17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Boşanma şampiyonu

Adnan Gümüşer

05 Nisan 2013 tarihli yazısı

Boşanmalarda korkunç artış yaşanıyor. Tüik verilerine göre Türkiye çapında 2013 te 603.000 kişi evlendi. 123.000 kişi boşandı. Boşanmaların en yüksek olduğu bölge ege bölgesi oldu. Yine il bazında 1. liği İzmir başka illere kaptırmadı. Boşanmaların % 40 ı evliliğin ilk 5 yılında, % 21 i de 6-10 yılında gerçekleşiyor. Gözle görülür bir şekilde artan boşanmalar, hem çalışan kadının hem de çalışan erkeğin zor yaşam şartlarında özgürce hareket etmeyi istemeleriyle başlıyor.

 

Yapılan anket çalışmalarında boşanma sebepleri şöyle sıralanıyor.

1- Aldatma

2- Sorumsuzluk

3- Dayak

4- İçki/Kumar

5- Eşlerin ailelere saygısız davranması

 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Rian Dişçi ile Dr. Halim İşsever’in, 3 bin 60 boşanma vakasını inceleyerek yaptığı araştırma, evlilikte en kritik dönemin, ilk 5 yıl olduğunu ortaya koydu.

 

Aldatma, sorumsuzluk, dayak, içki aileye huzursuzluk getiriyor. Evlenilecek insanın ailesini ya da kendi ailenizi silip atamazsınız. Ancak onların da görüşünü alarak mutlu ve huzurlu bir evlilik yapılabilir. Mutlu bir evlilik için evlenecek kişilerin anlaşması kadar ailelerinin onayı da önemli. “Biz anlaştık, ailelerin ne dediği önemli değil!” diyerek evlenen çiftler, hayat şartlarının acımasızlığı ve beklentilerin karşılanmaması yüzünden kısa sürede ayrılıyor.

 

Benzer veya yakın eğitim düzeyine sahip olmak ve karşılıklı sosyo-ekonomik düzey de olmak anlaşma ve uyum için önemli. İnsanlar yıllarca içinde yaşadıkları, kişiliklerinin temel taşlarını oluşturan ailelerinden kazandıkları izleri, evlilik yaşantılarında da devam ettirmek isterler. Bu nedenle benzer ailelere sahip eşler daha kolay anlaşabiliyor. Evlenecek kişilerin dinî inancı ve siyasi görüşlerindeki farklılık özellikle karşı görüşlere hoşgörüsüz katı bir tutum da varsa sorun yaşama ihtimali yükseliyor.

Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkan Dereli, ailelerden biri veya ikisinin evlenme kararına karşı çıkması sonrasında yeni evliler için önü alınamayacak sorunların başladığına dikkat çekiyor. Aile ve çocukların birbirlerini anlayıp dinlemeye çalışmaları gerektiğinin altını çizen Dereli, aksi takdirde evlilikten kısa bir zaman sonra aile içi şiddet ve geçimsizliklerin yaşandığını belirtiyor.

 

Evlenmenin gecikmesi ve evlenme yaşının yükselmesi, genç nüfusun ailesini geçindirebilecek bir gelire sahip olmayı, yani ekonomik anlamda özgür olmayı beklemesinden kaynaklanıyor. Bu da acı bir gerçektir.

 

Hızlı boşanmalar için ilginç yöntemler gelişmiş. İstanbul’da 5 ay sonraya duruşma günü alınırken Merzifon’da 1 haftada duruşma günü alınabiliyor.

 

Hadisi şerifte, ’Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.’ buyuruyor.

Evli çiftlerin sorunları ile ilgilenmek, derman olmak iyilik hareketidir. Sorunlarını çözmede aracı olmak tarifsiz bir mutluluk sağlar.

 

Allah Resulü hiç sevmeden mecburiyet karşısında izin verdiği boşanma olayını Rabbim hiçbirimize göstermesin.

 

Boşanmış bir hayatınız, boşanmış çocuğunuz ve torununuz olmaması temennisiyle.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem