26 Eylül 2018 Çarşamba
Global

Murat Çakmak davasında karar çıktı

Murat Çakmak davasında karar çıktı
Asayiş Yazdır

Haber

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen Çakmak Market’in sahibi Murat Çakmak ve ortağı iş adamı Hüseyin Karaman bugün 6. kez hakim karşısına çıktı

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen Çakmak Market’in sahibi Murat Çakmak ve ortağı iş adamı Hüseyin Karaman bugün 6. Kez hakim karşısına çıktı. Terör örgütüne finans sağladığı iddia edilen Murat Çakmak yaklaşık 16 ay önce adliyeye sevk edilmiş ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. 6.duruşmada alınan karar neticesinde sanıklardan Murat Çakmak ve Hüseyin Karaman’a terör örgütü üyeliği suçlamasından 6 yıl 1 ay hapis cezası ve tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

 

FİNANSAL DESTEK SUÇLAMASINDAN BERAAT

2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın diğer sanıklarından Özcan Gümüş’e ise terör örgütü üyeliği suçlamasından beraat, Hasan Yıldız’a da Bank Asya’ya finansal destek sağlama suçlamasından 3 yıl 1 ay hapis cezası verilmesine karar verildi. Duruşmada ayrıca dört sanığında terör örgütüne finans sağlama suçlamasından beraatine hükmedildi. Duruşmada sanıklar Murat Çakmak, Hasan Yıldız, Özcan Gümüş ve Hüseyin Karaman, mevcut savunmalarını tekrarlayarak beraatlarını talep etti.

 

“YARGILANIP AKLANMAK İSTEDİM”

Savcının esas hakkındaki mütalaasına ilişkin savunma yapan Murat Çakmak, “Ben sicili tertemiz olan, siyasi ve ideolojik hiçbir bağı olmayan bir insanım. Devletime ve milletime bağlıyım. Terörist olmakla suçlanıyorum. Eğer böyle bir şey kabul edilirse ailecek, zarar göreceğiz. Ben terörist değilim. İsnat edilen suçların hiçbirini işlemedim. Suçlamalarla ilgili hiçbir delil yoktur. Kaçmadım, yargılanıp aklanmak istedim. Beraatimi istiyorum” diye konuştu.

 

“SOMUT DELİL BULUNMAMAKTADIR”

Mahkemeye heyetine savunmasını sunan diğer sanık Hüseyin Karaman ise, “35 yıldır, ahlaklı ticaret yapıyorum. Terör örgütü üyeliği unsurları bellidir. Benimle ilgili somut delil bulunmamaktadır. İlk gözaltı kararı çıktığında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldım. Kaçmadım. İkinci kez gözaltına alındım. Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Kaçma şüphem yoktur. Tahliyemi talep ediyorum” dedi. Karaman ve Çakmak’ın avukatı Ersayın Işık yaptığı savunmada sanıkların beraatini  ve sanıkların gözaltına alındıklarında verdikleri 200 bin TL’lik kefalet parasının da iade edilmesini talep etti.

 

HAMİT ÖZDAĞ’DA DURUŞMAYI TAKİP ETTİ

Mahkeme heyeti sanıkların ve avukatların savunmalarını dinledikten sonra karar için duruşmaya 5 dakika ara verdi. Ara sonrasında ise açıklanan kararlar neticesinde Murat Çakmak ve Hüseyin Karaman’a terör örgütü üyeliği suçlamasından 6 yıl 1 ay hapis cezası ve tutukluluk hallerinin devamına, Özcan Gümüş’e ise terör örgütü üyeliği suçlamasından beraat, Hasan Yıldız’a da Bank Asya’ya finansal destek sağlama suçlamasından 3 yıl 1 ay hapis cezası verilmesine karar verildi. Duruşmayı Murat Özdağ’ın babası Hamit Özdağ’ın da takip etmesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr