21 Haziran 2018 Perşembe

Kartepe, değerlerine sahip çıkıyor

Kartepe, değerlerine sahip çıkıyor
Güncel Yazdır

Kartepe ilçesinde kültürel mirasın korunması, tarihi dokuya sahip çıkılarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla belediye ekipleri restorasyon projelerine ağırlık vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Kartepe Belediyesi ekipleri halen kullanımda olan su değirmeni için rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini hazırladı.

Kentsel değerlere sahip çıkan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, kültürel mirasın korunması, tarihi dokunun korunarak canlandırılması amacıyla belediye ekiplerine restorasyon projeleri konusunda destek veriyor. Bu çerçevede Suadiye Mahallesi’nde tarihi değeri olan Su Değirmeni için hazırlanan Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı.

 

2

 

TARİHİ DOKULAR ARASINDA

Kartepe Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü, Suadiye Mahallesi ile Şefkatiye Mahallesi sınırında, 81.30 metrekarelik alanda yer alan tarihi 2. Grup Su Değirmeni Restorasyonunu yaptırarak günümüze taşınmasını sağlamayı hedefliyor. Su enerjisine bağlı olarak çalışan, yakıt harcamayan, derenin üst yanında bulunan su arkları yardımıyla getirilen hacimli suyun basit bir türden düzeneğine yönlendirilmesi ile oluşan su değirmeni geçmişten günümüze kalan tarihi dokular arasında yerini alıyor.

 

KORUMA KURUL PROJELERİ ONAYLADI

İlçe adına önem arz eden halen kullanımda olan su değirmeni ile tahıl taneleri (buğday, mısır, çavdar) iki taş arasında ezilerek un elde ediliyor. Mevcut tarihi mirasa sahip çıkmak ve yeniden canlandırmak için Kartepe Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Birimi çalışmalarıyla su değirmenin Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projelerini hazırladı. Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na iletilen proje ile yapının işlevini yine su değirmeni olarak kullanılacak şekilde devam ettirecek Rölöve ve Restitüsyon projeleri ve son olarak Restorasyon Projeleri de onaylandı.

 

1

 

Projelerin onaylanmasının ardından restorasyon uygulama çalışmalarına başlanılacak olan su değirmenin özgün işlevi devam ettirilecek şekilde Kartepe Belediyesi tarafından ilçeye ve turizme kazandırılması hedefleniyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr