18 Temmuz 2019 Perşembe

Topal: Kimse ne iş yaptıklarını bilmiyor

Topal: Kimse ne iş yaptıklarını bilmiyor
Siyaset Yazdır

Haber

DSP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ziya Topal düzenlenen programda projelerini anlattı. Topal konuşmasında, büyükşehire bağlı şirketlere yüklenerek, “Birçoğunun ne iş yaptığını kimse bilmiyor” dedi

Demokratik Sol Parti(DSP) Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ziya Topal, Kandıra Çadır Restoran’da düzenlenen programda projelerini anlattı. Programda Topal’ın yanı sıra DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP İzmit İlçe Belediye Başkan Adayı Hülya Yıldırım, Kartepe Belediye Başkan Adayı Temel Ofluoğlu, Kandıra Belediye Başkan Adayı İdris Demir, Derince Belediye Başkan Adayı Kenan Baş, Başiskele Belediye Başkan Adayı Mahir Tanta ve meclis üyesi adayları katılım gösterdi.

 

KÖYLERDE ÜRETİM KOOPERATİFLERİ

Programda konuşan DSP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ziya Topal, “12 ilçeye ortalama 30 tane okul yapılacak bir parayı biz faiz olarak ödüyoruz. Eğer biz bütçemize göre hareket etmezsek, belediyelerimiz faizler altında ezilecektir. Zaten son 2-3 aydır faizle para alarak çalışanlarının maaşını öder durumdadır. Böyle devam ederse 1 buçuk yıl sonra hiçbir belediye maaş ödeyemeyecektir. Bu anlamda öncelikle amacımız üretmektir. Bunun için ilk projemiz, tarımsal alanda kalan mahallelerin köy statüsüne kavuşturularak, köylerde üretim kooperatifleri kurulmasıdır” ifadelerini kullandı.

 

HER İLÇEDE ULAŞIM ÇALIŞTAYI

Sözlerini sürdüren Topal, “Söylediğimiz projeler Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği faizlerin yüzde 20’siyle yapılabilir. Bütün ilçelerimizde trafik sorunu bulunmaktadır. Trafik sorunun ışıklarla çözmeye çalışmak akılcı değildir. Biz geldiğimizde 12 ilçenin tamamında ulaşım kurultayı yapacağız. Bunu kendi kendimize değil meslek odaları ve STK’lar ile birlikte çalışarak yapacağız. Tüm ilçeler için ulaşım çalıştayı yapılarak trafik sorununa akılcı çözümler üretilecek, şehrin en büyük sorunlarından olan trafik ancak böyle çözülebilir” dedi.

 

DEPREMLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILMADI

“Bilindiği üzere 1999 depremini hep beraber yaşadık” diyen Topal, “Biz mühendisler olarak şunu söyleriz. Bina insanları öldürmez. Kötü bina insanları öldürür. Peki, o yıldan bu yıla deprem ile ilgili hangi çalışma yapıldı merak ediyoruz. Artık uyanmak zorundayız. Ülkemizin kurumlarının artık bir şekilde çalışmaya başlaması gerekiyor. 20 yıldır deprem ile ilgili hiç çalışma yapılmamış sadece gösteriş yapılmıştır. Bu açıdan bölgenin deprem gerçeğini unutmadan gerekli çalışmalar yapılacaktır” diye konuştu.

 

ŞİRKETLER HALKIN DENETİMİNE AÇILACAK

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde 6-7 şirket var ve bu şirketlerin çoğunun ne iş yaptığını kimse bilmiyor” diyen Topal, “Bunların şeffaflık kapsamında halka açılması gerekiyor. Biz Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketleri halkın denetimine açacağız. Ben gece 11’den sonra sohbet ettiğim temizlik işçisi arkadaşlardan öğrendiğim bilgilere baktığımda, taşereona verilen para ve işçiye verilen para arasındaki uçurumları görmekteyim. Böyle insan ticareti olmaz. Emekçi kardeşlerimizin hakkını korumak ilk görevimiz olmalıdır” sözlerini kullandı.

 

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ TAŞIMA YAPILACAK

Topal sözlerinin devamında, “Öğrencilerin evden okula ve okuldan eve ulaşımlarını ücretsiz taşıyacağız. Bunun yaklaşık maliyeti 20 milyon TL’dir. Bu para hangi programlarda harcanmıyor ki? 65 yaş üzerini ücretsiz taşıyabiliyorsak, öğrencileri neden ücretsiz taşımayalım? Bunun yanında gençler için doğayı ve hayvanları sevme projesi kapsamında çalışmalar başlatılacak, spor aktiviteleri desteklenecek, bu anlamda tesisler kurulacaktır. Bölgemizdeki iş imkanlarına göre gençlere eğitimler verilip iş olanakları sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

 TOPLU (25)

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem