23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona

Deprem şehitlerimiz su altında anılacak

Deprem şehitlerimiz su altında anılacak
Güncel Yazdır

Haber

17 Ağustos Depremi'nin 20'nci yılında Türkiye'nin dört bir yanından Gölcük'e gelecek olan 9 sualtı topluluğu 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece saat 03.02'de dalış yaparak su altında deprem şehitlerimizi anacak.

17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam 20 yıl geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'da büyük can ve mal kaybına neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı. Marmara Depremi'nden en çok etkilenen ilimizde, aralarında gazetemizin Onursal Başkanı merhum Hüseyin Demiray, eşi ve çocuklarının da bulunduğu 9 bin 477 kişi yaşamını yitirirken 9 bin 881 kişi de yaralandı. Her yıl bir dizi etkinliklerle anılan deprem şehitleri bu yıl da bölgemizde anılacak.

 

03.02'DE SUDA OLACAKLAR

 

Üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen izleri hala silinmeyen, acısı dün gibi tazeliğini koruyan depremin merkez üssü olan Gölcük'te 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece saat 03.02'de bazı kurum ve kuruluşlar bir araya gelerek denizin altında deprem şehitlerini anacak. Anı dalışına katılan topluluklar, gece saat tam 3'ü 2 geçe suyun altında olacak ve çelenk bırakarak deprem şehitlerini saygıyla anacaklar.

 

ANI DALIŞINA KATILACAK TOPLULUKLAR

 

Anı dalışı programında FORD, TÜPRAŞ, Değirmendere Spor Sualtı Topluluğu (DESSAT), Yeditepe Üniversitesi Sualtı Topluluğu (YUSAT), Trakya Üniversitesi Sualtı Topluluğu, Dalyan Dalış Merkezi, Euro Dalış Merkezi, Kaş Barakuda Dalış Merkezi, Van Dalış Merkezi yer alacak.

 

DESSAT (2)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem