19 Aralık 2018 Çarşamba
Öztekin Kaşukci

Hürriyet: Bir dönem daha vekillik istiyorum

Hürriyet: Bir dönem daha vekillik istiyorum
Röportaj Yazdır

Haber

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Belediye başkan adaylığını şu an için düşünmediğini söyleyen Hürriyet, “Siyasetin ne getireceği belli olmaz ama en az bir dönem daha milletvekili olmak istiyorum” dedi

Önceki gün gazetenin balkonuna “hava” almak için çıktığımda, karşı kafede bir masada oturmuş sohbet eden insanlar arasında, tanıdık iki yüz gördüm. CHP’nin ve hatta Kocaeli siyasetinin en ışıltılı  isimlerinden Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile CHP’nin en sert muhalefet yapan isimlerinden İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya bir aradaydı. Tam da bir gazetenin internet sitesinde, haklarında küs oldukları yazarken gördüğüm ikili, gülümseyerek el sallıyordu. Tabi ben de bu küskün ikilinin kavga(!) fotoğraflarını çektim hemen.

 

MASADAKİ ÜÇÜNCÜ KİŞİ KİM?

Masada bir kişi daha vardı ama önündeki çiçeklerden seçemedim. Merak da ettim doğrusu. İkiliyi buluşturan arabulucu muydu yoksa(!) Ne yaptıysam da göremedim. Sonra mahalledeki komşularla camdan cama konuşuyormuş rahatlığıyla seslendik birbirimize. Küçükkaya ve Hürriyet gülümseyerek, “Çayınız var mı?” diye seslenirken, Galip Hoca’da cama çıkmaz mı! Biz davet edelim derken onlar baskın çıkınca, Galip Hocayla birlikte memnuniyetle ağırladık iki ismi. Sonra Genel Yayın Yönetmenimiz Hayrullah Demiray da katıldı aramıza ve işte böyle başladı İzmitlilerin koyu muhabbeti...

KAFE

 

KÜS GİBİ Mİ GÖRÜNÜYORUZ!

Yaklaşık yarım saat sonra geldiler. Samimiyet havasının kapladığı gazetede, Fatma Hanım, Mehmet Bey, Galip Hoca ve o göremediğim üçüncü kişi, benim masanın etrafında kümelendik. Daha çaylar söylenmeden sohbet demlendi bile. Hayrullah Bey de katıldı aramıza. Fatma Hanım gülerek söze girdi; “Küsmüş gibi bir halimiz var mı Allah aşkına?” dedi ve devam etti: “Ben de, Mehmet Bey de birbirimize nasıl küseriz? Nerden duyuyor ya da yazıyorlar böyle şeyleri bilmiyorum. Ben zaten kimseyle küs kalamam. Hakkımda kötü konuşan birisiyle bile küsmem. Tamam belki bir, iki kişi vardır görüşmediğim ama onlar da çok özel sebeplerden ötürüdür. Partimin İlçe Başkanıyla, hele Mehmet beyle nasıl küs olurum?”

 

İZMİT’İN KANDIRA SORUNU VAR

Mehmet Ümit Küçükkaya da onayladı Hürriyet’i. “Nasıl kavga ediyoruz gördünüz mü?” dedi gülümseyerek. Ben o anda üçüncü kişiye döndüm. “Herhalde beyefendi arabulucu oldu size?” dedim. Tabi işin espirisiydi bu. Ardından konu yavaş yavaş siyasete kaydı. Küçükkaya enteresan bir saptamada bulundu. “Bizim küsmeye vaktimiz yok zaten. Sürekli teşkilatımızla birlikte İzmit’i dolaşıyoruz. İzmit’in aslında Kandıra sorunu var. Buradaki Kandıra kökenli vatandaşlara ulaşmamız lazım. Babası Kandıra’da CHP kökenli ama Yeşilova’da çocuğu başka. Onlara ulaşmak için Kandıra’ya gidip, gerekirse anne ve babalara sesleneceğiz.

 

EN ÇOK OY ALDIĞIMIZ YERDEN KAYBEDİYORUZ

Biz aslında en çok oy aldığımız yerlerden kaybediyoruz. Mesela Yahya Kaptan’da ezici bir çoğunlukla çıkıyoruz. Gidip insanlarla görüştüğümüzde, sonuna kadar sizinleyiz diyorlar. Ama bir bakıyorsunuz sandığa gitmemiş! Sandığa gitmezsen nasıl sonuna kadar beraber olacağız? Nasılsa burada biz çıkarız diye bazıları o sandığa gitmiyor. Yüzde 2-3 oy buradan kayboluyor. Biz İzmit’i çok küçük farklarla kaybettik. O yüzde 2 sandığa gitse, belki kaybetmeyeceğiz.”

 

BAŞKAN ADAYLIĞI DÜŞÜNMÜYORUM

Fatma Hanım, İzmit başkan adaylığı yakıştırmaları var size. Kocaeli’nin bir kadın başkana da ihtiyacı var bana göre. Siz ne düşünüyorsunuz?

Fatma hanım gülümsüyor ama çok hoşnut bir gülümseme değil. Şöyle diyor; “Bu konudaki söylentileri ben de duyuyorum. Ama inanın benim böyle bir beklentim de, niyetim de en azından şu an için yok. Ben daha iki yıldır milletvekiliyim. Bu kentteki herkes için çalışıyorum. Daha yapacak işlerim olduğunu düşünüyorum. En azından bir dönem daha milletvekilliği yapmak istiyorum. Kesinlikle öyle bir niyetim olmadı. Zaten partimizde o görevleri hakeden, layığıyla yapacak çok değerli isimler de var.”

DSC_1504

 

BÜYÜKŞEHİR İLÇELERİ DE YUKARI ÇEKER

Sizi takip ederken, sanki Büyükşehir için bir çalışma içindeymişsiniz gibi hissediyorum. Yanılıyor muyum?

(Fatma hanım gülerek) “Bu kanıya nereden vardınız?” diye soruyor ve devam ediyor; “Ben CHP’nin hedefinin büyükşehir olması gerektiğini düşünüyorum. Büyükşehir için yapılacak çalışmalar, ilçelerde de bizi yukarı çeker zaten.” (Orada Galip Hocamız söze girdi): “Ama CHP’nin büyükşehiri kazanması çok zor bir ihtimal.” Fatma Hanım da, “Öyle olabilir ama bizim hedefimiz, çalışmalarımız bu yönde olmalı. Ben şu sıralar sürekli Gebzedeyim...” (Bu kez de ben araya giriyorum...)

Onu da soracaktım. Gebze, Tahsin Tarhan’ın bölgesi olmasına rağmen, son günlerde onun yerine neden sizi Gebze’de daha sık görüyoruz?

“Çünkü şu sıralar orada çok fazla sorun var. Benden yardım isteyen, ulaşabildiğim herkesin yanına gitmeye çalışıyorum. Tahsin Bey zaten daha çok sanayi ve iş dünyası ile ilgili çalışmalar yapar.” (Gülümseyerek) “Yani Gebze’ye çok sık gitmemin, Büyükşehir adaylığıyla ilgisi yok.”

 

SARIBAY’A KARŞI ADAY ÇIKAR MI?

Galip Ataman:İl Başkanı, karşıma aday çıkmaz diye bir açıklama yaptı. Ne diyorsunuz?

(Ben de hocamı destekliyorum.) Hocam İzmit İlçe Başkanı burada. O ne düşünüyor acaba?

Küçükkaya: “Bu konu aslında il delege listesi profiline bağlı. Yani ilçelerde kimler il delegesi olacak. Listeler nasıl oluşursa, ona göre ortam oluşur. Ama İl Başkanımıza rakip çıkar mı, çıkmaz mı? Bence bu, bugünün konusu değil. Daha ilçe kongreleri tamamlanacak. O yüzden bunun hakkında bir şey söylemek doğru olmaz.”

 

TRAMVAYI BEĞENİYORUZ

Galip Ataman: Siz CHP’liler her şeye karşı çıkıyorsunuz. Mesela tramvay konusu. Ben takip ediyorum, vatandaşlar çok memnun. Siz neden karşı çıkıyorsunuz?

Hürriyet: “Biz aslında tramvaya karşı değiliz. Biz iki şeye itiraz ettik. Birincisi tramvayın güzergahına, ikincisi ise yapım sürecinin uzaması ve esnaf ve vatandaşlara eziyet olmasına. Onun dışında, şu an tramvayın çalışmasından memnunuz. Sonuçları gayet iyi oldu. Tramvayı beğeniyoruz. Hatta metro çalışmalarını da destekliyoruz. Öyle her şeye karşı değiliz yani.”

galip

 

 

İYİ Parti’yi nasıl buldunuz? Sizce CHP’ye etkileri nasıl olur?

“Bu bence bölgeden, bölgeye değişik sonuçlar verebilir. Etkileri lokal olarak değişebilir yani. Mesela bizler için bıçak sırtı bölgelerde, menfi etki de yapabilir. Buna karşı, daha zor bölgelerde AK Parti’den oy kopartarak bize fayda sağlayabilir. Tabi şu an konuşmak için erken. Adaylara göre de değişik sonuçlar da doğuracaktır.”

 

GİZEMLİ KİŞİ KİM?

Hürriyet ve Küçükkaya ile balkon konuşması şeklinde başlayan ve güzel bir sohbete dönüşen buluşmamız bu sözlerle son bulmadı tabi. Ancak, gazetecilik adabı gereği, kayıt dışı bazı görüşler de bizde kaldı. Karşıladığımız gibi, samimi duygularla uğurladık Hürriyet, Küçükkaya ve masadaki üçüncü kişiyi. Masadaki üçüncü kişi kim miydi? O kişi, İzmit İlçe Başkan vekili Hakan Çakar. O da bu hoş sohbete, gizemli üçüncü kişi olarak ve nezaketiyle ayrı bir boyut katmış oldu.Kendisini tanıdığımıza da memnun olduk.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu