22 Haziran 2018 Cuma

Kocaeli’nin iş dünyasındaki yükselen değeri: BAŞSİAD

Kocaeli’nin iş dünyasındaki yükselen değeri: BAŞSİAD
Röportaj Yazdır

Haber

Bizim Yaka Kocaeli gazetesi olarak Kocaeli'nin Değerleri başlığında yaptığımız röportajlarımız devam ediyor. Bugünkü konuğumuz BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Barış Arat...

BAŞSİAD Yönetim kurulu Başkanı Barış Arat ile BAŞSİAD, projeleri ve 2016 yılının nasıl geçtiğine dair kısa bir sohbet gerçekleştirdik...

*Sayın Arat, BAŞSİAD için 2016 yılı nasıl geçti?

- "BAŞSİAD 2016 yılında her zaman ki gibi hedefleri olan bir kurumdu. Gerek kısa vadeli, gerekse de uzun vadeli tamamen planlanmış olan çalışmalara imza attık. 2016 yılına Kartepe'de katılımın had safhada olduğu bir toplantı ile başladık. Bu toplantımız üyelerimizin de katılım sağladığı ve onlarında fikirlerini aldığımız bir çalıştay havasında geçti. Neler olması gerektiği ve nasıl olması gerektiğiyle ilgili tüm üyelerimizin de katkı sağladığı bir toplantıydı bu toplantı. 2016 yılına bu şekilde giriş yaptık... 2016 yılı için çok umutluyduk ve çok güzel işler yapacağımıza inanıyorduk, çünkü bütün ekibimizin katkısıyla hazırladığımız bir takvimi gerçekleştirecektik. Üyelere temas noktasında, komisyonlarımızın üye çalışmaları önemliydi ve bu önemli görevi komisyonlarımız layıkıyla gerçekleştirdiler... Komisyonlarımızın diğer üyelere temasının hemen ardından gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda, her üyemizin kendisini anlatan slayt gösterileriyle bu toplantıya katılması bizleri çok sevindirdi. Çünkü tasarrufumuz bu yöndeydi. Amacımız, kendi içerimizdeki ticareti geliştirmek ve kazanç noktasında her üyemizin kazanmasını sağlamaktı. Üyelerimiz bu toplantıda alım kalemlerini, ihtiyaçlarını diğer üyelerimizle paylaştı. Karşılıklı olarak istişarelerde bulunduk."

 

12345

 

"16 TEMMUZ'DA KAHVALTIMIZI YAPAMADIK"

"Biz toplantılarımızın tamamını planlanan zamanlarda yapıyoruz. Toplantılarımız her ay kahvaltılı toplantı şeklinde oluyor, planladığımız takvime uymaya özen gösteriyoruz. 2016 yılı boyunca her ay düzenli olarak toplantılarımızı aksatmadan yaptık. Sadece bir toplantımız hariç... Yine planlı olarak yapacağımız bir toplantımız, 16 Temmuz gününe geldi ve o gün her şeyimizin hazır olmasına rağmen darbe girişimi gerçekleşti ve toplantımızı yapamadık, çünkü 15 Temmuz gecesi sabaha kadar nöbet tuttuk..."

*2016 Yılı hedeflerinizi ne oranda gerçekleştirdiniz?

- "Aksamalar yaşamamaıza rağmen hedeflerimizin tamamını gerçekleştirdik. Kimi zaman daha küçük organizasyonlar yapmak zorunda kaldık ama biz hedeflerimizin hepsini gerçekleştirdik. Zaten biz tüm bu organizasyonları üyelerimizin ticaretine katkı olması için gerçekleştirdik, bunda da başarılı olduk. Bu arada bildiğiniz gibi kanunlarda önemli değişiklikler oldu, torba yasalar geçti. Bu yasaları, nelerin değiştiğini üyelerimize doğru kaynaktan anlatmak, onları haberdar etmek zorundaydık ve biz bunu gerçekleştirdik. Tüm yeni yasalar ile ilgili olarak üyelerimizin tamamını ayrıntısıyla bilgilendirdik. Ayrıca yine 2016 yılında ticaretimizi geliştirmek adına yurt dışı ticari gezilerimiz oldu ve bu geziler sayesinde üyelerimize ciddi ticari getiriler sağladık ve sağlamaya da devam ediyoruz... Özellikle ihracat konusunda üyelerimize ciddi katkılar sağlıyoruz. Diğer bir nokta da kendi üyelerimiz ile kendi aralarında 3 milyon TL gibi ciddi bir ticaret hacmi var. Bu rakamı daha da yukarılara taşımak için de çalışıyoruz. Derneğimiz 2014 yılında kurulmuş bir dernek ve sadece 2 yıllık bir dernek için bu rakamlar çok ciddi rakamlar... Bunun için aslında çok da birşey yapmıyoruz, yaptığımız şey üyelerimizin birbirleriyle tanışmasını sağlamak oluyor, sonrasında her şey kendiliğinden gelişiyor... Ticaret hayatı ilginçtir, ne zaman ne olacağı belli olmaz... Bu nedenledir ki üyelerimize üzerine basarak ticari hayatlarında gelişen olumsuzlukları bizlerle paylaşmalarını söylüyoruz. Bunun nedeni üyelerimizin ticari hayatlarındaki olumsuzluklardan en az düzeyde etkilenmesi adına, üyelerimize yardımcı olmak hedefi, bunu da geyet iyi gerçekleştiriyoruz..."

"UZUN SOLUKLU BİR BİRLİKTELİK İÇİN BİR ARADAYIZ"

"Bizler BAŞSİAD olarak bir aileyiz, aileler günü ya da anı yaşamak için değil, uzun soluklu bir birliktelik için vardır, bizlerde üyelerimize sürekli olarak bunu söylüyoruz... Onlar da zaten bunun farkındalar, bizler gerçek manada kenetlendik ve her üyemiz tüm toplantılara koşa, koşa iştirak ediyorlar, gün geçtikçe de büyümeye devam ediyoruz ve bu nedenle de çok ciddi talepler alıyoruz..."

*2016 yılında ciddi ekonomik sorunlar yaşandı, özellikle de dövizde yaşanan yükselmeler, çok ciddi sıkıntı yarattı. Sizce 2017 yılında ekonomi ne olur?

- "2016 yılında dövizdeki yükselme aslında bir sürpriz olmadı. Ticaretle uğraşan herkes dövizin yükseleceğini ön görüyordu ve buna göre tedbir aldı. Elbette ki beklenenin üzerinde bir çıkışı oldu bu çıkış, buna da piyasaların tepkisi hızlı oldu. Ama biz çok farklı bir milletiz ve her şeye hemen adapte oluyoruz ve tedbirlerimizi bu doğrultuda da hızlıca alıyoruz, aldıkta..."

"DARBE GİRİŞİMİ GECESİNİN SABAHI İŞ BAŞINA GİDEN BİR MİLLETİZ"

"Düşünsenize, ülkede bir darbe girişimi oluyor, gece insanlar meydanlarda nöbete gidiyor ya da canını hiçe sayarak kendilerini feda ediyorlar ve kalanlar sabah erkenen işinin başına gidiyorlar. Böyle bir olay başka bir ülkede olsa durum nasıl olurdu? Bu tarz şeyleri dejavu gibi sürekli yaşıyoruz, bu nedenle de millet olarak bu durumlara alışığız... Az evvel de ifade ettiğim gibi; tanklar köprünün üzerine çıkıyor, darbe girişimi bastırılıyor, sabah oluyor ve insanlar sanki bir şey olmamaış gibi sabah iş saatinde işinin başına gidiyor, yokmuş ya da olmamış gibi davrandık, devam ettik, işimizin başındaydık."

 

123

 

"EKONOMİK SIKINTI VAR AMA SESLENDİRMEYECEĞİZ"

" Biz BAŞSİAD olarak, her zaman kendi aramızda konuşuyoruz, diyoruz ki; evet ekonomik sıkıntı var ama biz bunu dillendirmeyeceğiz, yokmuş gibi davranacağız, özellikle küçük esnafa olan ödemelerimizi asla aksatmayacağız. Küçük, küçük dahi olsa küçük esnafa olan ödemelerimizi gerçekleştireceğiz. Olmasa da olduracağız, çünkü bu küçük paralar onlar için çok önemli. Onların da ödemek zorunda oldukları borçları var, ödemeleri var..."

"İSDİHDAM ARTTIRMALIYIZ"

"Bizler dernek olarak, hep diğerlerinden fazla çalışmalıyız, yaşanan tüm ekonomik zorluklara rağmen, yıkılmadığımızı, dimdik ayakta durduğumuzu insanlara üreterek, isdihdam sağlayarak göstermeliyiz... Son olarak ifade etmek isterim ki; sürekli büyümeliyiz ve büyümek için ticaretimizi, ihracatımızı geliştirmeliyiz. Ülkeye daha çok döviz sokmalıyız ki yaşanan sorunların çözümüne bir nebze de olsa katkımız olsun. BAŞSİAD adına tüm halkımıza selam ve muhabbetlerimi iletiyorum, asla ümidimizi kaybetmeyelim ve hep daha iyi olabilmek için azami çaba sarf edelim diyerek Bizim Yaka gazetesine ve sizlere bu güzel ve keyifli sohbet için teşekkürlerimi sunuyorum..."  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr