrafı 200 liraya kadar çıkarken; tek araçla gelenlerin masrafı 100 lirayı buluyor. Dolayısıyla memurlarımız bu masraftan birkaç gün sonra kurtulacak. Bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında başlayacak hizmetin taşrada da uygulamaya geçmesi için çalışma yapıyoruz'' dedi.

 

Anayasa referandumu sonrasında memurların toplu sözleşme hakkı elde ettiğini anımsatan Tonbul, şunları ekledi.

"Geçirilen iki toplu sözleşme dönemiyle memurlar onlarca kazanım elde etti. Memurların mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi bağlamında toplu sözleşme hakkı önemli. Toplu sözleşmede mutabık kalınan ve üzerinde çalışılmasına karar verilen konular, Kamu Personeli Danışma Kurulunda görüşülerek karara bağlandı. Bu şekilde toplu sözleşme süreci devam ettirildi. Maliye, İçişleri, Enerji, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan on binlerce memur, servis hizmetinden yararlanacak. Özellikle de büyükşehirlerde kamu görevlileri mesaiye geliş gidişlerde servis olmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor.’’

 

Sendika başkanının bu görüşlerinin yanı sıra toplu sözleşme hükmü olarak geçen Sendika sözleşmesinde servis sağlanması ile ilgili alınan karar şu şekildedir:

Servis hizmeti:
Madde 6- Bakanlıklar ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidişleri için servis hizmeti sağlanması konusunda çalışma yapılacaktır.”

Sözleşme metninde de görüleceği gibi merkez den kasıt Ankara olmaktadır. Bakanlıklar ve bunlara bağlı kuruluşların merkezlerinin çoğu Ankara’dadır. Bu düzenleme dolayısıyla Ankara’da ki memurları kapsamaktadır. Aynı maddede görüleceği gibi ’’servis sağlamak için çalışma yapılacaktır.’’ Sözü emredici bir hüküm değildir.

 

Basına yapılan açıklamalarda, sanki tüm kamu kurumlarına ücretsiz servis hizmetinin yılbaşından sonra yürürlüğe gireceği şeklinde bir algı oluşmuştu. Bu algılar belki doğru belki yanlış olabilir. Ama bu algı memur için bir nevi avantaj ve kamuoyu oluşmasıdır.

Kamu personeli servis hizmetinin tekrar başlaması iyi olacaktır. Bu takdirde memur bütçesine aylık 200 tl civarında katkı sağlayacaktır. Toplu taşıma araçlarından memurların bedava yararlanması veya bu konuda memurdan çıkan paranın tazmini, lojman tahsisindeki kontenjanların artırılması gibi çözümler yine memur bütçesini rahatlatacaktır. Memuru motive edecektir.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem