27 Mayıs 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çözüm süreci kime ne kazandırır?

Hayrullah Demiray

10 Nisan 2013 tarihli yazısı

Türkiye yeni bir süreçten geçiyor bu süreç bazılarının işini zorlaştırıyor dolayısıyla bu sürece kimileri destek verirken kimileri de bu süreci yerden yere vuruyor. Bunlar ülkemizde sürekli olarak yaşanan olaylar. Bu ülkede ne zaman yeni bir atılım yapılsa birileri bunu baltalamak için elinden geleni yapar.

 

Nitekim bu süreçte de kimileri kendine pay çıkarmak için kimileri de bu süreci baltalamak için mücadele ediyor. Bazıları ise tam tersi ne yapacaklarını bilmez bir vaziyette kendini oradan oraya vurup saçma sapan konuşmalar gerçekleştiriyor ve mantıksız işler peşinde koşuyor. İşte benim esas rahatsız olduğum nokta da burası.

 

Hükümetin yaptığı yanlışları elbette eleştireceğiz ama eleştiri yaparken de eleştirmenin usulüne adabına uymalıyız.

 

Eleştiri dozunu kaçırıp gerginlik ve kaosa sürükleyici açıklamalar, söylemler yapmak hükümetin yapmak istediği icraatın doğru yada yanlış olması fark etmeksizin ortamı gerer ve gergin ortamlar bu ülkeye hep zarar vermiştir. Ayrıca siyasilerin bu biçimsiz üslubu halk arasında da tartışma konusu oluyor ve sonrasında hiçte istenmeyen olaylar yaşanıyor.

 

Ülkede yaşanan terör olaylarının son bulması için bir adım atıldı. Bu sürece ne ad verirseniz verin.

Bu süreç eğer başarıya ulaşırsa bundan kim karlı çıkacak? Bu ülkede yaşayan herkes.

Yok eğer bu süreç sonuçsuz kalırsa kim zararlı çıkacak? Yine bu ülke insanı yani hepimiz, kendini bu ülkenin gerçek sahipleri olarak gören herkes. Türkiye bu sürece girdi artık. İşte bu nedenle olumlu yada olumsuz konuştuğumuz her şeyi, attığımız her adımı üslubuna ve kuralına uygun olarak yapmamız gerekmez mi?

 

Ben yıllardır hep aynı şeyleri savunuyorum  ve bu ülkenin aslında en büyük sorununun birbirimizi anlamak olduğunun altını çizip duruyorum.

 

Emin olun birbirimizi anlamayı başardığımızda ne terör kalacak nede huzursuzluk. Bu sürecin adına ne derseniz deyin bence anaların göz yaşları dinecek ve geçmişi kurcalamanın kimseye fayda sağlamayacağını herkes anlayacak. Bu demek değildir ki birileri de bu süreç başarıya ulaşsın diye her türlü tavizi verecek. Elbette onun karşısında da dimdik durur bu halk ama bu sürecin sonuç alabilmesi için gerektiği zaman her türlü desteği de verecektir.

 

Başbakanın bu süreçte bir adım daha atarak Akil İnsanlardan oluşan bir topluluk meydana getirmesi üzerine, MHP Lideri Devlet Bahçeli gibi orda bulunanlara; "akıl yoksunu insanlar" denmesi bu  sürece hiçbir katkı sağlamayacaktır. Sadece ve sadece bu sürece zarar vereceği gibi eğer ki bu süreç başarıya ulaşırsa bir kez daha birilerinin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekecektir.

 

Bu süreçte oluşturulan "Akil insanlar komisyonu topluluğu", ne derseniz deyin bana göre önemli bir adımdır ve bu konuda sadece o insanların değil süreç hakkında mantıklı söyleyecek bir şeyi olan herkesin konuşması gerektiğine inanıyorum.

 

Yıllar yılı dağa taşa milyar dolarlarca para gömdük, bir çok insanın canı yandı, hemen hemen her gün  gözü yaşlı anaların feryatları kulaklarımızdan hiç gitmedi. Topumuz tüfeğimizde vardı ama onu bizlere satan sözde Avrupa, Amerika ve İsrail bir taraftan da teröre en büyük desteği vermedi mi?

 

Şimdi ahkam kesenlere; "Kendileri iktidar da olduklarında neden bu işi çözüme kavuşturmadılar?" diye sorarlar ve soruyorum da madem altı ayda biterdi neden bitirmediniz?

 

İşte şimdi bırakın bu konuyu siyasi malzeme yapmayı da bu halka biraz olsun sevginiz saygınız varsa gelip bu işi hep birlikte bitirin. Buradan söylüyorum eğer ki bu işi Ak Parti çözerse ilk seçimlerde sandıktan çıkmanız zor olur. Bunu dikkate alın derim söylemesi benden...

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
mobesko konak_dr Davetiyem