27 Mayıs 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Barış için

Hayrullah Demiray

16 Ocak 2013 tarihli yazısı

Savaş insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. İnsan topluluklarının oluşumundan günümüze kadar hep savaşlar ve çatışmalar yaşanmıştır. 6000 yıldır Kabileler, krallar, hanedanlar, paktlar, uluslar, devletler, örgütler birbirleriyle savaşıyor ve savaşmaya devam ediyorlar. İnsanlığın savaşsız geçen bir dönemi yok gibi.

 

İnsan toplulukları neden hep birbirleriyle savaşıyor. Siyaset biliminin kurucusu Aristo; Anlaşmazlıkların çözümü için topluluklarda iki temel aracın olduğunu söyler. Bunlardan biri politika diğeri savaştır.

Elbete insani olan, doğal olan, barışçıl olan, normal olan problemlerin politik ve diplomatik yöntemlerle çözümlenmesidir. Prusyalı general Von Clausewitz, savaşın politikanın doğal bir sonucu olduğunu söylemiştir. İnsanlar, devletler, taraflar anlaşamayınca, muhataplar birbirine ters düşünce savaş seçeneği ortaya çıkar ve sonuçta savaş herkes için ölüm, acı, gözyaşı ve kan olarak geri döner.

 

İnsan oğlunun ilk savaşlarından sonra dünyamız çok çeşitli savaşlar gördü. Büyük cihangirlerin İstila savaşları, devrim savaşları, hanedan savaşları, sömürge savaşları, din savaşları, kurtuluş savaşları, siyaset bilimi açısından ilginç savaş biçimlerini oluşturmaktadır. Ayrıca Modern savaş literatüründe “psikolojik savaş” “soğuk savaş” “sıcak savaş” “ haklı savaş” “dolaylı savaş” “sınırlı savaş” “az gerilimli savaş” “ örtülü savaş” “gerilla savaşı.”

 

Konumuz elbette savaş tekniği yada savaş çeşitleri değildir. Burada asıl vurgulamak istediğim Ülkemiz tarihinde; sorunların politik anlamda çözülememesinden kaynaklı savaşların bir çok çeşidine tanıklık edilmiş olmasıdır. Dolayısıyla acının çok yaşandığı ve gözyaşının da çok aktığı bir coğrafyanın müdavimleri olarak, bilim çağı olan 21.yy da artık ne savaşlar yapılsın ne de acılar çekilsin demekten başka ne yapabiliriz ki.

 

Yeni girdiğimiz 2013 yılının bu ilk günlerinde, otuz yıldır devam eden savaşın ve şiddettin son bulmasıyla ilgili devlet yetkililerinin girişimiyle bir umudun yeşermeye başlaması ben insanım diyen herkesi mutlaka sevindirmiştir.Çünkü devletin 30 yıldan bu yana 'terör' ve 'güvenlik' meselesi olarak ele aldığı, dolayısıyla güvenlikçi politikalarla yok etmeyi düşündüğü, Türkiye toplumuna acı göz yaşı ve ölüm olarak yansıyan terör sorununu müzakereye dayalı bir anlayışla yaklaşma işaretlerini vermesi, bu savaşın önemli mağdurlarından olan şehit ailelerini dahi başka ölümler olmasın diye harekete geçirmesi acı dolu Anadolu coğrafyasının özlediği bir tablo olsa gerek.

Ancak işlerin çokta kolay olmadığı görülmektedir.

 

Barış ve huzur yerine kan ve gözyaşından yana tercihi olanların boş durmadığını ve durmayacağını da görmekteyiz. Umudun yeşerdiği ancak umut ve umutsuzluğun iç içe geçtiği yılın bu ilk onbeş gününde toprağa düşen gençlerin sayısı otuza yaklaştı. En son Fransa’nın başkenti Paris’in merkezinde Üç Kürt kadın siyasetçiye yönelik gerçekleştirilen suikastın barış severlerin işinin çok ta kolay olmadığını göstermektedir. Yapılacak tek şey savaşın vahşetini yaşamamak için barış ta ısrar etmektir. İnsanlığın ve hepimizin buna ihtiyacı var.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
mobesko konak_dr Davetiyem