17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İşsiz Yunan Doktorlar

Adnan Gümüşer

02 Kasım 2013 tarihli yazısı

Sağlık teşkilatındakigelişmeleri ve çağ atlayan hizmetleri görüyoruz. Sağlık çalışanlarının fedakârlıkları malum. Hasta yakınlarından yedikleri dayakları yedi düvel duydu. Bir önceki Bakan canla başla çalışıp sağlık işlerini belirli bir noktaya getirdi. Güzel işler yaptı. Şimdi ki Bakandan aynı performansı beklerken beyanatı gerçek yüzünü gösterdi. İlgili herkesi üzdü.

 

Bakan Mehmet Müezzinoğlu’nun, ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalan Yunanistanlı 7 bin doktora Türkiye'nin kapısının açık olduğunu belirterek, 'Benim de onlara ihtiyacım var.' beyanatı rahatsızlık uyandırdı. Doktorlar içinde aleni olarak Sağlık Bakanını istifaya çağıran sessiz çoğunluk var.

 

Yunanistan doğumlu olması onun boştaki Yunan doktorları işe çağırmasını, istihdam sağlamasını gerektirmez. Azerbaycanlı, Afrikalı ve Suriyeli işsiz doktorlar da var. 7 bin Yunan doktora iş imkânı sağlayacağına önce kendi doktorunu yetiştirmeli. Öncelikle kendi potansiyeline bakmalı.

 

Birisi bana lütfen şaka haber bu desin. Doktorların sesi duyulsun. Doktorlar TUS derdindeler. Şu anda TUS sınavına giren öğrenci sayısını biliyor mu Sayın Bakan? TUS dershanelerinde doktor adaylarının gelen talepten dolayı yer bulunamadığını biliyor mu? Şu anda tıbbiyeyi okuyan her hangi bir öğrenci eğer TUS dershanesine gitmiyorsa kendini aptal ve değersiz hissettiğini biliyor mu? Şu an TUS sınavına giren öğrencilerin durumunu anlıyor mu? Diğer taraftan hal böyle iken, soruyorum size, Yunan doktor Türk hasta için kendini ne kadar yorar ne kadar yıpratır.

 

Hakeza, Uzmanlığı kazanamayan doktor ne yapıyor. Türkiye’de kaç tane pratisyen doktor var bunlar ne yapar. İş memnuniyetleri nasıl araştırmak lazım.

 

Doktorların bir özellikleri de her zaman ders çalışmak zorunda kalmaları. Sosyal hayattan mahrum kalmaları ve kendilerine vakit ayıramamaları. Garibanların dersleri kısaltılıp, azaltılamaz mı? Bunun yerine daha çok pratiğe yöneltilemezler mi? Nerdeyse en asli ihtiyaçlarını bile yaparken ders çalışacaklar.

 

Tabipler odası ne yapar bu yabancı doktor alımı işi onları hiç ilgilendirmez mi? Hiç görüş bildirmezler mi. Sadece Türk Sağlık-sen Başkanı Önder KAHVECİ den tepki vardı. 'Yunanlı doktorların davetine gerek yok. Getirilmesinler. Devlet iş vadinde bulunuyorsa bunun anlamı kamuda çalıştırmaktır.' dedi. Çok haklı ve doğru tespit.

 

Alanında yeni başlayan uzman doktora aylık en az 15 adet nöbet veriyorlar. Gecesi belli değil gündüzü belli değil. Gelin görün bütün uzman alan hastaneler en az bölüm başına 5 uzman alabilecek kapasitede olmasına rağmen açtığı uzman doktor kadrosu ya 1 ya da 2 de kalıyor. Doktorlar uzmanlık alanı seçerken en az nöbet nerede ise ve hangi bölümde akşam nöbetine kalmayacaksa onu seçiyor. ‘Hangi bölümde rahat ederim. ‘diyor. Peki, son 10 yılda Türkiye’nin en değerli ve çalışkan öğrencilerinin ve kapasiteli çocuklarının seçtiği tıbbiyeye bu saygısızlık bu haksızlık neden, tıbbiyeyi öldürmek neden. Geliştirmek, çocukların işini kolaylaştırmak varken hayatları boyunca toplumdan izole etmek neden.

 

Sağlık Bakanı Gümülcine doğumludur. Suriye'den kaçan doktorlarda var. Şuan tezgâhtarlık yaparak geçiniyorlar. Azerbaycan doktorları da var onlarda boş ve işsiz. Ayrıca Afrikalı ve diğer bazı ülke doktorları da işsiz ne olacak. Bu arada ufak bir ayrıntı ama sorayım Türk doktorlar ne olacak?

Doktor getirteceksen bu 7 bin işsiz doktor arasında kendi dalında dünya literatürüne katkıda bulunmuş olan bir profesör, bir doçent veya doktor varsa al. Buna hiç kimse itiraz etmez. Kimse tepki göstermez. Mesela kanser konusunda, mesela cerrahi konusunda veya aşılar konusunda, bu vasıfta biri varsa al ona kimse bir şey demez takdir eder. Ya da yurt dışında görev yapan Türk hekimlerinin getirilmesine yönelik çalışma yap.

 

Onun için sessiz çoğunluk derki;
1-Türk hekimlere haksızlık olacağından,

2-Yunan hekimler ilkokullarından itibaren, Türklere nefret eden olarak yetiştirildiklerinden,
3-Çevredeki doktorlara baktığımızda çoğu mutlu değil çoğu başka bir ülkeye mi gitsem diye düşündüğünden,

 

Bakan bu düşüncesinden en kısa zamanda vazgeçmelidir. Soruna bakış açısı ve önerdiği çözümü çok yanlış. Türk doktorlar yurtdışına nasıl gideriz diye düşünürken yurt dışından doktor getiriliyor. Demek ki bu işte bir gariplik var.

 

Ülke genelinde Uzman Dr. alan hastanelerin kontenjanı çoğaltılmalı, alanında uzmanlar yetiştirmeli, uzmanlık eğitim süreleri en kısa zamanda azaltılmalıdır. Üniversiteye hazırlayan dershaneler kaldırılabilirse aynı şekilde TUS dershaneleri de kapatılmalı. Bu kadar Türk hekim varken 7.000 boşta Yunan doktorun derdine düşmek neyin nesi…

 

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem