27 Mayıs 2018 Pazar

Başkanlığa karşı mücadeleye davet etti

Başkanlığa karşı mücadeleye davet etti
Siyaset Yazdır

Haber

CHP İl Başkan Vekili Harun Yıldızlı, yeni anayasa ve başkanlık rejimini eleştirerek “Cumhuriyet’in değerleri ile büyümüş, bu değerlerle aydınlanmış, tüm halkımızı yaşamlarının ve çocuklarının gelecekleri için hep birlikte demokratik mücadeleye bir kez daha davet ediyoruz” dedi

CHP İl Başkan Vekili Harun Yıldızlı, haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülke gündeminde yer alan yeni anayasa ve Başkanlık sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Açıklamasında öncelikle İzmir’de yaşanan terör saldırısını ele alan Yıldızlı, “Öncelikle İzmir’de meydana terör saldırısını şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Bir polis bir adliye çalışanı şehit oldu. Ailelerine baş sağlığımı iletiyorum. Terörü lanetliyoruz, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi. Toplantıda başkanlık rejiminin ülkeyi kaosa götüreceğini belirten Yıldızlı, “Tam Bağımsız, Özgür, Çağdaş ve Demokratik Sosyal Hukuk devleti kimliğine sahip bir Türkiye’yi, kendi ellerimizle ve demokratik mücadele bilincimizle yaratmak yurttaşlık borcumuzdur. Cumhuriyet’in değerleri ile büyümüş, bu değerlerle aydınlanmış, tüm halkımızı yaşamlarının ve çocuklarının gelecekleri için hep birlikte demokratik mücadeleye bir kez daha davet ediyoruz” dedi.

 

‘BÖLÜNME VE ORTAÇAĞ DİKTATÖRLÜĞÜ’

CHP İl Başkan Vekili Harun Yıldızlı, haftada bir patlayan bombaların toplumda ciddi huzursuzluk yarattığını belirten Yıldızlı, “Türkiye ciddi ve açık bir tehlike ile karşı karşıyadır. Bir kişinin hırsı Türkiye’yi bir bataklığa sürüklemektedir. Türkiye Cumhuriyeti maalesef ki tarihinin en kritik günlerini yaşamaktadır. Halkımızın gündeminde olmadığı halde mevcut iktidar, bölünme ve ortaçağ diktatörlüğü ile sonuçlanacak anayasa tartışmalarını dayatmaktadır. Cumhuriyet’i kuranların canı pahasına elde edip halka verdiği milli egemenliği, tekrar halktan alıp Saray’a vermek, Türkiye’yi bilinmezin içine sokmaktır. AKP ve MHP’nin ortaklığıyla Meclis’e getirilen Başkanlık Sistemi, iktidarın mutlaklaşmasına ve dolayısıyla yozlaşmasına zemin hazırlayan bir öneridir. Aslında bu öneriye Başkanlık Sistemi demek bile hatadır” şeklinde konuştu.

 

‘CUMHURİYET’İ YIKMANIN KALICI KILIFI’

Yıldızlı, Hukuk temelinde ‘yeni’ bir anayasa ancak bir bağımsızlık savaşı sonrasında kurucu iktidar tarafından, ya da bir ‘hükümet darbesi’ ile mevcut rejimi yıkarak, siyasal iktidarı ele geçirenlerin meşruiyetlerini sağlamak için yapılır. Bugün ise amaç, bağımsızlık savaşı vererek kurulmuş olan laik-demokratik bir ulus devlet modeli olan Cumhuriyet’i bir sivil darbe ile yıkanların, bu fiillerine hukuki ve kalıcı kılıf oluşturmalarından ibarettir. Bu sistem neredeyse bir asırdır var olan Türkiye Cumhuriyeti’ni bir tek adam rejimine dönüştürecek ve ülkeyi benzer sistemlerin uygulandığı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinin kaosuna götürecektir” ifadelerini kullandı.

 

csdc

 

‘TEK ADAM-TEK PARTİ’

Yıldızlı, “Böyle bir sistemin zulüm ve baskı ile özgürlükleri ortadan kaldırması, muhalif olan her kesimi ezmesi, ifade özgürlüğünü yok etmesi, ‘çoğulcu’ bir demokrasi yerine çoğunlukçu bir yapı kurması, parlamenter rejimi ‘Tek Adam-Tek Parti’ yönetimine dönüştürmesi kaçınılmazdır. Her gün yurdun değişik yerlerinden kalkan şehit cenazelerinde yer alan iktidar sözcüleri, ülkeyi bu duruma getirenin kendileri olduğunu gizleyip, unutturmaya çalışmaktadırlar. Bütün bu karanlık senaryonun son sahnesi ‘yeni anayasa’ adı altında bir başkanlık sistemi ve bölünmüş bir Türkiye tablosudur” sözlerine yer verdi.

 

‘YURTTAŞLIK BORCUMUZ’

Başkanlık rejimine karşı mücadele bilincinin artması gerektiğini vurgulayan Yıldızlı, “İktidarın istediği gibi bir başkanlık rejimi ile otoriterleşen bir ülkenin halkı daha çok yoksullaşır. Faşizme karşı verilecek kavgada Cumhuriyetin kurumlarını yeniden onarmak ve çağdaş bir toplumsal düzeni inşa etmek için Atatürk devrimlerine sahip çıkmaktan başka çıkış yolu yoktur. Tam Bağımsız, Özgür, Çağdaş ve Demokratik Sosyal Hukuk devleti kimliğine sahip bir Türkiye’yi, kendi ellerimizle ve demokratik mücadele bilincimizle yaratmak yurttaşlık borcumuzdur” dedi.

 

‘MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Yıldızlı devamında, “Bütün hayatı uğrunda mücadele ile geçen ve ödediği bedelleri ya göğsünde şeref madalyası olarak taşıyan ya da vatanı uğruna canını veren şehitlerimize olan inancımız ve minnetimizle, tarihi birliği sağlamak için anayasadan ve kurucu iradeden aldığımız sorumluluk bilinci ile ülke geleceğinden yana olan tüm siyasi partilerimizi, sendikalarımızı, meslek odalarımızı, derneklerimizi, vakıflarımızı ve halkımızı bölücü anayasa tuzağına karşı mücadeleye çağırıyoruz. Cumhuriyet’in değerleri ile büyümüş, bu değerlerle aydınlanmış, tüm halkımızı yaşamlarının ve çocuklarının gelecekleri için hep birlikte demokratik mücadeleye bir kez daha davet ediyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

YENİ İL BİNASI

Yeni il binamızın bu hafta sonu doğramaları yapılacak. Bir aylık bir süremiz var. Bu süre zarfında mobilyalarımızı sipariş ediyoruz. Yeni binamız genel hatlarıyla oluştu. Kapılarımız ve pencerelerimiz kaldı. Onlar da gelince tamamen bitmiş olacak” dedi. Ardından CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir’in yeni il ve Dilovası İlçe binasının açılış tarihinin 28 Ocak’ta olacağını ve açılışa Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun da katılacağını belirtmesi üzerine Yıldızlı, “Biz henüz buranın programını bildirmedik, bir tarih vermem doğru olmaz. Genel Başkanımızı da davet edeceğiz. Yarınki toplantıda bize bir tarih verilecek” açıklamalarında bulundu. Son olarak Yıldızlı, İl Başkanları Toplantısı’nın da 9 Ocak Pazartesi günü Kartepe Sukay Park’ta CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın ev sahipliğinde gerçekleşeceğini de belirtti.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr