17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yaz tatili

Adnan Gümüşer

24 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Eğer tatil hayatımız boşta kalmak, durmaksızın deliksiz uyumak ve sahil kenarında bir yerde yüzmekse durup düşünmek lazım. Bir yerlerde yanlışlık var demektir.

 

Vakit ve nakit arasında bir bağ vardır. Vakit her zaman nakde dönüştürülebilecek bir potansiyele sahiptir. Vakit nakitten kıymetlidir, satın alınamaz. Vakit geçti mi biter ve gider. Oysa nakit öyle değildir. Her zaman bulunabilir. Malik olunabilir. Çalışırsınız didinirsiniz yerine gelebilir. Ama vakit bittimi tekrar gelmez.

 

Tatil atıl kalmak, boş kalmak hiç değil. Sürekli insanoğlu aynı şeyleri yaparken bunalabilir. Tatilde kişi farklı şeyleri yaparak zihin bulanıklığını ve zihin yorgunluğunu gidermiş olur. Usanmadığın işe devam etmektir aslında tatil. Tatilde ne yapmalı? Bol kitap okumalı, tefekkür etmeli, spor yapmalı, aktivitelerde bulunmalı ve enerji depolamalıdır. Bu spor aktiviteleri grubuna yüzme, ata binme, koşma ve güreş konabilir.

 

Ömrü boyunca hiç tatil yapmayan bilim adamlarımız, ilim adamlarımızda vardır. Bunlar ne yapar; gençlere sürekli ders verir, ilim tahsil eder ya da önceki bilgilerini tazeler.

İnsanlar iki şeyin kıymetini bilmezler veya yitirince ah çekerler. Bunlar;

1- Sıhhat ve sağlık

2- Boş vakit

 

Sıhhat ve sağlık sık sık doktora gitmek değildir. Bol çekap yapmak ta hiç değildir. Sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı ve ana yapısı bozulmamış gıdalar yemektir. Bugün gdo lu ürünlerden bahsedilir. Gdo lu ürünler her halükarda uzak durulması gereken gıdalardır.

 

Boş vakitlerin değerlendirilmesi de verimli çalışmak ve güzel işler yapmak olarak değer kazanır.

Necm süresi 39. ayette ‘insanın ancak çalıştığının karşılığı vardır’ denmektedir.

 

İnşirah süresi 7. ayette de ‘boş kaldın mı kalk ve yeni işlerle meşgul ol ‘ denmektedir.

Kuran da 475 defa gün kelimesi sayılmıştır. Gündüzden 57 kez, geceden 92 kez bahsedilir. Bu terimler hep vakitle ilgili kelimelerdir.

 

Bilim adamlarının zaman tanımına ilişkin sözleri ve tespitleri vardır. Kulağa küpe olacak cinstendir. Denir ki; Geçmiş zaman elden çıkmış ve inisiyatif yitirilmiştir. Gelecek zaman ise insan için bilinmezlik taşır. O halde önemli olan bulunulan andır. Yani anı yaşamaktır. Zamanın daha kaliteli değerlendirilmesi için şunlar önerilebilir.

 

1- Zamanın kıymeti ile ilgili çalışmalar ve değerlendirmeler yapılabilir.

2- Günlük, aylık, haftalık ve yıllık program yapılıp bu programlar çek edilebilir, kontrol edilebilir.

3- Uyku miktarı asgari düzeyde kullanılabilir, en rantabl uyku modu seçilebilir.

4- Boş sorunlar bizi yorup asıl hedeften uzaklaştırmamalı. Bunlarla vakit harcanmamalıdır.

5- Kazanmamız gereken ilkeler nelerdir onlar üzerine kafa yorulmalıdır.

 

Bilim, ilim ve bilgilenmek için gereken şey, onun ortamını oluşturmaktır ve kolayca ulaşabilmektir. Tarlanın ortasında saat tamiri yapılamaz. İlimde kendi ortamı dışında lezzet vermez. Arkadaş ve dost çevresi de mühimdir. Evdeki ortam da önemlidir. Evimiz kütüphanemiz olmalıdır.

 

İsraf edilen zamanların arasında boş konuşmalar yapmak ilk sırayı alır. Boş vakit geçirmeye verilebilecek en bariz örnekler şunlardır. Sohbet esnasında dedikodu yapmak, İnsanlarla bir takım özelliklerinden dolayı alay etmek, saatlerce yemek tarifleri ile ilgilenmek, moda ve televizyon dizileri konusunda yorumlar yapmak ve uzattıkça uzatmak, yaşanmış anıları durmaksızın anlatmak, tüm akşamları futbol sohbetleri ve futbol yorumları yapmak, kibirleri dolayısıyla haksız olduklarını kabul etmeyerek bir konu hakkında saatlerce tartışmak gibi. Boş konuşmalara verilebilecek örneklerden yalnızca birkaçıdır.

 

Zaman mühendisliği kavramı artık yüz yılımızda kullanılır ve tanımlanır hale gelmiştir. Her birimiz zaman mühendisliğini bitirmiş teknik eleman gibi olmalıyız. Zaman mühendisi, elinde belli miktarda enerji bulunan ve bu enerjiyi (örneğin güneş enerjisi, akaryakıt gibi.) miktarınca, uygun ve her an bitip bulamayacak şekilde düzenler. Hesap eder. Gardını alır.

 

Araba, deposundaki yakıt miktarına göre yol alır. Arabanın yakıt deposunu az miktarda doldurup binlerce kilometre yol almayı düşünmek hayaldir. İşte bu hayalin sağlam olması ve sağlam zemine basabilmesi için bu vakit denen enerji, kazanım ve hediye olarak insana verilmiş emaneti verimli kullanmak vakit mühendisliğidir. Sizde vakit mühendisi olmalısınız. Vaktinin boşa geçtiğini fark eden bir kişi tedbiri elden bırakmamalıdır. Eğer yapılan bir işte vakit kaybediliyorsa, bu işin pratik yollarını bulmaya çalışarak o konuda daha az zaman harcanmalıdır. Bunlar, vaktin verimli kullanılması ile ilgili burada sıralayabileceğimiz sınırlı örneklerden yalnızca bir kısmıdır. İnsan farklı planlar yaparak varlığa, gerçeğe ve eldekinin kıymetini bilmeye ve zamanını verimli kullanmaya ulaşmalıdır.

 

Peki, zamanınızı plan ve programa koymayı düşünür müsünüz? Vakit mühendisliğine hazır mısınız? Yaş ortalamasının 70 olduğu bu jenerasyonumuzda.

Kalın sağlıcakla...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem