17 Temmuz 2019 Çarşamba

Engelli Bilgi Bankası Projesi ile tüm engellilere erişim tek noktada

Engelli Bilgi Bankası Projesi ile tüm engellilere erişim tek noktada
Sağlık Yazdır

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle yayınladığı mesajda Kocaeli’de hayata geçirilen ve şehirdeki doğuştan veya sonradan engelli olan tüm vatandaşların tek noktadan takip edilerek desteklendiğini vurguladı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy tarafından yayınlanan mesajda, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü, tüm dünyada engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından bir bilinç oluşturmuş, engellilerin topluma kazandırılmasında sosyal devlet ve yardımsever birey olmanın önemini pekiştirmiştir. Mutlu ve huzurlu bir toplum yaratmanın en önemli şartı, bütün bireylerin eşit şartlarda, ortak bir amaç etrafında, birbirini anlayarak ve destek vererek, zorlukları birlikte göğüsleyerek ileriye bakabilmelerini sağlamaktır.

 

ENGELLİLİK SADECE ENGELLİLERİ DEĞİL TÜM TOPLUMU İLGİLENDİREN HUSUS      

Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve çabasına ihtiyaç duyulan toplumsal bir husustur. Engelli vatandaşların yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba göstermek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir. 

 

ENGELLİ VATANDAŞLARA DESTEK OLMAK BİR GÖNÜL İŞİ

Engelli vatandaşlarımıza destek olmak, hizmetlerinde bulunmak her şeyden önce bir gönül işidir. Unutmamalıdır ki her sağlıklı insan aslında bir engelli adayıdır ve her insan aniden bu hizmete muhtaç duruma gelebilir. Dolayısıyla engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını doğru tespit etmek, seslerini daha çok duymak, sorunlarına kalıcı çözümler üretmek toplumsal bağlarımızı kuvvetlendirmek ve gönül köprülerini tesis etmek adına son derece önem arz etmektedir.

      

ENGELLİLER KANUNU AYRIMCILIĞIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri için de devletimizin yürürlüğe koyduğu Engelliler Kanunu çerçevesinde çok ciddi temel kanuni düzenlemeler yapılmış ve hayata geçirilen sosyal politikalar vesilesi ile de engeli vatandaşlarımıza çok daha kapsamlı hizmetlerden istifade edebilme imkanları sunulmuştur.

 

ENGELLİ BİLGİ BANKASI TÜM ENGELLİLERİ KAPSIYOR

Valiliğimizce de hayata geçirilen Engelli Bilgi Bankası Projesi ile; İlimizde, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini belirli oranda kaybeden engelli vatandaşlarımızın bilgilerini tek bir veri tabanında toplayarak, sisteme dahil etmek ve engel nedenlerinin tespitini yapmak üzere Karar Destek Veri Havuzu oluşturulmuştur. Bu veriler doğrultusunda engelli vatandaşlarımıza;  korucuyu-önleyici ve destekleyici sağlık hizmetleri çok daha kapsamlı ve en kısa sürede sunulması ve yaşam kalitelerinin artırılması amaçlanmaktadır.    

 

ENGELLİ VATANDAŞLAR TOPLUMSAL HAYATTA DAHA FAZLA VARLIK GÖSTERMELİ

Her vatandaşımız bilmelidir ki engelli kardeşlerimizin toplumsal hayatta daha fazla varlık göstermeleri, sosyal sorumluluk üstlenmeleri ve kendilerini hak ettikleri yerde görmeleri şüphesiz milletimizin sosyal dokusunu zenginleştirecek ve gücüne güç katacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; devletimizin sunduğu bütün imkanlarla yanlarında olduğumuzu ifade ediyor,  bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışma ile aşılacağına inanıyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

      

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem