18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona

"Kocaeli kodluyor" da eğitim zamanı

Kocaeli kodluyor da eğitim zamanı
Teknoloji Yazdır

Kocaeli Bilişim Fuarı kapsamında düzenlenen ‘’Kocaeli Kodluyor’’ yarışmasında takımlara rehberlik edecek bilişim öğretmenleri eğitime alındı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 23-26 Kasım tarihleri arasında düzenleyeceği Kocaeli Bilişim Fuarı’yla bilişimin kalbi kentimizde atacak. Fuar kapsamında düzenlenen üç farklı yarışmadan biri olan ilimizdeki ortaokullara yönelik ‘’Kocaeli Kodluyor’’ yarışmasında takımlara rehberlik edecek bilişim öğretmenlerine yönelik eğitim programları başladı. İzmit, Gebze ve Gölcük’te iki gün sürecek eğitimler kapsamında ortaokullar, Bilgievleri ve Kocaeli Bilim Merkezi’nden 92 bilişim öğretmeni eğitim alıyor.

 

KOCAELİ BİLİŞİM FUARI

Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde (İnterteks) yapılacak. Ana teması ‘’Sanal Gerçeklik’’ olarak belirlenen fuarda; ilkokul çağından üniversiteye uzanan genç kuşağa ulaşmak, bilişim öğretmenlerinin ufkunu genişletmek ve sektörün önde gelen firmalarını Kocaeli’yle tanıştırmak amaçlanıyor. Fuar kapsamında, sanal gerçeklikle Türkiye ve dünyada bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta belirlenecek. Ayrıca özellikle savunma alanındaki milli kurumlarımızın katılımıyla bilişimde ülkemizin geldiği düzey gözler önüne serilecek.

 

IMG_1547

ÖĞRETMENLERİN EĞİTİMİ BAŞLADI

Sektörün önde gelen firmalarının yanı sıra bilişimin dahi isimlerini bir araya getirecek fuar kapsamından Kocaeli’ndeki ortaokul öğrencileri de kodlama konusundaki hünerlerini sergileyecek. Ortaokul öğrencilerine yönelik ‘’Kocaeli Kodluyor’’ yarışmasına yaz dönemi başvuruları sonuçlandı. Başvurular kapsamında ilimizdeki ortaokullar, Büyükşehir’in bilgi evleri ve Kocaeli Bilim Merkezi’nde bilişim öğretmenleri, yarışmaya yönelik eğitim programına alındı.

 

55 ORTAOKULDAN 92 ÖĞRETMENE EĞİTİM

Gebze Uzaktan Eğitim Merkezi, İzmit Bilim Merkezi ve Akademi Lise ile Gölcük Barbaros Bilgievi’nde Kocaeli genelinde 55 ortaokuldan 92 bilişim öğretmenine eğitim veriliyor. Eğitimler Microsoft tarafından bilişim öğretmenlerine, eğiticilerin eğitimi kapsamında düzenleniyor. Eğitim alan bilişim öğretmenleri ise katılımcı grupların eğitimini üstlenecek. Sonbahar dönemi başvurularının ardından 18-22 Eylül döneminde yeni başvuru yapan okulların bilişim öğretmenlerine de eğitim verilecek.

 

KOCAELİ KODLUYOR YARIŞMASI

Kocaeli’ndeki ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘’Ödüllü Kocaeli Kodluyor Yarışması’’na ilimizdeki tüm ortaokullardan öğrenciler, 3’er kişilik takımlar halinde katılım sağlayabilecek. Her takımın başında bir bilişim öğretmeni olacak. Okullardaki bilişim öğretmenleri, 3’er kişiden oluşan birden fazla takımla yarışmaya katılabilecek. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmada Büyükşehir’e bağlı Bilgi Evleri ve Bilim Merkezinde bulunan bilişim öğretmenleri de öğrencilerinden takımlar oluşturabilecek.

 

SONBAHAR BAŞVURULARI 5-15 EYLÜL’DE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Microsoft tarafından organize edilen yarışma kapsamında ortaokulların idareci ve öğretmenleri bilgilendirildi. 25-26 Mayıs tarihlerinde 6. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen 8. Tablet Dağıtım Töreni’yle başlayan başvurular ilk günden büyük ilgi gördü. Yarışmaya ön başvurular www.kocaelibilisimfuari.com.tr adresinden yapıldı. Yaz dönemi başvuru tarihi 09 Haziran’da sona erdi. Sonbahar dönemi ön başvuruları ise 5-15 Eylül tarihleri arasında alınacak. Yarışmanın finali ve ödül töreni ise 23-26 Kasım tarihleri arasındaki Kocaeli Bilişim Fuarı’nda düzenlenecek.

 

KULLANILACAK UYGULAMA ‘KODU’ NEDİR?

Yarışmanın ‘’uygulama kodu’’ ise Microsoft tarafından geliştirilmiş, çocukların erken yaştan itibaren programlamayı öğrenmesini sağlayan ücretsiz bir oyun geliştirme aracı olarak belirlendi. Çocukların programlama becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirmelerini hedefleyen ‘kodu’, onlara kendi oyunlarını üç boyutlu bir dünyada oluşturma imkânı veriyor.

 

YARIŞMANIN ÖDÜLLERİ

Yarışmada ilk üçe giren takımlar sadece kendilerine değil okullarına da kazandıracak. Buna göre birinci olan takım ve danışman öğretmeni ‘’Roma Maker Fuarı 2018’e ücretsiz katılım hakkı’’ kazanacak. İkinci olan takımın öğrencileri ile danışman öğretmenine dizüstü bilgisayar verilecek. Üçüncülüğü elde eden takımın öğrencilerine ‘’Lego Education Seti’’ hediye edilecek, danışman öğretmen ise diz üstü bilgisayar almaya hak kazanacak. İlk üçe giren takımların okullarına ise 3D yazıcı hediye edilecek. Yarışmada dereceye giren ilk 3 takım oyuncularına ve danışmanlarına başarı sertifikasının yanı sıra okullarına kupa da verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan tüm takım oyuncularına ve danışmanlarına katılım belgesi verilecektir.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışmanın takvimi ise şu şekilde belirlendi;

Projenin Duyurulması:                                               25 Mayıs-09 Haziran 2017

Yaz Dönemi Ön Başvuruların Alınması:                           25 Mayıs-09 Haziran 2017

Sonbahar Dönemi Ön Başvuruların Alınması:                          5-15 Eylül 2017

Eğiticilerin Eğitimi

Yaz Dönemi:                                                                        12-16 Haziran 2017

Sonbahar dönemi:                                                              18-22 Eylül 2017

Öğrencilerin Eğitimi: Temmuz-Ağustos-Eylül Ayları boyunca istenilen

Bilgi Evinde ve Bilim Merkezinde eğitim alınabilecektir.

Proje Oluşturma Süreci: Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim ayları boyunca

Proje Başvurularının Yapılması:                                       06-13 Kasım 2017

Projelerin Değerlendirilmesi:                                              15-20 Kasım 2017

Ödül Töreni:                                                                         23-26 Kasım 2017

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem