27 Mayıs 2018 Pazar

Konak Hastaneleri'nden Esin Bebeğe hayat öpücüğü

Konak Hastaneleri'nden Esin Bebeğe hayat öpücüğü
Güncel Yazdır

Konak Hastaneleri Gebze Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ ne yatan Esin bebeğe tıbbi açıdan son derece önemli bir operasyon ve yoğunbakım süreci uygulayarak önemli bir başarıya imza attı. Konak Hastaneleri İzmit Çocuk Cerrahı Op. Dr. Aykut Özdamar tarafından ameliyat edilen, Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Emel Altuncu tarafından tedaviye alınan minik yavru taburcu edildi.

Konak Hastaneleri İzmit’in Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde yıllardır süren başarı geleneği Gebze Hastanesi’nde de devam ediyor. Konak Hastaneleri Gebze’de erken doğan ve bağırsak problemiyle hayata gelen minik bebek Konak Hastaneleri İzmit Çocuk Cerrahı Op. Dr. Aykut Özdamar tarafından ameliyat edilerek  Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırıldı. Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç Dr. Emel Altuncu tedavi edilen minik bebek sağlığına kavuşarak taburcu oldu.

 

"ERKEN DOĞUM SONUCU"

Konuyla ilgili açıklama yapan Konak Hastaneleri İzmit  Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aykut Özdamar ve Konak Hastaneleri Gebze Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç Dr. Emel Altuncu bu önemli vakanın gelişimine ilişkin şunları söyledi:

“Gebeliğin 29. haftasında 830 gr doğum ağırlığında doğan bebeğimiz, doğum sonrası erken doğum sonucu solunum sıkıntısı nedeniyle solunum cihazına bağlandı. Anne karnında kilo alımı olmayan, büyümesi duraklayan bebeğin, doğum sonrası kanda enfeksiyon değerlerinde yükseklik ve pıhtılaşma sisteminde bozukluk olduğu saptandı ve bu yönlerden de tedavilerine başlandı. 

 

"BAĞIRSAKLARDA DELİNME GÖRÜLDÜ"

Doğum sonrası 72. saatte karında ani şişlik gelişmesi üzerine yapılan incelemelerde bağırsaklarında delinme olduğu görüldü. Üç günlük ve 800g iken, ameliyathane şartları hazırlanarak acilen ameliyata alındı. Çocuk Cerrahı Op. Dr. Aykut Özdamar tarafından yapılan ameliyatta anne karnında barsak düğümlenmesi olduğu görüldü ve buna yönelik girişim yapıldı. Bebeğin bağırsakları karın duvarına ağızlaştırılarak bebeğin bağırsak geçişinin devamlılığı sağlandı. Operasyondan sonra Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki zorlu yolculuğu başlayan Esin bebeğimiz, hem küçük doğmanın, hem de bağırsak ameliyatı olmanın getirdiği pek çok problemle karşılaştı.

 

"2 KİLO 850 GRAMA KADAR ÇIKTI"

Bağırsakta düğümlenen bölümün, besinlerin emilimini sağlayan ana bölüm olması problemlerin katlanmasına, bebeğe verilen anne sütünün neredeyse emilmeden vücuttan atılmasına, bu arada da çıkan dışkıların karın cildinde derin yaralar açmasına  neden oldu. Damardan beslenmelerin ayrıntılı takibi, uygun yara bakımları ile büyüme ve gelişmedeki aksaklıklar aşıldı. Beyin gelişiminde problem yaşamadı. Erken doğan bebeklerde görülen göz problemi görülmedi. Hayatının 115. gününde, 1800 g olan, annesinin çok güzel beslediği bebeğimiz şifa ile taburcu edildi.” Kontrol muayenelerinde kilo alımı devam eden hastamız 2850 grama kadar çıktı."

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr