24 Mayıs 2019 Cuma
Mehmet Sönmezoğlu

Mehmet Sönmezoğlu

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir ömre bedel gece; Kadir Gecesi

Mehmet Sönmezoğlu

03 Ağustos 2013 tarihli yazısı

Yüce Rabbimizin lütuf ve inayetiyle mübarek Ramazan ayının son günlerine erişmiş bulunuyoruz. İnşaallah Ramazan’ın 27. gecesi mübarek Kadir Gecesi’ni idrak edeceğiz.

 

Yüce dinimizde Kadir Gecesi’nin pek büyük bir değeri vardır. Zira Yüce Allah bu mübarek gecenin adıyla müstakil bir sure indirmiş ve bu gecenin kadrini kıymetini yüceltmiştir. Kur’an-ı Kerim’in 97. suresi olan Kadir suresinde Kadir Gecesi bizlere şöyle tanıtılmıştır: “Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir Gecesi’nde indirmişizdir. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır, melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir, 97/1–5)

 

Kadir Gecesi’ni diğer gecelerden ayıran bir takım özellikleri bulunmaktadır. Kadir Gecesi’nin en önemli özelliği hidayet rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasıdır.

 

Yine bu gece içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan (yaklaşık 83 yıl) daha hayırlıdır. Bir gün Resûlullah (s.a.s.) İsrailoğullarından Allah’a seksen yıl ibadet edip bir göz açıp kapayacak süre isyan etmemiş olan dört kişiden bahsetti. Resûlullah’ın ashabı buna hayran oldular da Cebrail gelip dedi ki: “Senin ümmetin bu kişilerin seksen yıllık ibadetine hayran oldular ve onların bir an bile Allah’a isyan etmediklerini hayretle dinlediler. Halbuki Allah Teâlâ ondan daha iyi bir şey indirdi” dedi ve Kadir suresini okudu. “Bu; senin ve ümmetinin hayran olduğunuz şeyden daha üstündür” dedi. Resûlullah (s.a.s.) ve beraberindeki insanlar bunun üzerine çok sevindiler.” (Hadislerle Kur’an-ı Kerim Tefsiri, İbn Kesir, Çağrı Yay. Çev. Dr. Bekir Karlığa, Dr. Bedrettin Çetiner, c. 15, sh. 8540)

 

Meleklerin ve Ruh (Cebrail)’un bu gece Rab’lerinin izniyle yeryüzüne inerek mü’minlere selam vermeleri de Kadir gecesinin özelliklerindendir. Bu gece, tan yeri ağarıncaya kadar tam bir esenlik ve selamettir.

 

Kur’an-ı Kerim’de, Kadir Gecesi bu özellikleriyle tanıtılmış olmasına rağmen hangi gece olduğu konusunda bilgi verilmemiştir. Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiğini bildiren ayet (Bakara, 2/185) dikkate alındığında Kadir Gecesi’nin Ramazan ayında olduğu anlaşılmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.), Kadir Gecesi’nin zamanını tam olarak bildirmemişler ancak bazı işaretlerde bulunmuşlardır. Hz. Peygamber (s.a.s.)’in bu konudaki hadis-i şerifleri şöyledir: “Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içerisinde arayınız.” (Müslim, Sıyâm, 219) “Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günündeki tek gecelerde arayınız.” (Buharî, Leyletü’l-Kadr, 3) “Kadir Gecesi’ni arayan onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın.” (Buharî, Leyletü’l-Kadr, 2)

 

Hadis-i şerifler, Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on ve yedi gecesi içerisinde ve tek sayılı gecelerde aranması gerektiğini göstermektedir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) Ramazan ayının son on günü girdiğinde geceleri ihya eder, ibadetlerini artırırdı. Aile fertlerini uyandırır, onların da geceleri ibadetle değerlendirmelerini isterdi. (Buharî, Leyletü’l-Kadr, 5)

 

Hz. Peygamber (s.a.s.) hem sözleriyle hem de davranışlarıyla bizlere Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on gününde olduğuna işaret etmiştir. Bu konuda alimlerin ağırlıklı görüşü, Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının 27. gecesi olduğu yönündedir. (bk. İbn Sa’d, I, 94) Asırlardır memleketimizde ve İslam dünyasında Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak bilinmekte ve ihyâ edilmeye çalışılmaktadır.

 

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesi’ni değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır” (Müslim, Müsafirîn, 173-176)  buyurarak, Kadir Gecesi’nin değerini ve onu ihyâ etmenin önemini bildirmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), Kadir Gecesi’ni nasıl ihyâ etmesi gerektiğini soran Hz. Aişe validemize de Allah’tan af dilemesini tavsiye ederek şöyle buyurmuştur: “Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni de affet! diye dua et.” (Tirmizî, Daavât, 84)

 

Mübarek Kadir Gecesi’nin feyz ve bereketinden istifade edebilmek için bu geceyi namaz kılarak, tövbe ederek, Sevgili Peygamberimize salatü selam getirerek, hayır hasenat yaparak değerlendirmeliyiz. Özellikle Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne inmeye başladığı bu mübarek gece çokça Kur’an-ı Kerim okumalı, hidayet kaynağı yüce kitabımızın prensiplerini anlama ve hayatımıza tatbik etme gayreti içinde olmalıyız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle 3 Ağustos Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece idrak edeceğimiz mübarek Kadir Gecenizi tebrik ediyor; bu kadri yüce gecenin ilimiz, ülkemiz, İslam âlemi ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem