27 Mayıs 2018 Pazar

Vertigo başınızı döndürmesin

Vertigo başınızı döndürmesin
Sağlık Yazdır

Aile Konak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Dr. Coşkun Durmuş, Vertigo ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi

Vertigo, Latince ''Dönmek'' anlamında kullanılan, baş ve hareket duyusunun yitirilmesini anlatan bir kelimedir. Sıklıkla kadınlarda  ve 20-60 yaş aralığında  sıklıkla izlenir. Vertigo, bir hastalık değildir. Aksine bir hastalığın belirtisidir. Halk arasında sıkça ifade edilen bir hastalık semptomudur. Bu durum hastalar tarafından farklı derecelerde hissedilebilir. Kişiyi yataktan kalkamaz hale getirebileceği gibi hafif bir göz kararması, baş dönmesi, kayma hissi, boşluktaymış gibi hissetme şeklinde de ifade edilebilir. Hasta kişi sarhoşluk hissi duyabilir, bayılacakmış hissi ve sabit duramama hissine kapılabilir. Bu duyular hastada korkuya, çaresizliğe ve depresyona neden olabilir. Aile Konak Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Dr. Coşkun Durmuş, başınızı döndüren Vertigo ve tedavisi konusunda bilgilendiriyor.

 

Vertigo neden oluşur? 

Çeşitli rahatsızlıklar sonucu oluşan bu semptom  iç kulak ve sinir sistemlerinin etkilenmesi ile diğer organ bozuklukları sonucu meydana gelebilmektedir. Dengenin sağlanmasında bir çok organ birbirleri ile bağlantılı bir şekilde çalışırlar (iç kulak, gözler, eklem ve kaslar, beyin, omurilik). Bu organları etkileyen hastalıkların bir çoğunda Vertigo semptomu ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, vücutta bir çok sistemden kaynaklanabilen bu denge durum bozukluğunun tedavisinde de birçok branşın ortak inceleme yapması gerekebilir. Bu rahatsızlığa neden olabilecek olan, vertigo nedenleri arasında sayılabilecek hastalıklar ve diğer durumlar, işitme ve balans (denge) organı olan kulağın denge kısmı ile ilgili tüm hastalıkları ve yakınmaları kapsar.

 

Vertigo nedenleri neler? 

İç kulak denge sisteminin bozulması (Pozisyonel vertigo, menier hastalığı, labirentit, perilenf fistülü  Superior kanal dehisensi vb.)

Görmeyle sağlanan denge sisteminin bozulması (Görme bozuklukları, kırma kusurları)

Kas-iskelet sistemiyle sağlanan denge sisteminin bozulması (fibromyalji  boyun fıtığı vb.)

Dolaşım bozukluğu (Hipertansiyon, aritmiler vb)

Kafa travmalarına bağlı oluşan yaralanmalar (Beyin kanaması)

İlaçların yan etkileri (streptomisin, gentamisin, çeşitli kemotropatik ilaçlar),  

Kulak ameliyatları

Nörolojik rahatsızlıklar (Migren, Akustik tümör )

Enfeksiyon

Alerji

Alkol

Psikiyatrik nedenler (Anksiyete, Panik atak vb.)

 

Vertigo hastalığı belirtileri neler?  

Hastalar Vertigo semptomunu farklı şekillerde tanımlayabilmektedirler. Dönme duygusu en önemli vertigo belirtisi olarak kabul edilebilir. Hastalar dairesel biçimde bir dönmeden bahsedebildikleri gibi göz kararması, sağa sola düşme, arkadan itiliyor gibi aniden düşme , kafada boşluk hissi , çabuk yorulma, sersemlik hali, başta uyuşma, dalgalı bir denizde sandalda sallanıyor olma şeklinde farklı durumlardan bahsedebilmektedirler.  ''Vertigo  atakları 1-2 dakika ile 12-24 saat arasında hatta günlerce devam edebilen  bir süreye kadar uzayabilir. Bu ataklar sırasında baş dönmesinin yanın da  mide bulantısı, kusma, terleme, kulak çınlaması, işitme kaybı, bilincin zayıflaması ve denge kaybına bağlı yürüme zorluğu gibi belirtilerde görülebilir. Bu durumunda doktora başvurmak ve rahatsızlığın tanısının koyulmasını sağlamak yerinde olacaktır.  Vertigo ile ilgili hastalıklar öncelikle  KBB hastalıkları uzmanının alanıdır. Çünkü kulak ile ilgili sorunlar, vertigo sebeplerinin %85 kadarını oluşturmaktadır.

 

Tanı nasıl koyulur? 

Hastalığın tanısı KBB uzmanı tarafından yapılacak olan kapsamlı muayene ve testler sonucunda koyulabilir. Doktor bu hastalık için geçerli olan risk faktörlerini, görülen belirtileri ve bulguları inceleyerek tanı koymaya çalışır. Bu sırada öncelikle kulak muayenesi yapılması gerekecektir. Sorunun kulaktan kaynaklandığı düşünüldüğünde odyogram (işitme testi), timpanogram (orta kulagın incelenmesi), akustik refleks, ve ardışık olarak 10-14 testi içeren Videonistagmografi (denge testi) gibi testler yapılacaktır .Sorunun kaynağının vestibüler (denge) sinirinde olduğunun düşünülmesi durumunda ise   MR görüntüleme tetkikinin en hassas şekilde uygulanması gerekecektir. Alınan hasta hikayesi ve detaylı KBB muayenesi neticesinde kulak kökenli bir patoloji düşünülmediği takdirde olası nedenleri ilgilendiren uzmanlık alanları ile hastalar konsülte edilerek tanı ve tedavilerinin düzenlenmesi sağlanır.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr