18 Temmuz 2019 Perşembe

İstiklal Marşımızın 98'inci yılı kutlu olsun

İstiklal Marşımızın 98'inci yılı kutlu olsun
Güncel Yazdır

Haber

12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 98'inci yıldönümü ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle Kocaeli Fen Lisesi tarafından SDKM'de düzenlenen koreografi duygu dolu anlar yaşattı. Programda İstiklal Marşı ile ilgili okullar arası düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle Kocaeli Fen Lisesi'nin ev sahipliğinde dün Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi. Törende daha önce ilimiz genelinde ilkokullar, ortaokullar ve liseler arasında gerçekleştirilen 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ile ilgili resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi. Ardından Ev sahipliğini üstlenen Kocaeli Fen Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen koreografi tüm salonu büyüledi.

 PROTOKOL-(2)-(2)

YOĞUN KATILIM

İstiklal Marşımızın kabulünün 98'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen programa Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

 KOREOGRAFİ (12) (1)

724 ESER KATILMIŞTI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Fen Lisesi Müdürü Mesut Ekin, “20. yüzyılın başlarında gelindiğince büyük Türk milleti yine bir mücadeleye girmiş. Samsun’da yeniden yakılan bağımsızlık ateşi kısa bir zamanda bir Türklük ateşine dönmüştü. Anadolu’nun bağrı yanık milleti madden ve manen birçok zorluklarla mücadele ediyordu. Büyük Türk milletinin damarlarındaki asil kanındaki kudretin canlanması için bir marş yazılması gerekiyordu. 724 eserden sadece 6 tanesi geçmişti. Mehmet Akif’in yarışmaya katılmamasının sebebi hepimizin malumudur.  Nitekim Milli Şairimiz Mehmet Akif’in İstiklal Marşı 12 Mat 1921’de kabul edilmiştir” dedi.

 VALİ---ÖDÜL-(1)

MEHMET AKİF’İ ANLAMAK

Devamında Okul Müdürü Mesut Ekin, “Hem Mehmet Akif’in eserlerini hem de İstiklal Marşı’nı anlamamız için tabi ki Mehmet Akif’i tanımamız gerekmektedir. Akif’i anlamak sadece şiirlerini kuru kuruya okumak değildir. Bizim de Mehmet Akif’i anlıyoruz diyebilmemiz için görevimizi en iyi şekilde yerine getirmemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 KOREOGRAFİ-(1)

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Ardından programda İlkokullar Arası Resim Yarışması, Ortaokullar Arası Şiir Yarışması ve Liseler Arası Kompozisyon Yarışması'nda derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Daha sonra İstiklal Marşı ve Türk milleti ile ilgili video sunumu ve Kocaeli Fen Lisesi öğrencilerinin hazırlayacağı İstiklal Marşı'nın kabulünü anlatan koreografi sergilendi.

 MEHMET AKİF (1)

İŞTE DERECE ALAN OKULLAR VE ÖĞRENCİLER

İlkokullar Arası Resim Yarışması

1. Karamürsel Kaymakam Hikmet Özbağcı İlkokulu Öğrencisi İdil Önal

2. Dilovası Şehit İzzettin İnceoğlu İlkokulu Öğrencisi Ecrin Kaçmaz

3. Gebze Cumhuriyet İlkokulu Öğrencisi Bilge Öğütçü

 

Ortaokullar Arası Şiir Yarışması

1. Gebze Muzaffer Altıntaş İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Elif Nur Güler

2. Derince Sırrıpaşa Ortaokulu Öğrencisi Buse Başer

3. İzmit Kocatepe Ortaokulu Öğrencisi Alper Mustafa Örenay

 

Liseler Arası Kompozisyon Yarışması

1. Başiskele Anadolu Lisesi Öğrencisi Bersu Güllü

2. Körfez Oruçreis Anadolu Lisesi Öğrencisi Yunus Emre Yahşi

3. Başiskele Anadolu Lisesi Öğrencisi Şulenur Kara

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem