17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Özgür Adam

Adnan Gümüşer

28 Aralık 2013 tarihli yazısı

1918 yılında doğdu 95 yaşında öldü. Hayatını beyazların ırkçı rejimine karşı mücadeleye ve siyahların özgürlüğüne adadı. Mücadele ve baskı ile geçen 95 yıllık bir ömür. Madiba yani siyahların büyük umudu adıyla tanındı ve böyle anıldı. Genç ve kabına sığmayan avukattı. Aynı zaman da dünyanın en meşhur mahkûmu olarak ünlendi. Irkçılığa karşı vermiş olduğu mücadele ile dünyanın onun üzerine odaklanmasına sebep oldu. Hapishaneden salıverildiğinde 71 yaşındaydı. Serbest bırakılmasına siyahların yanında birçok beyaz da sevindi. "Mücadele benim hayatımdır. " demesi onu bir sembol haline getirdi.

 

Uzun yıllar hapis yatmak, siyah olmak ve yok farz edilen bir halkın mücadelesini vermek tek başına lider olmak için yeter sebep değildir. Aslolan lider gibi düşünmektir. Hapis yatarsınız ama çıktıktan sonra başkalarına hapis hayatı yaşatmak gerektiğine inanırsınız. Bu liderlik değil krallıktır.

Liderlerin yüzleri hep milletlerine dönük olur. Milletlerinden güç alırlar. Bir tek milletlerinin karşısında saygıyla eğilir. Tek kaygıları milletleri ve değer yargılarıdır. Milletlerinin değerlerine bağlıdırlar. Bir o kadar da insanlık değerlerine... Kendi milletleri için istedikleri her şeyi başkaları için de aynen isterler. Tek yanlı bir hâkimiyet kavgasına tutuşmazlar. Üstünlükçü ve imtiyazlı anlayışları kesinlikle tasvip etmezler. Liderleri sevmek için onların derilerine ve dillerine sahip olmak gerekmiyor; Onlar gibi düşünmek ve hissetmek yeterli. Lideri büyük lider yapan da acılarına yenik düşmeden herkesi kuşatacak ve herkesi büyük insanlık ailesi mantığıyla bir arada tutacak idealin sahibi olabilmektir.

'Ben yalnız beyazların hâkimiyetine karşı savaşmıyor, siyahların da hâkimiyetine karşı savaşıyorum. Amacım, birlikte uyum içinde yaşayan bir toplum oluşturmaktır.' Sözleri destek gördü ve sevildi. Cumhurbaşkanı olduğunda siyahların hâkimiyetini kurmadı. Beyazlardan alıp siyahlara vermedi. Siyahlardan esirgenen hakları tekrar iade etti. Eşitlikçi, hukuk üzerine kurulu adil ve saygılı bir rejim için çalıştı.

 

Yeni elde edilen bilgiler eğer doğruysa mal varlığı soru işareti oluşturdu. Kızları şimdiden biri birleriyle mahkemelik. Biz yine mal varlığını ve çocuklarının kavgalarını bir kenara koyalım iyimser açıdan bakıverelim bir kereliğine.

 

Ama her ülkenin liderleri aynı dışlayıcı ve baskıcı siyasete tabi tutuluyorlar, aynı linçe uğruyorlar.

Bu ülkenin bir dönem zencisi olarak görülüp dışlanan, horlanan, ötelenen, baskılanan, zindanlara tıkılan az sayıda ama dirayeti olan liderleri oldu. Asıl itirazları lider adı altında o beyaz-seçkinci vesayetçi rejimin kendisineydi.

 

Bütün peygamberlerde ırkçılığa karşı, zulme karşı mücadele verdiler. Karşı çıktılar. Gerçek adıyla tevhid ve şirk mücadelesi yaptılar. Taki Mekân değiştirene kadar. İnsan fıtratına uyan asıl mücadele budur. Hesap günü bize bu mücadelede nerede ve hangi safta durduğumuz sorulacak.

Böyle adam gibi adamlara, özgürlük mücadelesini verenlere ve özgürce düşünenlere, hukuk savunucularına selam olsun.

 

Beyazlarca da siyahlarca da çok sevildi Mandela. Toprağı bol olsun.

Bangladeş’te geniş kitlelere hitap edip yönlendirebilen çok eski ve mesnetsiz bir davadan yargılanan ve idam edilen Bangladeşli alim Abdulkadir mollayı herkes rahmetle anıyor. Mekânı cennet olsun.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem