27 Mayıs 2018 Pazar

İlk projemiz kardeşliği pekiştirmek

İlk projemiz kardeşliği pekiştirmek
Röportaj Yazdır

Haber

Kent Konseyi’nin çiçeği burnunda Başkanı Adnan Uyar’la, daha yönetim kuruluyla bile toplanmadan bir araya geldik. Kent Konseyi’ndeki hedeflerini anlatan Uyar, “Bizim Kent Konseyi olarak kent adına yapacağımız ilk projemiz kardeşliği pekiştirmek” dedi

Sivil Toplum Kuruluşlarıyla gerçekleştirdiğimiz röportajlarımızın bu bölümünde Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Adnan Uyar’ı ağırladık. 23 Aralık 2016 tarihinde KOTO Meclis Salonu’nda düzenlenen 9’uncu Olağan Kurul’da eski Başkan Abdullah Köktürk yeniden aday olmayarak görevini kongrenin tek adayı Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Adnan Uyar’a devretmişti. Biz de çiçeği burnunda Başkan Adnan Uyar’ı ziyaret ettik. Röportaj sırasında Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm de bizlere eşlik etti. Perşembe günü yönetimiyle birlikte ilk toplantısını yapacak olan Uyar, “Bizim Kent Konseyi olarak kent adına yapacağımız ilk projemiz kardeşliği pekiştirmek” dedi.

 

Başkan adaylığı süreci nasıl gelişti? Sizi bu göreve çeken unsurlar neler oldu?

Ket Konseyi zaten içinde olduğum bir heyetti. Sendikaları temsilen bu görevi yapıyordum. Kongre sürecinden önce Gültekin Bey’in bir tavsiyesi vardı. İşlerimin yoğunluğundan dolayı bunu kabul etmeyeceğimi söylemiştim kendisine ama sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın telefonuyla gelişen ve Türk-İş Başkanımızın katıldığı bir süreç. Beklediğim de bir şey değildi. Ama bu konuda bize bir görev verilirse sorumluluğumuz varsa biz ona da hayır diyemeyiz. Layık olmaya çalışacağız.

 

RÖPORTAJ-(1).jpg11111111

 

Uzun bir süredir sendika temsilciliğiniz var. Buradaki tecrübelerinizi Kent Konseyi’ne nasıl aktarmayı düşünüyorsunuz?

Çok fazla teknik donanıma sahip bir insan olduğumu iddia etmiyorum. Bu Kent Konseyi’nin içinden çok yetenekli alanında çok başarılı, ufku çok açık insanların olduğu bir heyet. Benim özelliğim şudur: Biz insanlarla ilgili iletişimi çok rahat yapabilen insanlarız. Bir toplumun, grubun lideri konumundayız. Toplumun kent adına ülke adına bütünleşmesi gerekiyorsa bu konuyla ilgili yapmam gereken hangi katkı varsa onu sonuna kadar harcayacağıma inanıyorum.Kentin ulaşım yapısı, yeşile olan hasreti gibi konular, çok içinde olduğum çevreyle ilgili konular benim çok bildiğim konular değil. Heyetimizin içinde bu konularla ilgili çok duyarlı insanlarımız var. En azından bu şehirde kardeşliğin pekişmesi adına, ülke adına toplumun bütün farklı görüşlerinin bütün siyasi kimlikleri, inanç farklılıkları ne olursa olsun ortak hareket etme yeteneklerini geliştirme adına bana hangi görev düşecekse en azından orada katkı sağlayabilirim. Bizim heyet olarak önceliğimiz bu.Ülke barış içindeyse taleplerimiz olabilir ve taleplerimize karşılık bulabiliriz.

 

İlimizde önemli bir yere sahip olan Kent Konseyi’nin faaliyetleri ve çalışma prensiplerini ele alacak olursak neler söylemek istersiniz? Kişisel olarak varsa bu birlik ve beraberliği sağlamaya yönelik de bir projeniz var mı?

Benim algıladığım Kent Konseyi, bu şehirde ortak aklı harekete geçirmek, ortak akılla ilgili kararlar alıp tavsiye niteliğinde bunu da Büyükşehir Belediyesi İcra Kuruluna kentin bileşenleri olarak, önde gelen insanları olarak ‘Böyle yaparsanız daha uygundur’ anlamında ileten bir yapı. Kendi içinde demokratik, özgür bir yapıdır. Bizim ülkemizde en başta huzur ve birlikteliğe ihtiyaç var. ‘Bizim ülkemiz ne zaman Avrupalı olabilir?’ sorusuna geçmişte de şöyle yanıt vermiştim: Ne zaman demokratik hakların başkalarının özgürlüğe müdahale etmeden sınırsızca verildiği, yargının en üst seviyede bağımsız olduğu bir ülkeyi oluşturabilirsek o zaman biz bir tık atlamış oluruz. Yani içimizdeki bütün kısır çatışmaların hepsinden arınmış oluruz. Perşembe günü yapacağımız ilk toplantıda “Ülkenin bölünmez bütünlüğüne, bayrağına ve istiklaline karşı kim düşmansa biz onun düşmanıyız, kim dostsa onun dostuyuz”u ifşa etmemiz lazım. Biz bunu Sayın Valimize de söyledik. İlk projemiz, kardeşliği pekiştirmek.

 

Kent Konseyi’ne kimler, nasıl üye olabiliyor?

Kent Konseyleri, kendine özü tüzüğü olan bir sivil toplum kuruluşudur. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan bir tüzük. Biz buradaki kararlarda değişiklik yapamıyoruz. Kent Konseyi’nde üyelik sistemi de var. Örneğin Kocaeli’de bütün meslek odaları Kent Konseyi’nin üyesi. Bunun haricinde noterler, dernekler, vakıflar, muhtarlar vs. var. Örneğin biz, muhtarların Kent Konseyi Yürütme Kurulunda görev alan muhtarı biz seçemiyoruz. Kendi aralarında seçiyorlar. Bu dünyada Kent Konseyi’ne özgü, Türkiye’ye özgü bir olay. Kocaeli’de şu an 3 bin 200 tane dernek var. Üyelik sistemi iki taraflıdır. Birincisi karşı taraf üye olmak isteyecek, ikincisi de siz bunu kabul edeceksiniz.Üyelik sistemiyle oluşuyor. Burada da kurumsal ve bireysel üyeler var. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Baro, STK’ler kurumsal üyemiz.

 

UYAR-GÖRÜM-(3).jpg1111

 

Kent Konseyi’nin eski Başkan Abdullah Köktürk döneminde de devam eden üniversite öğrencilerine yönelik genç girişimcilik çalışmaları sizin döneminizde de devam edecek mi? Öğrencilere yönelik çalışmalarınız nelerdir?

Bu konuda bizim devam eden projelerin daha da ufkunu açarak daha da katkı sağlayarak devam edeceğimiz aşikar. Gültekin Bey bu konuları daha iyi bildiği için onunla birlikte çalışacağız. Bizim ne katkı sağlamamız gerekiyorsa onu sağlayacağız. Genç girişimcilik, geçmişten gelen bir olay. Yönetim olarak bir araya gelip ilk toplantımızı da yapamadık. Perşembe günü toplanacağız. Biz burada mevcut olan bir işleyişi tecrübelerle devam ettireceğiz. Gelişime açığız. Bizim burada bir sınırımız, bir hareket alanımız var. Biz bu alanın daha ötesinde nazımızla, söylemlerimizle daha da büyütebilirsek diye katkı sağlayabiliriz. Ancak bu sorunu anlatarak bu konuda en hakim ekonomik anlamda en güçlü olanları yanımıza çekersek daha güzel olur.

 

Elinizdeki kadroyu nasıl buluyorsunuz?

Bizim Yürütüme Kurulu heyetimiz çok değerli arkadaşlardan oluşuyor. Bu şehre çok katkı verecek kişiler. Kendi alanlarında deneyimli, alınan kararların muhatapları tarafından saygıyla karşılanacağı imajı ve hemfikri çok yüksek. Homojen, objektif bir durum var. Aldığı misyon gereği gerekli olanları bildiği için siyasi kimlikleri bir tarafa atıp ülke adına hareket edebilecek bir topluluk. Ben bu arkadaşlarla hep beraber bu şehirde geçmişte yapılıp zirveye ulaşamamış birçok şeyi zirveye ulaştıracağımıza inanıyorum. Hücumcu bir kadro. Düşünen değil, düşündüğünü hayata geçirmeye çalışan bir ekip. Proje üreten değil, projenin hayata geçirilmesi için bütün vücuduyla efor sarf eden bir kadro.

 

23 Aralık 2016 tarihinde KOTO Meclis Salonu’nda düzenlenen 9’uncu Olağan Kurul oldukça kalabalıktı. Böyle bir kalabalığı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim katıldığım 3 kongre bu kadar kalabalık değildi. O tablo hepimizin hoşuna gitti, onurlandık. O kalabalık bu işi sahiplendiklerini gösterdi. O gün kongrede Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Başkanımız Mehmet Toker, söz aldığında çok yapıcı konuşması bizi çok memnun etti. Farklı fikirler de kendini ifade etsin denilince açıkçası ben Mehmet abinin kürsüye çıktığı sırada biraz da tedirginlik yaşadım. Mehmet abi hakikaten yaşının verdiği tecrübe, birikim ve gördüğü Türkiye’yi göz önünde bulundurarak ‘Başkanımız öyle bir fotoğraf çizdi ki o çizdiği fotoğrafın üzerine başka bir şey söylemek bize yakışmaz. Özlenen bir fotoğraftı’ dedi. Kendisini de tebrik ettim.Hatta Kent Konseyi’nin oluşumunda da çok emeği vardır.

 

Biliyorsunuz ilimizde Orman Depo Alanı’na evsel atık yakma tesisi yapılması planlanıyor. Siz de bu konuda söz hakkına sahip bir sivil toplum örgütüsünüz. Evsel Atık Yakma Tesisi ile ilgili Kent Konseyi’nin çalışmaları nelerdir?

Detayını çok bilmediğim bir konu. Şunu söylemek gerekirse, eğer biz yaşıyorsak o çıkan kimyasalları da yakacağımız bir yer olması gerekiyor. O da bu yaşanan dünyada olmazsa olmazlardandır. Yerini, şeklini, şemalini ben pek bilmiyorum. Yürütme Kurulunda gündemimize alırız. Bununla ilgili bir sürü toplantı oldu. Eğer atık oluşturuyorsanız o atıkları da gidermek zorundayız. Buna ihtiyaç var. Bu tip tesislerin kurulması zorunludur. Bunu yaparken de doğru bir nokta tercihi ve doğru bir teknoloji kullanmak gerekir. Bu manada da Büyükşehir Belediyesi’nin önemli bir gayreti var. Kentte insanlar bu yapılmasın demiyor, bizim bölgeye yapılmasın diyor. Hani bir sokaktaki çöp konteynerini kimse evinin önünde istemez ama sokakta olsun ister ya, öyle bir durum. Gelişen bir dünya var. Evsel atıkların yakıldığı ünitelerde enerji de elde ediliyor. Ama bu insan hayatını riske atmadan, şehrin havasını kirletmeden yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu işi yapan insanların da moralini bozmamak lazım.

 

İlimiz gündemini meşgul eden bir diğer konu da tramvay projesi. Tramvay projesi çalışmaları kapsamında birçok esnaf mağduriyet yaşadı.Sizin bu konuda bir çalışmanız olacak mı?

Bu şehre tramvayı bırak Metro da lazım. Özellikle Metrolar insanların en tabii sığınakları olması gerekiyor. Biz çok yetersiz durumdayız. Tramvayın yapılması tabi ki bize mutluluk veriyor ama belki yapılmak istenirken bile korkularak bu hat çizilmiştir diye düşünüyorum. Kim ne derse desin bana göre en ideali Yürüyüş Yolu’ydu. Bu şehri yönetenler, ağaç üzerinden kavga başlatmaya meraklı olanlar yüzünden çekinerek o asırlık çınarları yıkmayalım diyerek onu asıl yerinden kaldırmıştır. Yoksa İstanbul’un en işlek caddesi olan İstiklal’in ortasında tramvay gidiyor. Hiç de problem yok. O korkudan dolayı aman şuraya dokunmayalım, aman burayı kızdırmayalım derken belki de çok daha maliyetli çok daha sıkıntılı bir hat çizildi. Bugün trafiğin durumu çok daha vahim, ama gerekli. Tramvayın geçtiği yer trafiğe kapalı değil ki. O dümdüz yoldan gitseydi bir problem olur muydu? Daha canlı, cafcaflı olurdu. Binalar zarar görmezdi. Gezi olaylarından sonra çıkan bir proje. Şunu da söyleyeyim, iktidar yanlısı olarak konuşmuyorum. AK Partili belediyelerde kesilen ağaç kavga sebebi olurken, CHP’li belediyelerde kesildiğinde sorun olmuyor. Yalova’nın girişinde daha da yaşlı ağaçlar kesildi ama ses çıkmadı hiç. Fakat ben de gördüm, gerekliydi. Gerekli olanı siyasete karıştırmamak lazım.

 

RÖPORTAJ-(3).jpg11111

 

İl başkanlarının aylık toplantıları hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizin de bu toplantılara ev sahipliği yapmak ya da katılmak gibi bir düşünceniz var mı? Örneğin Kent Konseyi’nin bu toplantılardan birine ev sahipliği yapması çok şık olur diye düşünüyorum.

Yakından takip ettiğim ve çok takdir ettiğim bir durum. Orada kent adına bir çaba sarf ediliyor.Kendilerini tek tek de ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Hepsiyle bir araya gelme fikrimiz de var. Ancak yönetim olarak bir araya gelip projelerimizi tartışma fırsatımız henüz olmadı. Ama bir araya gelip, birlik ve beraberiğe katkı sunacak her yolu Kent Konseyi olarak deneyeceğiz. Biz sadece tavsiye verip kenara çekilmeyeceğiz. Verdiğimiz tavsiyenin icraata geçmesi içinde zorlamamız lazım. Bizden beklentiler de büyük. Elimizdeki yönetim kadrosunu gören Vali Bey ve Büyükşehir Belediye Başkanımız da aynı beklentilerini ifade ediyorlar. Bu beklentilere cevap vermek için çalışacağız.

 

UYAR-(4).jpg111111

 

Kısaca sizi tanıyalım. Adnan Uyar kimdir?

1964 Gölcük doğumluyum. İlk ve ortaokulu Gölcük’te tamamladım. Ardından SEKA Meslek Lisesi’nden mezun oldum. İşçilik hayatıma 1982’de SEKA’da başladım. 1984-1985 yıllarında Hakkari-Yüksekova’da askerliğimi yapıp tekrar SEKA’ya girdim. 1991-1992 yıllarında 6 ay baştemsilcilik yaptım. 98’de şube yönetimine girdim. 2002’de şube başkanı oldum. 2005’e kadar bu görevi yürüttüm. Fabrikamız kapanınca arkadaşlarım belediyeye girdi. Ben Silifke SEKA’ya gittim. 2007’de Türk-İş Bölge Temsilciliğine atanarak Kocaeli’ye döndüm. 2016’dan sonra İstanbul Bölge Temsilciliği görevimi yürütmeye başladım. Ardından da 23 Aralık 2016 tarihinde Kocaeli Kent Konseyi başkanlığına getirildim. Evliyim, 3 çocuk ve 6 torun sahibiyim. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr