18 Temmuz 2019 Perşembe

Ticaret Bakanlığından sahibi kadın olan firmalara büyük destek

Ticaret Bakanlığından sahibi kadın olan firmalara büyük destek
Güncel Yazdır

Haber

İhracatçı kadın girişimcilerle bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kadın v genç girişimcilerin önüne açtıklarını belirterek “Kadın girişimciler ve ihracatçılar için toplamda 200 Milyon Dolar ve 100 Milyon TL finansman desteği vereceğiz” dedi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçı kadın girişimcilerle bir araya geldi. Derince Yelken Restoran’daki buluşmaya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Derince İlçe Başkanı Selçuk Çakıroğlu, Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, Derince Belediye Başkan adayı Zeki Aygün ve kadın girişimciler katıldı. Vali Hüseyin Aksoy ise Bakan Pekcan’ı Yelken Restoran’ın girişinde karşılayarak makamına geri döndü. Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut programa katılmadı.

 

KADIN TOPLUMUN TÜM SORUNUYLA İLGİLENİR

İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, “Güçlü Türkiye’nin güçlü kadınları hepiniz hoş geldiniz. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar toplumların ilerlemesinde temel aktördür. Kadın olmak sadece kadın meseleleriyle ilgilenmek değil toplumun tüm sorunlarıyla ilgilenmektir. Kadınlar olarak çocuklarımızın geleceklerini etkileyen aktörlere kayıtsız kalamayız. Kadınların etkin biçimde toplumda yer alması, sürdürülebilir kalkınmanın gereklerindendir. Kadına verdiği değer ile siyasi ve sosyal alanda önümüzü açan hak ve hukuk anlamında ezilen kadınlarımıza verdiği haklardan dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

EŞİM EVİMİN IŞIĞI

Yılmazdan sonra kürsüye gelen Derince Belediye Başkan adayı Zeki Aygün, böyle bir programda heyecanlanmamak mümkün değil. Kadının elinin demediği hiçbir iş bereketli olmaz. Hiçbir iş büyümez, gelişmez. Evimizi yuvamızı kuran sizlersiniz. Benim eşim evimin ışığıdır. Bütün ışıkları açsam da evim o olmadan aydınlanmaz. Eşimle yaşamadığım yıllar yaşamış kabul etmiyorum. Sizlere ne kadar değer verirsek azdır. Sizin varlığınız her şeyden öncedir. İş hayatı tabiki önemlidir. Ama öncelikli iş evde yapılan hizmettir” diye konuştu.

 

GİRİŞİMCİLERE YURTDIŞI FIRSATI

Aygün’ün ardından söz alan Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, “Girişimci kadınların olması iki kere önemli bir konu. Bir ülkenin gelişmişliğine baktığımız zaman o ülkede girişimcinin sayısı her zaman önemli olmuştur. Kadınların iş yaşamına katılması, sosyal hayatın içinde olması, yönetici olması ülkenin ekonomik kalkınması için son derece önemlidir. Tüm girişimcilerin bu şehrin ekonomisine can vermesi dünyanın her yerinde yeni piyasalar bulabilmesi için arkanızdayız. Zeki Aygün ile beraber Kocaeli’deki girişimcilere yurtdışında iş yapabilmeleri için destek vereceğiz. Bunun sözünü size veriyorum” dedi.

KADIN HER YERDE ÇALIŞIR

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise “Kadınların çalışmayanı yok. Bazılarınız fiilen ticaret yapıyor. Ev kadını ise evinde üretiyor. O da bir ticarettir. Kadının ticaret yapması, girişimci olması kadar doğal bir şey yok. Kentimizde maviyle yeşili buluşturarak 15 yılda rengini değiştirdik. Bize görev verdiniz biz de icra etti. Birlik ruhu, beraber yürüme, kalp atışlarımızın beraber olması, Kocaeli’yi dünya kenti haline getirdi. Hakkınızı helal edin. Tahir Büyükakın çalışkan özverili biri olarak görevimizi ona devredeceğiz inşallah. Taze bir kanla yolumuza devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

2 AYDA 28 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “BM’nin bu yılki 8 Mart sloganı eşit düşün, zekice geliştir, dönüşüm için yenilik yap isi. Eşitliğe giden yol teknolojiden ve inovasyondan geçiyor. Kadın girişimcilerimize hükümet olarak çok önem veriyoruz. İş hayatındaki kadın oranı yzde34’e çıktı. OECD oranı ise yüzde53. Yani daha gidecek yolumuz var. Önümüzdeki 10 yıldaki hedefimiz orta gelir düzeyindeki ülkelerden yüksek gelir düzeyli ülkelere geçebilmek. 2018 yılını 168 Milyar Dolar rekor ihracatla kapattık. Bu yıl ilk iki ayda 28 Milyar Dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yani dış finansman ihtiyacımızı 10.8 Milyar Dolar azalttık” dedi.

 

HİBE VE KREDİ DESTEĞİ

Sözlerimi sürdüren Bakan Pekcan, “Kadınlarımızı, gençlerimizi KOBİ’lerimizi merkez alarak ticaretimizi artırmaya çalışıyoruz. Bakanlığımızda Şubat ayı itibariyle kadın ve girişimciler daire başkanlığı kurduk. Bazı ilerimizde ihracat destek ofisi kurduk. Burada her türlü sorunun cevabını bulabilirsiniz. Hepiniz başımızın tacısınız. Ayrıca Kadın girişimciler ve ihracatçılar için toplamda 200 Milyon Dolar ve 100 Milyon TL finansman desteği vereceğiz. Söz konusu kredi TL bazında KOBİ niteliği olan firmalara yabancı KOBİ ve KOBİ dışı kadın girişimci ihracatçı firmalara kullandırılacak” dedi. Konuşmaların ardından Yarıştığı müsabakada birinci olan Milli Yüzücü Meltem Dönmez, Bakan Pekcan’a çiçek takdim etti. Ak Parti İl Kadın Kolları Serpil Yılmaz ise Bakan Pekcan’a hediye takdim etti.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem