23 Mayıs 2018 Çarşamba

Hastanelerde röntgen teknisyeni sıkıntısı

Hastanelerde röntgen teknisyeni sıkıntısı
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli kamu hastanelerinde görev yapan röntgen teknisyenlerinin sayısının 299 olması gerekirken 150 çalışan ile hizmet veriliyor. Bu durum karşısında röntgen teknisyenleri zor şartlar altında çalışıyorlar

Röntgen teknisyenleri, hastane ve dispanserlerde, karanlık odalarda görev yaparlar. Sürekli X ışınları altında çalışmak bazı hastalıklara yol açabileceği için röntgen teknisyenleri ya ek tazminat alırlar ya da erken emekli olabilirler. Çalışma koşullarının zorluklarından dolayı büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Yaşanan zorluklara bir de personel eksikliği mevcut çalışanlara ek yük getiriyor.

 

HASTANELERİN DURUMU

Kent genelinde bulunan hastanelerin röntgen teknisyenlerinin durumlarına baktığımız zaman kent genelinde 299 personelin olması gerekirken 150 personel ile hizmet verilmeye çalışılıyor.

Darıca Devlet Hastanesi’nde 30 personel olması gerekirken aktif çalışan 13 personel bulunuyor. Bu personellerin 3 tanesi hamile olduğu röntgen çekemiyor. Bir personel toplum sağlığı merkezinde görev alıyor. Personel eksikliğinden dolayı fazla mesai yapılıyor. Darıca ADSM 9 personel olması gerekirken 3 personel ile hizmet veriliyor. Bu personelden biri Darıca Farabi Hastanesi’nde geçici görev ile gidiyor.  

 

GEBZE’DEKİ DURUM

Dilovası Devlet Hastanesi’nde ise 6 personel olması gerekirken 4 personel ile hizmet veriliyor. Buraya Körfez Devlet Hastanesi’nde bir personel geçici görev ile geliyor. Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde 40 personel ile hizmet verilesi gerekirken 12 personel ile hizmet veriliyor. Buraya 3 personel geçici görev ile geliyor. Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde 30 ile 60 saat arasında fazla mesai yapılıyor. İddialara göre fazla mesailer için ödeme yapılmıyor. Fazla mesailerin yerine izin verilmeye çalışılıyor. Acil servisinde 250 hasta çekim yapılıyor. Polikliniklerde 400-500 arası çekimler yapılıyor. İddialara göre hastane de saat 08.00 – 10.00 arasında, 13.00 – 15.00 arasında tek kişi ile hizmet üretilmeye çalışılıyor.    

 

FAZLA MESAİLER

Gölcük Devlet Hastanesi’nde 22 personel ile hizmet verilmesi gerekirken 16 kişi ile hizmet üretiliyor. Bu personellerin bir tanesi doğum iznindeyken bir personel ücretsiz izindeyken, aylık 60-90 saat fazla mesai yapılmasıyla birlikte mesai ücretleri personele ödeniyor. Gölcük ADSM’de 4 personel ile hizmet verilmesi gerekirken bir personel Gölcük Devlet Hastanesi’nde geçici görevde bulunurken, bir tanesi de izinde olması dikkat çekiyor. Kandıra Devlet Hastanesi’nde durun ise 10 personel ile hizmet verilmesi gerekirken 6 personel ile hizmet veriliyor. Bir personel yıllık izinde bulunuyor.    

 

DEVLET HASTANESİNDE 9 PERSONEL

Karamürsel Devlet Hastanesi’nde 10 personel olması gerekirken 9 personel ile hizmet üretiliyor. Aylık 80-100 saatleri arasında mesai yapılıyor. Bir personel geçici görev ile Gölcük Devlet Hastanesi’nde çalışıyor. Kocaeli Devlet Hastanesi’nde ki durum ise çok daha vahim. 45 personel ile hizmet verilmesi gerekirken 28 röntgen teknisyeni ile hizmet üretiliyor. Bu personellerden 5 kişi pasif süt izninde, bir kişi doğum izninde, bir kişi sakat olmasından dolayı çalıştırılamıyor. Aylık 30-60 saatleri arasında mesai yapılıyor. Mesai ücretleri ödenmemesinin yanı sıra izin verilmeye çalışılıyor.

 

EKSİK PERSONEL

İzmit SEKA Devlet Hastanesi’nde ise 35 personel ile hizmet verilmesi gerekirken 17 personel ile hizmet veriliyor. Üç personel doğun izninde olmasından dolayı çalışamıyor. NUH ADSM’de 5 personel ile hizmet verilmesi gerekirken 4 personel ile hizmet veriliyor. Derince Devlet Hastanesi’nde ise 55 personel ile hizmet verilmesi gerekirken 23 personel ile hizmet veriliyor. Bu personelin doğum izninde olan, süt izninde olanları var. Kadın Doğum Hastanesi Derin EK binasında 10 personel ile hizmet verilmesi gerekirken 7 personel ile hizmet üretiliyor. Personellerden iki tanesi izindeyken fazla mesai yapılıyor.

 

FAZLA MESAİYE FARKLI ÖDEME

Derince ADSM’de ise 4 personel ile hizmet verilmesi gerekirken hiç personel bulunmuyor. Röntgen teknisyenlerinden bir tanesi Seka Devlet Hastanesi’nde geçici görev de bulunuyor. Körfez Devlet Hastanesi’nde 10 personel ile hizmet verilmesi gerekirken 8 personel hizmet veriliyor. Bir personel geçici görev ile Dilovası Devlet Hastanesi’nde görev yapıyor. Bir kişi yıllık izinde bulunuyor. Fazla mesailer eksik çalıştırılma sayesinde ödeniyor. Körfez ADSM’de ise 4 personel olması gerekirken hiç personel bulunmuyor. Hemşire tarafından çekimler yapılıyor. Personel eksikliğinden dolayı iddialara göre vatandaş ile sağlık çalışanları karşı karşıya geliyor.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr