23 Nisan 2018 Pazartesi

"Halkımızın ‘hayır’ oyu vereceğinden eminiz"

Halkımızın ‘hayır’ oyu vereceğinden eminiz
Siyaset Yazdır

Haber

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, ülkenin Başkanlık sisteminden önce daha büyük sorunları olduğunu belirterek “Türk halkının gereken tepkiyi göstereceğinden referandumda da milletin hayır diyeceğinden adımız gibi eminiz” dedi

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, haftalık olağan değerlendirme toplantısını ilçe binasının tadilatta olması nedeniyle bu hafta Dolphin AVM’de gerçekleştirdi. Açıklamasında Küçükkaya, öncelikle basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarken ardından referandumla getirilmek istenen Başkanlık sistemine ilişkin eleştirilerde bulundu. Ülkenin rejim değişikliğinden önce daha büyük sorunlarının olduğunu belirten Küçükkaya, “Bu ülke 5 senedir sadece bir kişinin siyasal ikbaliyle ilgili yaşanan gerginlik ile vakit kaybediyor. Bugün önümüze gelen tüm sorunlar AKP’nin kaprislerinin sonucudur. Türk halkının gereken tepkiyi göstereceğinden referandumda da milletin hayır diyeceğinden adımız gibi eminiz” dedi.

 

HEDİYE (2)

 

‘180 ÜLKEDE 149’UNCUYUZ’

Küçükkaya açıklamasında Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutlarken, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüz kutlu olsun demek isterdim ama maalesef Türkiye’deki basın emekçisi arkadaşlarımızın durumunu gördükten sonra kutlu olsun deme gibi bir şansımız yok. Diyebileceğimiz tek şey takvimin yaprağında böyle bir gün var. Dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 149’uncu ülke olmanın utancıyla bugünü geçirmiş bulunmaktayız. Bozdağ’ın verdiği rakamlara göre 146 gazeteci tutuklu. OHAL de dahil Türkiye’de gerçekleştirilebilen en zor mesleklerden biridir. Türkiye’de de dünyada da basın özgürlüğü; ekonomi, hukuk, adalet ve benzeri kavramla birbirinden bağımsız düşünülemez” dedi.

 

HEDİYE (4)

 

‘BİR MİLLİ İRADE İPOTEĞİ’

2010 referandum sürecini hatırlatan Küçükkaya, “Ülkemiz 14 yılda 2010 yılı referandumundan itibaren ülkemiz olumsuzluklar cenneti olmuş durumda. 2010 referandumunda 12 Eylül’den kurtulacağımız iddiaları vardı. Bugün gelinen noktada Türkiye 12 Eylül’den daha kötü noktada, gittikçe tek adam rejimine girme noktasındayız. 12 Eylül’de CHP hayır derken en önemli argümanı ‘hukuk herkese lazım olur’ düşüncesiydi. Şimdi tek adam noktasında ülke, referandum hazırlığıyla karşı karşıya. Ülkedeki hangi sorunu ele alırsak alalım emeklinin zam oranını alamaması, borçların artması gibi gidilen noktalarda ülkemiz ekonomik açıdan batma noktasına geldi. Biz böyle bir süreçte hala başkanlığı tartışma noktasındayız. Dün mecliste yaşanan tablo milletin iradesinin televizyonlarda bile yansıtılmadığı bir milli irade ipoteği ile karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

 

‘MİLLET HAYIR DİYECEK’

Küçükkaya, getirilmeye çalışılan Başkanlık sistemini de eleştirirken “CHP’nin eski genel başkanları da dahil olmak üzere tek adamlı demokrasiyi hiç kimseye verememek gerekiyor. Tarih tek adamlı rejimden bıktığı için çok partili hayata geçti. Başkanlığı Türk halkının önüne getirseniz de Türk halkı buna oy vermeyecek. Sorun Türkiye Cumhuriyeti’nin özellikle kuvvetler ayrılığının yok edildiği, ne imparatorun ne padişahın bu kadar yetkisinin olduğu bir sistemdir. Erdoğan için de Bahçeli için de Kılıçdaroğlu için de bu durum çok tehlikelidir. Türk halkının gereken tepkiyi göstereceğinden referandumda da milletin hayır diyeceğinden adımız gibi eminiz. Bu işin meclisten bile kolay kolay geçeceğini düşünmüyoruz. Yönetenler artık vakit kaybetmekten vazgeçip acil çözüm üretmek zorunda. Tek adam olsa ne olur olmasa ne olur? Bir açıklasınlar terörü mü bitirecekler? İşsizlik oranının yüzde 10’lardan nasıl düşürüleceğini bir an önce açıklasınlar” ifadelerini kullandı.

 

‘AKP’NİN KAPRİSLERİNİN SONUCU’

‘Küçükkaya, ülkemize başkanlıktan önce daha önemli sorunlarının olduğunu vurgulayarak “Türkiye’de acil işsizlik ve terör gibi konular var, ama Türkiye’de çok ciddi bir yoksulluk sınırı sorunu da var. Yoksulluk sınırı 4 bin 512 lira, açlık sınırı ise bin 385 lira. Böyle bir ülkeden sağlıklı üretim, sağlıklı sanat, spor, yaşam beklemek hayalciliktir. Adam öldürme yüzde 261 arttı. Cinsel taciz yüzde 449, boşanma yüzde 37, fuhuş yüzde 790, çocuklara cinsel istismar yüzde 434, uyuşturucu bağımlığı yüzde 678 arttı. Türkiye’nin ekonomik gerçekliği artık ne AKP ne CHP ne MHP sorunu olmuş, bir partinin başarısızlığından öte bir noktadadır. Bu ülke 5 senedir sadece bir kişinin siyasal ikbaliyle ilgili yaşanan gerginlik ile vakit kaybediyor. Bugün önümüze gelen tüm sorunlar AKP’nin kaprislerinin sonucudur” diyerek konuşmasını tamamladı. Ardından Küçükkaya basın mensuplarına Gazeteciler Günü nedeniyle birer hediye takdim etti. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele 23 Nisan Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Dilovası 23 Nisan Veral 23 Nisan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi