17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni Anayasa

Adnan Gümüşer

13 Temmuz 2013 tarihli yazısı

Yeni anayasa şart oldu. Hemen şimdi yapılmalı. Yeniden yazılmalı. Hastalıkların ana kaynağı vücuttur. Vücut hasta ve bitkinse hastalıklarla zayıf halde boğuşur. Çoğu kez de yenik düşer. Herkesi kapsayan düşünce özgürlüğü din özgürlüğü, dinsizlik özgürlüğü de gerekir. Bütün siyasi partiler darbe anayasası olduğunu söyledikleri mevcut yasa hala düzenlenemedi.

 

7 bölgede saha çalışması yapan akil adamlar raporlarını Başbakan’a sundu. Raporların kısa özeti "Yeni anayasa isteriz" talebidir. Türkiye’de ki çoğu kimse insan hak ve hürriyetlerinden yana ve bu hak ve özgürlüklerin artırılmasını istiyor. Akil adamların Marmara Bölgesi Grubu üyesi Hülya Koçyiğit konuşmasında, çözüm sürecine bütün kalbiyle inandığını vurgulayarak "Halkla yaptığımız görüşmelerde sadece bir kesimin sorunlu olmadığını, toplumda çeşitli kesimlerin farklı sorunları olduğunu, tüm bunların da daha ileri bir demokrasiyle aşılabileceğini gördük."

 

Akil adamların raporlarında yaptığı 10 tespit şöyle:

  1. Sürecin kalıcı olması için sivil anayasa yapılmalı ve özgürlük alanları genişletilmelidir.
  2. Doğu ve Güneydoğu'da yeni bir vatandaşlık talebi ön plana çıkıyor. Batı'da yeni vatandaşlıkta endişe var. Yeni Anayasa'nın sadece belli kesimin taleplerine göre yapılmasına sıcak bakılmıyor. Atılacak adımların tüm toplum kesimlerini kapsaması isteniyor.
  3. "Demokratikleşmiş" devlet isteniyor. Mezhepsel ve etnik ayırıma dayalı ve gücünü bundan alan bakış açısına olumsuz yaklaşılıyor.
  4. Marmara'da, "Devlet değişmeli, kucaklayıcı olmalı" çağrısı yapıyor. Tek vatan vurgusu ve ülke bütünlüğü ön plana çıkıyor.
  5. Öcalan serbest bırakılıp parti kurdurulur mu kaygısı ege bölgesinde hakim.
  6. Doğu Anadolu, "Sivil siyasetin önü açılsın. Yasama, yürütme ve idari yapı değişsin" diyor.
  7. Çatışma ve kutuplaşma istenmiyor. Güneydoğu halkı sürecin devamını istiyor ve bunun için kararlılık vurgusu yapıyor.
  8. Sürece yönelik korku ve endişeleri ortadan kaldırmalı. Taraflar üslupta dikkatli olmalı. İç Anadolu'da sürece destek büyük. Endişeler ise "PKK'lılara af olacak mı? Kürtlere ne söz verildi?" Akdeniz'de ise sürece yönelik kaygılar aşıldı.
  9. Güneydoğu'da Kürtçenin anadil olma beklentisi var.

 

Gezi parkı eylemleri de akil adamların vurgusu ve çalışması, Mısırdaki demokrasiye vurulan darbe de, aslında aynı noktada buluşuyor. Artık "Sivil ve kucaklayıcı anayasa lazımdır." Bunun için Türkiye’nin;

Demokratik reformlara hız kesmeden devam etmesi,

Özgürlükçü ve demokratik anayasanın hızlı bir şekilde hazırlanması,

Çağın değişen ihtiyaçlarına göre çoğulcu ve eşitlikçi bir eğitim sistemi reformunun uygulamaya konulması ve kültür politikalarının bu doğrultuda revize edilmesi,

Sistem içinde bulunan vesayetçi ve darbeci mekanizmaların etkinliğinin azaltılması,

Eşit ve onurlu vatandaş algısının kazandırılması,

Dışarıdan destekli ajanların ve provokatörlerin, istihbarat ve terör risklerine karşı gereken tedbirlerin alınması,

2014 yılının seçim yılı olması nedeniyle, iç ve dış provokasyonların olabileceği ve bunlara karşı tedbir alınması gerektiği sonucu ortaya çıkıyor.

 

Basın ve haber alma özgürlüklerine hiçbir zarar vermeden sorumlu haber yapılmasını sağlayacak medya etiği ilkelerinin basın kuruluşları ile beraber saptanması gerekmektedir.

 

TSK iç hizmet yönetmeliğin 2. ve 35. Maddesinin değişmesi bu yönde güzel bir adım.

Yeni anayasa çalışmalarını bekliyoruz. Hızlı olun. Acele edin. Yeni gezi parkları olayları ve Mısırdaki gibi darbeler yaşanmasın. Daha bugün itibariyle Mısırda askerin açtığı ateşle şuan en az 83 Mursi taraftarı öldürüldü ve 1000 ‘e yakın yaralı(Kaynak:Mısır Tabipler Odası) var. Daha nerde duracağı belli değil.

Herkesin bir hesabı var.

Allah'ın da.

Ve O hesabı kolay görendir.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem