18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Doğan Cüceloğlu, Bilgi Küpü’nün konuğu oldu

Doğan Cüceloğlu, Bilgi Küpü’nün konuğu oldu
Eğitim Yazdır

Haber

Özel Bilgi Küpü Okulları’nın düzenlediği ‘Başarıya Götüren Aile’ seminerinde ailenin başarısının önemine vurgu yapan ünlü Psikolog Doğan Cüceloğlu, “Kökleri iyi besleyin. Kökleri ne kadar iyi beslerseniz ağacın dalları da o kadar yeşil olur” dedi

İlimizde eğitim alanında birçok başarıya imza atan Özel Bilgi Küpü Okulları, önceki akşam Yunus Emre Kültür Merkezi’nde “Başarıya Götüren Aile” adlı seminer düzenlendi. Seminerde ünlü Psikolog Doğan Cüceloğlu ve Yazar Polat Doğru konuk olarak yer aldılar. Seminerde Özel Bilgi Küpü Okulları Kurucu Genel Müdürü Kenan Demir, Anaokulu Kurucu Genel Müdürü Ayşe Nuray Demir, Genel Müdür Yardımcısı Nejdet Özmen, Özel Bilgi Küpü Okulları İlkokul Müdürü Hakan Koçar, Kampüs Müdürü Hasan Işıktekiner, programın sunucusu Rehberlik Koordinatörü Fatma Sever, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katılım sağladı.

 

AİLELER (1)

BAŞARIDA EN ÖNEMLİ UNSUR AİLE

Özel Bilgi Küpü Okulları Kurucu Genel Müdürü Kenan Demir, “Özel Bilgi Küpü Okullarımız her öğrencimizin mutlu, başarılı, güzel ahlaklı, kendisine ve ailesine faydalı olabileceği bir okul. Başarıda en önemli unsurun da velilerimiz, ailelerimiz olduğunu biliyoruz. Sayın Doğan Cüceloğlu’nu sizlerle buluşturmanın da gururunu yaşıyorum. Bu önemli günde emeği geçen tüm öğretmenlerimize, bu güzel günde bize zaman ayıran Sayın Doğan Cüceloğlu’na teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

TOPLU

TOPLUMUN GELECEĞİNİ İKİ ORTAM BELİRLER

Seminerde ilk konuşan Psikolog Doğan Cüceloğlu, “Benim farkında olduğum şu: Bir toplumun geleceğini iki ortamın sağlıklı çalışması belirler. Bir çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı, bir de okul ortamı. Burada kendimi son derece şanslı hissediyorum. Umarım buradan çıkarken iyi ki gelmişim ve bu semineri dinlemişim diye çıkarsınız. Polat beye dedim ki İzmit’te Bilgi Küpü’ne gideceğim. Beni yalnız bırakma. Sağ olsun geldi” ifadelerini kullandı.

 

O İLK ANI ASLA UNUTMAYACAĞIM

Daha sonra söz alan Yazar Polat Doğru, “Ben çocuk olmanın zor olduğu zamanlarda çocuk, anne baba olmanın zor olduğu zamanlarda da baba oldum. Bizde öyle trip atma falan aklımıza gelmedi. Şimdi her çocuk canım sıkıldı diyor. Biz canım sıkıldı derken üstüne bir de dayak yerdik. Şimdi kapıyı çalıyorum, biri açarsa açıyor ya da açan olmayınca kendim anahtarımla giriyorum. İlk çocuğumu kucağıma aldığım ilk anı hayatım boyunca unutmayacağım. Doğum boy ve kilosu dünyanın en önemli rakamlarıdır. Boy ve kiloyu benim hanım duyunca ‘Bunu ben yaptım’ diye yerinden fırladı. Benim de katkım vardır herhalde diye düşündüm” derken salon kahkahaya boğuldu.

 

IMG_1745

BABAM ÇOK İYİ İNSANDI DESİNLER

Devamında Doğru, “Ben o günden sonra içinde bulunduğum her ortamda her yerde en iyi çocuk benimki olsun istedim. Bu çocuk dünyanın en iyi koşanı, en başarılı, en iyi insanı olsun diye düşünüyorum. Bir gün ben de yaşlanacağım. İlerde çocuklarım benden bahsederken ‘Babam çok iyi bir babaydı, çok iyi bir insandı desinler. O zaman ben başarılı bir baba olmuşumdur” şeklinde konuştu.

 

KÖKLERİ İYİ BESLEYİN

Ardından yeniden söz alan Psikolog Doğan Cüceloğlu, “Benim elimde bir güç var, sizin çocuğunuza okul başarısını vereceğim. Okul diplomasını da vereceğim. Türkiye’nin hiçbir yerinde bana okul başarısını ver bu bana yeter diyen çıkmadı. Anne babaları kutluyorum. Okul başarısının yanı sıra meslek başarısı da var. Eğer hayatınızda evlilik ve aile başarısı yoksa diğer başarıların tadına varmanız mümkün değil. Arkadaşlar kökleri iyi besleyelim. Kökleri iyi beslerseniz ağacın dalları yemyeşil olur” sözlerini kullandı.

 

IMG_1734  

 

MAALESEF İLETİŞİM KÖRLÜĞÜMÜZ VAR

Doğan Cüceloğlu, “İki insan birbirinin farkına varınca iletişim başlar. Bu konuda maalesef bizim iletişim körlüğümüz var. Olgun insan, iletişiminin farkında olan insandır. İnsanlar yüzündeki ifadeyle küfrettiğinin farkında değil. Sosyal kimlik meselesi çok önemli. Öğretmen sınıfa girdiği zaman o kişinin sosyal kimliği öğretmen, ama asıl kimliği insan” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem