18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Engelli öğrenciler için gönüllü öğretmenler

Engelli öğrenciler için gönüllü öğretmenler
Güncel Yazdır

Haber

İl istihdam kurulu toplantısında GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman’ın engelli öğrenciler için öğretmenlerin eğitim talebi bakanlığa iletilecek. Öte yandan engelli çocuklara eğitim vermek isteyen öğretmenler gönüllülük esaslı belirlenecek. Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında Karamürsel Alp toplantı salonunda gerçekleştirilen il istihdam kurulu toplantısına, kurum ve idare müdürleri, STK, dernek başkanları katıldı. 

 

TÜM KURUMLAR İŞ BİRLİĞİNDE

Vali Hüseyin Aksoy, İŞKUR’un ve milli eğitim il müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmaları gündemimize alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Fuarımızı 54 Bin 382 kişi 200 stant kuruldu, 137 firma katıldı. Bin 827 staj başvurusu, 37 Bin 800 kişi ise işe başvurdu. İstihdam seferberliği konusunda odalarımız İŞKUR SGK koordinasyon içerisinde. İstihdam teşviklerini gerçekleştirdiğimiz toplantı ile paylaştık. Öngörülen ek istihdamın karşılanması konusunda tüm kurumlar iş birliği içinde sanayi ve ticaret odalarımızla birlikte bu çalışmaları ortaya koymak için yoğun bir çalışma içerisinde” ifadelerini kullandı.

 

KAYITLI İŞSİZ SAYISI 76 BİN

İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, son üç aylık değerlendirmeyi yaparak “2019 Mart ayında kurumumuza 61 Bin 337 başvuru yapılırken açık iş sayısı 26 Bin 499, işe yerleştirme sayısı 16 Bin 789 ve kayıtlı işsiz sayısı ise 76 Bin 885 kişidir. 2019 yılı Mart ayına kadar 3 aylık sürede 12 Bin 448 kişinin iş başvurusu reddedildi. 8 Bin 37 kişinin başvurusu ise kabul edildi. 20 Bin 485 kişi işsizlik başvurusu yaparken toplamda 66 Bin 740 Bin 226 TL işsizlik ödemesi yapıldı. 78 Bin 859 kişi ile danışmanlarımız görüştü. 5 Bin 841 iş yeri ziyareti yapıldı. Meslek edindirme kurslarımız da devam ediyor. İl müdürlüğümüzce iş gücü eğitim planı güncellenerek 16 bin 360 kişiye eğitim verilmesi planlanmıştır” dedi.

 

O LİSE KAPANACAK

Yılmaz’ın ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Körfez’de bulunan Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının eğitim öğretime yetersiz ve gelişime müsait olmaması nedeniyle ilçede yeni yapılan ve Çamlıtepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne tahsis edilecek. Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapatılarak iki okulun tek müdürlük altında eğitim öğretime devam etmesi planlanmıştır” dedi.

 

GÖRME ENGELLİLER İÇİN TALEP VAR

Toplantıda söz alan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Temsilcisi ve GÖRSEM Kocaeli Şube Başkanı Dursun Karaman, “Eğitime çok önem verdiğinizi biliyoruz Görme engelli sınıfımız olmamasından dolayı okullarımızda görme ve işitme engelli öğrencilerimiz sorun yaşıyor. Kabartama harflerini öğrenmesi işaret dilinin de zorunlu olmasına rağmen bu eğitimler verilmiyor. Nuh Çimento’daki engelli öğrencilerimizin eğitim görmesini topluma kazandırılmasını istiyoruz. Her okulumuzda birkaç öğretmenin görme ve işitme engelli öğrencilere eğitim vermesi için kurs almasını talep ediyoruz. Ayrıca ilimizdeki engellilerin tespit edilmesini istiyoruz” dedi.

 

VERİ BANKASI TÜRKİYE’DE BİR İLK

Karaman’a cevap veren Vali Aksoy ise “Engelli veri tabanı projesini hayata geçirdik. Bu çalışma tamamlandı, güncellemeleri devam ediyor. Genel bilgiler paylaşılabilecek ancak özel bilgilerin paylaşılması mümkün değil. Ama biz kaç işitsel, kaç görme kaç bedensel engelli var diye paylaşabiliriz. Ancak adı soyadı gibi bilgileri paylaşamayız. Eğitim ve sosyal haklardan yararlanmayanları bu veri tabanı projesi ile bulabiliyoruz. Sadece yüzde 40’ın üzerindeki engellileri değil yüzde 40’ın altındakileri de tespit ediyoruz” diye konuştu.

 

GÖNÜLLÜ OLMAK ZORUNDA

Öğretmenlerin engelli öğrenciler için eğitim alması konusunu değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Nuh Çimento Eğitim ve Uygulama Okulu zihinsel engelli okulu. Şu anda onun gibi 16 tane okulumuz var Belirli bir aşamadan sonra bu öğrencileri iş okuluna alıyoruz. Hepsi de hemen hemen sektörde iş bulabiliyor. Görme engelliler içinde okullarımız var. Her okulda görme engelli öğrenciler için öğretmenlerin eğitimi görmesi bakanlığın sorumluluğundadır Biz bunu bakanlığa hemen iletiriz. Engelli öğrencilerimiz için eğitim almak isteyen öğretmenlerimizi gönüllü olarak belirleyebiliriz. Bu durum zorunlu olamaz” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem