17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Modern fişleme

Adnan Gümüşer

29 Haziran 2013 tarihli yazısı

Çipli ehliyetlere hazır mısınız? 101+27 TL olarak rayiç fiyat belirlendi. Yani çipli ehliyet için vatandaştan 128 TL alınacak. 101 TL gözünüzün üstünde kaşınız olduğu için, 27 TL'de nefes aldığınız için yani hava parası olarak alınacak.

 

Mevcut ehliyetlerin tümünün çipliyle değişimi 22 Ocak 2014 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor. Polikarbonat malzemeden lazer baskı ile üretilecek sürücü belgeleri, özel renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarıma sahip olacak. Kartın içerisinde, ultraviyole ışığa tutulduğunda görülen yazı ve şekiller bulunacak. Düşünülen taslakta, ehliyetler ile araç plakalarının da çipli olması öngörülüyor. Çipli plakaların yanı sıra araç ön camlarına da aracın şase numarasının yer aldığı barkotlu etiketler yapıştırılacak. Bu şekilde trafik tescile kayıtlı yaklaşık 17 milyon aracın plakasına çip takılırken, ehliyetlerde çiplenmiş olacak. Sistem, radyo frekansı tanımlama tekniği ile çalışacak.

 

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak değişikliğin ardından 23 milyon 760 bin 346 sürücü belgesi çipli olacak. Türkiye şoförler federasyonu verilerine göre 23.760.346 kişi ehliyet almış gözüküyor. Toplanacak para bakın ne kadar 23.760.346 *128 TL = 3.041.324.288 TL toplanacak. Yaklaşık 3 trilyon. Bu para ile neler yapılmaz ki. Tam bir sermaye. Hem de koca bir sermaye. Yine bu para ile ne yapacaklarını halka izah etmeliler.

 

Yeni taslakta ehliyetler;

-Uluslararası sürücü belgesi niteliği taşıyacak.

 

-Ev alıp yılın büyük bölümünü Türkiye'de geçiren yabancılar, kendi ülkelerinden aldıkları ehliyetleri belli sürede kullanabiliyordu. Düzenleme ile bu konuda olumlu bir adım atılacak. Yapılacak değişiklikle yabancılar ehliyetlerini Türkiye'de değiştirebilme, yani süre sınırlaması olmadan kullanma hakkı verilecek.

 

-Teorik ve pratik olarak iki aşamada yapılan ehliyet sınavları için vatandaşlar mevcut sistemde kursa gitmek zorunda kalıyor. Teorik sınav için kurs zorunluluğu kaldırılacak ve bu sınavlar elektronik ortamda yapılacak. Devlet isterse ehliyet sınavlarını özel sektöre yaptırabilecek.

 

Türkiye'de kazaların önemli bir bölümünü 18-24 yaş arasındaki vatandaşlar yapıyor. Bu nedenle aday sürücü statüsü uygulamasına geçilecek. İlk kez ehliyetini alanlar aday sürücü olacak. Bir yılın sonunda kazaya karışmamışsa normal ehliyetini alacak.

 

Bir başka ifadeyle kırmızı ışık ihlali, tehlikeli araç kullanımı, hız aşımı, alkollü araç kullanımı gibi trafik suçları puan esasına göre araç sahibinin sigorta primini belirleyecek. Böylece sürücü hem alkollü araç kullanımı, emniyet kemeri takmama ya da seyir halinde cep telefonu ile konuşma gibi suçlar nedeniyle para cezası öderken hem de sigorta priminin yükselmesi nedeniyle ikinci kez cezalandırılmış olacak.

MOBESE ile otoyollardaki güvenlik kameraları da sisteme dahil edilerek karayollarındaki tüm araçlar tek bir merkezden izlenecek.

 

Özel hayatın gizliliği ilkesi çerçevesinde tartışma olması beklenen sistemin uygulanabilmesi için taslağın TBMM'de kabul edilerek yasalaşması gerekiyor. Ancak Emniyet, terör, kaçakçılık, asayiş gibi suçlara karışan kişilerin kısa sürede yakalanması ile ölümlü yaralamalı kazalarla sonuçlanan trafik ihlallerinin en aza indirilmesi için bu düzenlemenin yasalaşması gerektiğini savunuyor.

 

Artık fişlemenin yeni adı çip takmak oldu. Otobüse binince yani bilet kesince T.C. kimlik numarası soruluyor. Uçak hakeza. Ehliyete ve araç plakasına da çip takılıyor. Bundan sonra atılacak her adım yapılacak her iş uydudan takip edilecek ve BBG evine dönecek hayatımız.

 

Ehliyet değişiminden alınacak bu harcın hesabını vermeliler. Görünen o ki çip takılacak ehliyetle, hepimizi fişleyecekler.

Özel hayatıma kimse karışmasın.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem