18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

T-M Bilge’nin tanıtımı yapıldı

T-M Bilge’nin tanıtımı yapıldı
Teknoloji Yazdır

Haber

Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Bölümü öğrencileri TÜBİTAK Alternatif Enerjiler Araç Yarışmasına katılmak için tasarladıkları T- M Bilge adlı aracın tanıtımını yaptı

Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Bölümü öğrencileri TÜBİTAK Alternatif Enerjiler Araç Yarışmasına katılmak için tasarladıkları aracın tanıtımını yapmaya hazırlanıyor. Gazetemize araç hakkında bilgiler veren Türk Mekatronik takımının kaptanı Murat Yıldırım, 15 Ağustos 2015 tarihinde tasarım çalışmalarının başladığını belirterek, “Minimalist bir tasarım yapıldı.  Araç yarışma şartlarına uygun bir şekilde yapıldı. Otomobil 3 buçuk metre uzunluğunda, 1.7 metre genişliğinde ve 1 metre yüksekliğinde tasarlandı. Otomobilin ağırlığı ise 240 Kilogram. Sürtünme kat sayısı ise 0.26” şeklinde konuştu.  Yüzde 70’i tamamlanan aracın tanıtımı Mühendislik fakültesinin metal atölyesinde yapıldı.

 

t-m 2

“ÇALIŞMALAR FEDAKARCA SÜRÜYOR”

Türk Mekatranik (T-M) Bilge adlı araç 21-17 Ağustos’ta TUBİTAK tarafından yapılacak olan alternatif Enerjiler Araç yarışması için hazırlandı. Aracın yarışmaya yetiştirilmesi için Türk Mekatronik ekibi fedakarca çalışmalarını sürdürüyor. Aracın yüzde 70’i tamamlandı.  Öğrenciler çalışmalarını Mekatronik Bölümü Araştırma Görevlililerinden Yar. Doçç. Serkan Zeren’in öncülüğünde yürütüyor.

 

YILDIRIM (1)

“PAROLAMIZ BİRİNCİLİK”

Yarışmada birinciliği hedeflediklerini ifade eden Murat Yıldırım, “Tasarım da ve pazarlama alanlarında iddialıyız. Birinciliği hedefliyoruz. Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Ekibimiz fedakarca çalışıyor. Herkes kenetlenmiş durumda. 9 kişiyle çalışmalara başladık, 17-18 kişi olarak yolumuza devam ettik. Rüzgar testlerinde sürtünme kat sayımız 0,26 bu çok iyi bir rakam. Aracın şasisi karbon fiber. Aracımız oldukça hafif. Maliyet yaklaşık 150 bin TL’yi geçiyor. Maliyetin yüzde 95’ini sponsorlarla karşıladık. Malzeme alımının yüzde 95’i de Büyükşehir belediyesi tarafından karşılandı. Geçen senede yarışmalara katıldık. Parolamız birincilik” değerlendirmesinde bulundu.  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem