17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yahya Kaptan kafeleri

Adnan Gümüşer

04 Mayıs 2013 tarihli yazısı

Kafeler ve çay ocakları insanların dinlendikleri, dertleştikleri birbirini seven ve sayan insanların buluştukları mekânlardır.

 

Bu mekânları ayrıcalıklı kılan hem fiziki ortamları hem de sundukları hizmetlerdir.

Yahya kaptan ve İzmit te ki kahvelerde güzel, nezih ortamları olan yerler var. Ancak geçenlerde Yahya kaptanda sağlık ocağı civarında oturduğumuz kafede bir ağalık yapayım dedim. Ancak ağalık değil krallık yapmam gerekiyormuş.

Adisyon kâğıdını istememle şaşırmam bir oldu.

 

Hesaba bakınız:

Çay 1.50 TL her yerde 50.00 kuruş veya 75.00 kuruş

Neskafe:3.00 TL her yerde 1.00 TL veya 2.00 TL vs. vs...

 

Oradan cırtlak bir seste "Kimse zorla gel çay iç demedi sana" demez mi? Personelde ayrı bir âlem. Ayrı bir sıkıntı. Yani istedikleri fiyatı çekecekler ve sorduğunda hoşlanmayacaklar.

İzmit Belediyesi ruhsat müdürlüğünü aradım. Konu, kahveler odası kararı doğrultusunda belirlendiğini söylediler. Fiyatları ilgili odalarının tespit ettiğini ilettiler.

 

Ama her ne olursa olsun ve kim belirliyorsa belirlesin Yahya kaptanda 1 çay 1,5 TL ve 1 küçük bardak neskafe 3.00 TL olan fiyatları çok kabarıktır. Çok fahiştir.

 

Odaların görevini araştırdım. Şöyle anlatılıyor görevleri:

‘Odalar, kendi aralarında birlik ve dayanışmayı geliştirmek, ticaret ve sanayinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, üyelerinin mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, üyelerin birbirleriyle ve halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplinini ve ahlakı korumak gayesiyle kurulmuştur. Birlik, ekonomik durumla ilgili raporlar hazırlar, hükumet tarafından verilen vazifeleri yürütür, TBMM Komisyonları ve bakanlıklarca istenen bilgi ve görüşleri verir, oda ve borsaların kendi aralarında veya bir oda ile bir borsa arasında çıkan anlaşmazlıkları çözmeye çalışır, yabancı ticaret ve sanayi odalarının vekillik, temsilcilik ve muhabirliğini yapar, milletlerarası mesleki toplantılara katılır, milli ve milletlerarası sergi ve fuarlara katılır.’ denmektedir.

Odaların görevine bakıldığında pahalı fiyatların tek taraflı belirlendiği ve oradaki müşterilerin düşünülmediği görülür. Kocaeli’nde ki ilgili odalara çağrım, İçeceklerin ve yiyeceklerin fiyatlarını kontrol etmeleri ve makul düzeye getirmeleri.

 

İlgili Belediyeye çağrım buraları daha sık denetleyin, temizliğini, hijyenini artırın.

Vatandaşlara çağrım adisyonu ve maliyeti muhakkak sorun ve fiyatları kontrol edin.

Kazıksız bir gün ve gönlünüze göre tatlı sohbetler dilerim.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem