18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Esnaf kermesler yasaklansın istiyor

Esnaf kermesler yasaklansın istiyor
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) yaptığı açıklama ile ilimizde düzenlenen kermeslere tepki gösterirken esnafa yük olan bu tip girişimlerin yasaklanmasını istediklerini belirtti

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş ve Yönetim Kurulu üyeleri, oda binasında yaptıkları toplantı ile Kocaeli esnafının durumu ve ilimizde düzenlenen kermeslerin esnafa yarattığı sıkıntılar ile ilgili görüşmede bulundular. Kadir Durmuş konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Dernek, vakıf ve çeşitli hemşehri dernekleri Perşembe Pazarı alanında haftalar süren, adı yardım faaliyeti olarak adlandırılan ancak tamamen Kocaeli'nin gerçek esnafına bir yük olan bu faaliyetlerin bir an önce yasaklanmasını istiyoruz” dedi.

 

ESNAFA KURŞUN

Kadir Durmuş açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Özellikle içinde bulunduğumuz Nisan- Mayıs ayları artık bu şehirde kermes ayları olarak anılmaya başlanmıştır. Kermes olarak adlandırılan bu faaliyetler, esnaftan bağış ya da yardım amaçlı toplanarak kontrolsüz bir şekilde fiyatlandırılarak halka satışa sunulmakta ve nihayetinde esnaftan alınan yardım maksatlı ürünler, yine esnafa kurşun olarak geri döndürülmektedir.

 

HALKIN SAĞLIĞINI HİÇE SAYIYORLAR

Ayrıca yine bu alanlarda sunulan gıda ürünleri tamamen açık ortamda steril şartlardan uzak bir şekilde halka satışı yapılmaktadır. Oysa Belediye mevzuatlarında , açıkta gıda satışı yapmak kesinlikle yasaktır. Belediyelerin bir görevi de halkın sağlığını hiçe sayan bu tür ticari faaliyetlerle mücadele etmek iken, maalesef bu Kermeslere izin vererek bu suça zemin hazırlamaktadırlar.

 

TİCARET ŞARTLARI ZORLAŞIYOR

Ticaret şartlarının gittikçe zorlaştığı özellikle bu son günlerde, Esnafımız aylık kirasını ödemekten, çalışanın aylığını, sigortasını ödemekte zorlanırken hatta birçok işyeri bu zorluklara göğüs geremediği için kepenk kapatırken, belediyelerce izin verilen bu tür açık kayıt dışı alış-veriş ortamları, Esnafımızı daha içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadır.

 

BELEDİYE VE HALKA SESLENİYORUZ

Buradan tüm Belediyelerimize ve Halkımıza sesleniyoruz. Lütfen bu faaliyetlere izin vermeyiniz. Halkımızı da bu sağlıksız ortamlardan alış-veriş yapmasının önüne geçiniz. Devletimiz güçlüdür, Devletimiz eğitim ya da konaklama maksatlı yapılan bu tür Kermes faaliyetlerinden kazanacak gelirden daha fazlasını bu kurumlara yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir.”

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem