245 ton ‘BHC’yi İZAYDAŞ yaktı - Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi
17 Ağustos 2018 Cuma
Global

245 ton ‘BHC’yi İZAYDAŞ yaktı

245 ton ‘BHC’yi İZAYDAŞ yaktı
Güncel Yazdır

Haber

Kullanımı yasaklanan 2 bin ton BHC’nin bulunduğu Derince Merkim depolarındaki 245 ton kontamine malzeme İzaydaş tesislerinde yakıldı. BHC’lerin tamamının Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından açılacak uluslararası ihale ile 2019 yılında bertaraf edilmiş olacak

İZAYDAŞ’DA YAKILDI

Yaklaşık 30 yıldır Kocaeli’nin gündeminde olan BHC’lerin İzaydaş’da yakılmasına başlandı. Geçtiğimiz günlerde yakılan Derince’deki Merkim depolarında bulunan 245 ton kontamine (Ambalaj, varil, beton vs.) tehlikeli atık için Koruma Klor Alkali AŞ’nin İzaydaş’a KDV dahil 369 Bin Dolar ödediği öğrenildi. Sırada Derince’deki depolarda bulunan 2 bin ton BHC’nin bertaraf edilmesi olduğu belirtiliyor.

 

3 MİLYON $ ÖDENECEK

Derince Merkim depolarındaki yaklaşık 2 bin ton BHC’nin bertaraf edilmesi için Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uluslararası ihale açması bekleniyor. BHC’lerin bertarafı için gerekli 3 milyon doların yüzde 80’i BM Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından ödenecek. İbrahim Aracı, “30 yıldır tartışılan BHC’nin bertaraf edilmesi ile ilgili tüm yetki ve sorumluluk UNDP’de” dedi.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr