18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

Çoban siber güvenliğe dikkat çekti

Çoban siber güvenliğe dikkat çekti
Teknoloji Yazdır

Haber

Dönence Bilişim Güvenlik Hizmetlerinin sahibi Bilal Çoban siber güvenliğin kurumlar ve bireyler açısında çok önemli olduğunu ifade ederek, “Büyük güvenlik zafiyetleri” dedi

Dönence Bilişim Güvenlik Hizmetlerinin sahibi Bilal Çoban Yuvam Akarca’da bulunan yeni yerinde gazetemize siber güvenlik konusunda açıklamalarda bulundu. Çoban birçok kurumun ve bireylerin siber güvenlik konusunda ilgisiz ve bilgisiz olduğunu belirtti. Dönence Bilişim Güvenlik Hizmetleri  Kocaeli’de siber güvenlik alanında hizmet veren tek firma özelliğine sahip. Çoban’ın ekibi, Yunus Emre Özkar, Hakkı Cem Çelik, Mustafa Kaymaz isimlerinden oluşuyor. Siber güvenlik hizmetlerinin fiyatı, talep edilen işlere göre aylık 200 TL’den 6 bin TL’ye kadar değişiyor.

 

“İLGİSİZLİK VE BİLGİSİZLİK”

Siber güvenliğe olan bakışın genel anlamda olumsuz olduğunu fakat siber güvenliğin tam manasıyla anlaşılmadığını ifade eden  Dönence Bilişim Güvenlik Hizmetlerinin sahibi Bilal Çoban, “İnsanlarda  siber güvenlik hakkında ilgisizlik ve bilgisizlik ön planda. İnsanlar net bir kavram bilmiyorlar. Akıllı telefonların kullanım alanları oldukça yüksek.  Bugün ATM’de para çekerken şifreyi girmeden üstünü kapatıyoruz ama mobil ortamda banka işlemleri yaparken güvenlik önlemi alıyor muyuz? Büyük güvenlik zafiyetleri var ama insanlar bilgilendirilmediği için konu hakkında bilgileri yok” dedi.

 

“İSPAT EDEMEZSİN”

Kocaeli’de siber güvenlik konusundaki durumun içler acısı olduğunu söyleyen Çoban, “ İzmit  Belediyesi’nin mükemmel açıkları var. İsteyen Nevzat Bey’in özel bilgisayarından istediği dosyayı alabilir veya içeriye istediği dosyayı atabilir. Mesela Bylock içeriye çok rahat atılır. Üstüne bir de ispat edemezsin dışardan atıldığına dair. Daha önce bu tarz olaylarla karşılaşıldı. 2010 yıllarında Balyoz davaları öyle uyduruluyordu. Emekli askerlerin bilgisayarlarına uzaktan erişimle iki tane evrak atıyorlardı. Sonrada  polisi arayıp ihbar ediyorlardı. Bu tarz olayların önü kesilemezse daha kötü bir şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

ÇOK ÖNEMLİ OLAYLAR

Çoban sözlerini, “İzmit’te bir mekana girdiğinizde ilk istediğiniz olay mekanın interneti olur. Ben de oradaysam ortak ağın içindeysem bütün istediğim dosyaları alabilirim veya atabilirim. Üstüne polisi arayıp ihbar edebilirim. Bunu hiçbir şekilde ispat edemezsiniz. Aslında çok önemli olaylar ama başımıza gelmediği için fazla önem göstermiyoruz. Başımıza geldiğinde ya iflas ederiz ya içerde oluruz. Bütün en iyi sitelerde bile güvenlik açıkları olur. Asıl önemli olan açıkları en aza indirip herhangi bir tehlike anında bize raporlayacak düzenleme olmasıdır” şeklinde sürdürdü.

 

Dönence (3)

FİYATLAR İŞE GÖRE DEĞİŞİYOR

“Kocaeli’de 12 özel kurumla  çalışıyoruz. TÜBİTAK, Türk Hava Yolları gibi firmalara da danışmanlık hizmeti verdik” diyen Bilal Çoban, “Türkiye’de 10-12 tane siber güvenlik hizmeti veren firma varken Kocaeli’de ise bu hizmeti sadece biz veriyoruz. Yaptığımız işi anlatınca insanlar çok fazla para alırlar diye düşünüyorlar. Aslında onlar bizden ne kadar iş istiyorlarsa ona göre ücret istiyoruz. Fiyatlar aylık olarak 200 TL ile 6 bin arası değişiyor.   Toplamda 4 kişilik ekip ile çalışıyoruz. Ülke içinde ihtiyaç sahibi olan işlerinde uzman arkadaşlarımız da var” sözleriyle konuşmasını noktaladı.  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem