18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

İlker Çakır: Yeni bir iş alanına yöneleceğim

İlker Çakır: Yeni bir iş alanına yöneleceğim
Röportaj Yazdır

Haber

İlimizin sözünü esirgemeyen en cesur iş adamlarından biri olan Kontakt Gayrimenkul ve Yatırım Borsası Sahibi ve aynı zamanda Gebzespor Kulübü eski Başkanı İlker Çakır, “İnsanlardan bıktım. Bilecik Şükraniye Köyü’nde çiftlik yaptırıyorum. Yeni bir iş alanına yöneleceğim” dedi

İlimiz iş dünyasının önemli isimlerinden ve aynı zamanda Gebzespor Kulübü eski Başkanı İlker Çakır ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Dobralığı ve içtenliği ile dikkat çeken Çakır, projelerinden konuşmayı çok sevmediğini belirtirken Gebze'de yaptırmak isteyip de iptal ettiği 35 bin kişilik stat ve 3 idman sahası projelerinden neden vazgeçtiğini anlattı. Hayata karşı bakış açısını somut örneklerle ifade eden Çakır, insanlardan sıkıldığını da dile getirdi. Bilecik Şükraniye Köyü'nde çiftlik projesini hayata geçirmeyi planladığını söyleyen Çakır, "İnsanlardan çok sıkıldım, sığır yetiştireceğim" dedi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? İlker Çakır kimdir?

1974 doğma büyüme Gebzeli, aslen Artvin Yusufeliliyim. Gebzemizi ciddi anlamda seviyorum. Baba mesleğimi devam ettiriyorum. Kontakt Gayrimenkul ve Yatırım Borsasının Yönetim Kurulu Başkanıyım. İşime gücüme sahip çıkarım. Biraz haylaz biriyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

İş hayatına nasıl atıldınız?

En başta baba mesleğimiz. Gayrimenkul alanında, araç kiralama, inşaat alanında hizmet veriyorum. Birikimimizi kurumsal olarak devam ettiriyoruz. Faaliyet alanımız daire, iş yerleri, fabrikalar. İlk etapta doğma büyüme Gebzeli olduğumuz için burada kurduk. 7 tane firmamız var. İlker Çakır A.Ş., Elizan Yapı, Dunapack Dentaş gibi firmalarımızda hizmet etmeye devam ediyoruz.

PARA EL KİRİDİR

Dünyanın kuralları var. Kadına göre ayrı, erkeğe göre ayrı. Herkes gerçekten ‘Dostun varsa cebine bak’ mantığına bürünmüş. Gerçekten yazık günah. Biz babamızdan şunu öğrendik: Para el kiridir. Herhangi bir kapıyı çaldığınızda bir bardak suyunuz var mı dediğiniz zaman eğer sana oradan bir bardak su uzanmıyorsa adama kızma, kendine kız ki ben ne yaptım da bana oradan bedava su uzanmadı diye.

PARA NASIL KAZANILIR?

Kendilerine göre büyük firmalar (Remax gibi) çalışanlarına ders verirler. Para nasıl kazanılır? Bir gün arkadaşlar ders veriyorlar. Beyler, biz rektörlerden, İstanbul’daki önemli eğitimcilerden bu dersin uzmanlığını öğreniyoruz. Size üç tane zarf vereceğim ve zarfları açmayacaksınız. Hocalar size ders verirken ilk zarfı açacaksınız. Benim zarfı verdiğim kişi el kaldıracak. Bir soru sormak istiyorum: Kaç lira kira ödüyorsunuz? Kağıdın altını çevirecek ve verdiği cevap da kağıdın altında yazılı. Ardından ikinci zarfı açacaksın, ikinci soruyu soracaksın. Üçüncü zarfta da anlatmak istediklerimin net cevabını söylemiş oluyorum. Hoca tabi 1500 lira diyor. Ben de İstanbul’daki kiraların aşağı yukarı ne olduğunu biliyorum. En son da üçüncü zarfı açtığın zaman bir daha el kaldıracaksın. Hocam ben size soru sordum. Bana bu soruları sorduran kişi bu cevapları da sorunun altına ekleyerek sizin söylediğiniz cevapları söyledi. Şimdi soracağım soruda ise karşınızdaki insana para nasıl kazanılır onu söylüyor. Ama sorunun altında öyle bir şey yazıyor ki hocam siz bizlere para kazanmayı öğretiyorsunuz. Ama bana bu soruları sorduran arkadaş demiş ki 1500 TL maaş alan bir öğretmen size paranın nasıl kazanılacağını nasıl öğretir. Ev de kira. Örneğin benim param var. Gecenin 11’inde de kimseye zaman ayıramam, kendime zaman ayırırım. Sadece böyle şirketlerin insanları aptal yerine koyup insanları söğüşlediklerinin farkında değiller.

DİKKAT EDERSEN GÖRÜRSÜN

Babam bana derdi ki; oğlum yemek yerken insanlara dikkat et, sohbet ederken kapıdan yürüyene dikkat et. Kafanı çevirmekle göremezsin, dikkat edersen görürsün. Hepimiz Ramazanlarda oruç tutarız, tutmayız. Misafirliğe gidersin, giderken baklava veya başka tatlı götürürsün. Kendi damak zevkine göre alırsın. Komşunun ağız tadını bilmezsin. İşte komşun öyle bir yerde olacak ki onun ağız tadını da bileceksin. Babam yine der ki, insanoğlu topraktan yaratılmıştır. Hırlısı hırsızı, serti yumuşağı, verimlisi verimsizi vardır. Yaşamız olduğumuz dünyada her bölgeden toprak al kavanoza koy. Dünyadaki tüm bilim adamlarını çağır. Verimsizlerin analizini yaptır. Dikkat et, her yürüyenin sadece ses tonu farklıdır. Biz insanlar, hiçbir zaman kötüyü kabullenmeyiz. Kötüyü kabullenin ki neye kızdığını öğren.

Çiftlik işinde ciddi misiniz?

Evet. Sığır besleyeceğim. Bilecik Şükraniye Köyü’nde 156 hektarlık bir alana çiftlik yaptırıyorum. İnsanlardan çok bunaldım.

Peki neden Bilecik?

Az önce topraktan bahsettim. Verimli toprağı nasıl anlarsın? Verimsiz toprağı al eline sür, üfle. Toz olur gider. Verimli toprak eli her zaman çamur yapar.

SPORDAN ANLAMAM

İş dünyasında olduğu gibi futbol dünyasında da varsınız. Ve bu yönde 35 bin kişilik stat ve 3 idman sahası gibi projeleriniz vardı.

Ben normalde spordan anlayan birisi değilim. Fanatikliğim yoktur. Trabzonspor’u tutarım. İki defa maçını izledim. Gebzespor’un çok borcu vardı, kapanıyordu. Son aşamada sadece kafamı çevirmişim, evraklara bakmışım ben bu işi hallederim demişim ve halletmişim. İnsanların bir şeyleri başarması için el uzatılması gerektiğini düşünüyorum. Gebzespor, Darıca Gençler Birliği, Çayırovaspor için herkesin parmağını oynatması bu takımlarımızı belli bir noktaya getirir. İnsanlar olarak, her şeyi başkalarından bekleriz.

YILDIRIM’INKİ BENİMKİNİN DÖRTTE BİRİ DEĞİLDİ

Çok projem vardı. Hepsini iptal ettirdim. Fenerbahçe’nin eski Başkanı Aziz Yıldırım geldi, Denizli Köyü’nde "Fenerbahçe Spor Kulübü Gebze 3 Temmuz Spor Akademisi ve A Takım Tesisleri" yapacaktı. Bakanıydı, başkanıydı hepsi ip gibi oldular. Ben de belediye başkanına telefon açtım. Benim de böyle bir projem var dedim. Aziz Yıldırım’ın projesi benimkinin dörtte biri bile değildi. Benim projem aşağı yukarı 1 Milyar Dolar’ın üzerinde bir projeydi. İmar müdürü bana ‘Bu proje Gebze’yi uçurur’ demesi gerekirken ‘Sende bunu yapacak para var mı?’ diye sordu. Senden para isteyen mi oldu dedim. Hayaller savaşmakla kazanılır, eğer Aziz Yıldırım değilsen.

KOCAELİ’Yİ SEVMEM

Gebze'ye değer katan isimlerden birisiniz. Kocaeli'ye yönelik de projeleriniz olacak mı?

Gebze bölgesi büyük yatırımların yapıldığı bir bölge. Gebze Türkiye’nin kalbi. Kalbe kan pompalarsan daha hareketli olur. Kocaeli’yi sevmiyorum. Ben sırtıma binen hiç kimseyi sevmem.

Ülke ekonomik kriz içinde. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ben ülkeye bakmam. Kendi krizime bakarım. Bizim insanlarımızda şu var: Aman bizden fazla yükselmesin.

Girişimcilere bir öneriniz var mı?

Hiçbir yere girmesinler. Ben de girdiğime pişman oldum. Yeter, insanlardan bıktım.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem