17 Temmuz 2019 Çarşamba
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

"Kocaeli’ye metro yapılıyor"

Adnan Gümüşer

31 Ocak 2013 tarihli yazısı

Bu gün için bir düş bu tabi.

Kocaeli’nin kurtuluşu metro veya raylı sistemdedir. Trafiği rahatlatan ve çözen Başkan ileride adı altın harflerle yazılacaktır. Herkes takdir edecektir.

 

Raylı sistemin kilometresinin bir milyon Euro maliyeti olduğu ifade ediliyor. Kocaeli’nde körfez boyunca veya Karamürsel Gebze hattı nda ki yerleşim yerleri mesafeleri tahmini 77 km dir. 77 kilometrelik mesafeye kurulacak sistem tramvay haric, 77 milyon Euro’ya mal olacaktır. Raylı sistemin uygulanabilmesi için, hat üzerinde saatte 10 bin üzerinde yolcu sirkülasyonu olması gerekiyor. Saatlik yolcu kapasitesinin 5-6 bin civarında olması halinde raylı sistemin pahalı olacağı, onun yerine metrobüs veya yolcu otobüsü sistemine geçilerek, ona göre güzergah oluşturula biliyor.

 

İstanbul, Kayseri, Bursa Ankara hep bu sorunla ilgilendiler ve bir çözüme ulaştılar. Kocaeli’nde bu konu hiç güncel değil. Kocaeli, sürekli göç alan bir il. Göç alan iller arasında ilk onda. Kocaeli nüfusunun 2023’te 2.5 milyon olacağı tahmin ediliyor. Şu anda nüfus 1 milyon 634 bin. Yani 10 yıl içinde Kocaeli’nin nüfusu 1 milyon kişi daha artacak. Daha şimdiden trafik sorunu yaşıyorsak, “nüfusumuz 2.5 milyon” olduğunda trafik sorununu düşünemiyorum. Çözüm bulunmazsa, sanırım İstanbul trafiğinin şimdiki halinden bile beter hale geliriz.

 

Kocaeli’nin yerleşim kütlesine bakıldığında doğudan batıya veya Sakarya’dan Gebze’ye yerleşim olduğu görülür. Yerleşim kabaca tek hat üzerinedir. Bu hat üzerinde duble yollar, otoban vardır. Bu hatlardan biri hafif metroya yada İstanbul’daki gibi metrobüs’e verilirse sorunun çözülme şansı doğar.

 

D100 yolu üzerinde de boş güzergâh hattı gözüküyor. Aslında planda ne gözüküyor bilmiyorum ama en azından boş duracağına kiralanamaz mı TCDD ile yapılacak sözleşmeyle ve ya atıl durumdan kurtarılamaz mı?

Bunu çözen veya çözüm üreten belediye başkanı tek bir sorunla karşılaşacak oda otobüs Kooperatifleri. Ve onların itirazları. Ancak onlarında aile geçindirdikleri düşünülürse onlara da yeni çözüm bulunur. Oda yeni hatlar üretmekle, onlardan yeni hatlar için görüş almakla çok rahat çözülecektir.

 

Kbb Ulaşım İlgilileri bugüne kadar herhangi bir proje üretmediler veya ilgilenemediler yada adlarını duyuramadılar.

 

Kim istemez ki Kocaeli’nde ulaşımın çözülmesini, en uçtan en uca 10 dakikada gitmeyi, trafik sıkışıklığının sedaş önünde ve otogar çıkışında dahi hiç olmadığını ve metrobüs hattının yapıldığını görmeyi. 2009 yılında Başkan Karaosmanoğlu’nun şu sözleri basında yer bulmuştu. ‘Başkan Karaosmanoğlu ’Milletimizin bize verdiği emanette tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. O hakkı yiyen bir daha iflah olmaz. Kocaeli’de bize verilen emanetle yollar, çevre düzenlemeleri, parklar, sahiller yaptık, ama daha çok işimiz var. Çayırova’yı, siz gençlerle elele vererek, Türkiye’nin değil, Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri yapacağız. Gebze ile Çayırova’nın trafik sorununu çözmek için raylı sistem projesi hazırlıyoruz. Bunun fizibilite çalışmalarını bir yıldır İTÜ ile sürdürüyoruz. Halkın derdi bizim derdimizdir’ ’demişti ama hala icraat gözükmüyor. Varda biz mi duyamıyoruz.

 

Ulaşım müdürlüğünün varsa konu ile ilgili projesi hızlandırması, yoksa metrobüs projesi diye yeni bir proje başlatması dilek ve temennilerimle. Kocaeli halkı ulaşım ve toplu taşımacılıktan çok çekiyor. Çok muzdarip.

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem