17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mutlu olmak umudu yitirmemek

Adnan Gümüşer

22 Şubat 2013 tarihli yazısı

Hayatımızın hemen hemen her gününde değişik sıkıntı ve üzüntülerle karşı karşıya kalıyoruz. Stres almış başını gidiyor. Stressiz ve dertsiz günümüz hiç yok gibi. İş derdi. Çocuk derdi. Ev derdi. Arkadaş derdi. Ulaşım derdi.

 

Eskiden stres büyükler içindi. Şimdi bakıyorum ilkokul öğrencisi bile stresliyim diyor. 4-5 yaşındaki çocuk dahi ağzından stresi düşürmüyor.

Peki, nedir bu stres; insanın beklentisi ve yaşadıkları arasındaki fark strestir. Makas açıldıkça stres büyür. Her kesin hayattan bir beklentisi vardır. Geleceğini düşler. Hayal kurar. Çözüm yolları üretir. Planlar yapar.

 

Yaşadığımız yüzyılda bize öyle dikteler öyle emirler veriliyor ki çelişkiye ve olumsuzluğa düşüyoruz. Çok para kazan, Çok güzel arsan olsun, çok güzel araban olsun, çok sayıda evin olsun, hatta birden fazla ve değişik yerlerde yazlığın olsun. Bir tane de devre mülk olsa ve kaplıca türünden olsa çok iyi olur.

 

Yeniliklere açık olmak gerekir. Kendimizi yenilememiz lazım ki zorluklarla mücadele edebilelim. Hayal kurmakta önemlidir. Sonu hayal kırıklığı da olsa hayal kurmak hedefimiz olmalıdır.

İyi bir çalışan olmaya gayret etmeli, küçük veya büyük başarıda kendimizi ödüllendirmeliyiz.

Anı yaşamak yaşanan o ana anlam vermek aslında bizim tercihimiz. Anlam vermek ve hayata hep pozitif bakmak yapılması gereken. Eğer böyle olursa mutluluğu ıskalamamış oluruz.

Kelimelere anlamlarını yüklerken dikkatli olmalı. Kulaklarınızın hâkimi olun, duyduğunuz şeylere verdiğiniz anlamları bilin. Yoldasınız gezerken bir arkadaşınız yanınızdan geçti. Size selam vermediyse düşünceniz ne olur. Hiçbir yanlış anlam vermeden gülüp geçin. Basit olaylar sizi yönlendirmesin. Siz olayları yönlendirin.

 

Öneriler:

Beklentilerinizi azaltın.

Yavaş hareket edin düşünerek hareket edin.

Sorumluluğunuzu unutmayın.

Sadece olmak istediğiniz kişi olun.

Bazen işleri oluruna bırakın.

 

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem