19 Nisan 2018 Perşembe

Sanayi Ocak'ta başlıyor

Sanayi Ocak'ta başlıyor
Röportaj Yazdır

Haber

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş 2016 yılının değerlendirmesini Bizim Yaka gazetesine yaptı..

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile Gölcük’ün bir yılını değerlendirdik. Başkan Ellibeş kentsel dönüşümün önemini vurgularken 17 Ağustos Kapalı çarşısının çok acil boşaltılarak otoparka dönüşmesi gerektiğini belirtti. Başkan Ellibeş “17 Ağustos kapalı çarşıyla ilgili herkesin aklı selim hareket ederek konunun özünü iyice öğrenerek yorum yapıp karar vermesi lazım. Kişisel bir takım düşüncelerle yanlış bir takım bilgilerle kimse bu hususta konuşulmamalı. 17 Ağustos Kapalı Çarşısı’nda ticaret yapan esnaflar  biliyor; orası ‘’otopark’’ şeklinde konuştu.

 

ESNAF SAMİMİ DEĞİL

17 Ağustos Kapalı Çarşısı yani burada aslında, belediyenin hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen zaman zaman basın sizin üzerinize niye geliyor? Niye o dükkan sahiplerini siz atıyormuşsunuz gibi görünüyor?

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “ Yani aslında bu hususta herkesin aklı selim hareket ederek konunun özünü iyice öğrenerek yorum yapıp karar vermesi lazım. Kişisel bir takım düşüncelerle yanlış bir takım bilgilerle kimse bu hususta, hiçbir hususta konuşulmamalı. Nihayetinde herkeste biliyor ki en çok da şuan 17 Ağustos Kapalı Çarşısı’nda ticaret yapan esnaflar  biliyor;  orası ‘’Otopark’’. 1997 yılında otopark olarak ihale edildi. Zorunlu bir sebeple 99 depreminden sonra 27 Ekim 1999 meclis kararı ile 2 yıllık süre ile işyeri haline dönüştürüldü. Bunu en başta esnafımız biliyordu. Aslında esnafımızın bu doğrultuda çok daha samimi çok daha dürüst ve ilkeli olmasını ben şahsen beklerim. Daha doğrusu beklerdim. Ama 2 yıl bittikten sonra bir daha dilekçe verilerek uzatılmasını talep ediyorlar. 3 yıl daha uzatıyor belediye meclisi 19 Haziran 2002’de. İsmail Barış Belediye Başkanımız tabi muhalefet partilerinin AK Parti’nin evet oylarıyla mecliste son bir kez daha 3 yıl uzatılmasına karar veriliyor. Bu son kezi tabiî ki oradaki yerleşik esnaflarla görüşerek karar veriyor.

FELAKETTE KİM HESAP VERECEK

Başkan Ellibeş “Nihayetinde orası otopark olarak ihale edildiğine göre otopark olarak çalıştırılması hukuken yasal olarak mecbur. Oranın iş yeri olarak ruhsatı yok. İskanı yok. Yangın, sel, can, mal güvenliği yok. E şimdi siz yarın orada bir şey olduğu, birinin burnu kanadığı zaman ‘ey sorumlular neredesiniz’ dendiğinde mahkemede hesaba çağrıldığında ne olacak? Hadi buradaki yerel mahkemeye gittiniz dünya mahkemesine. Cezaevine girdiniz ama ahirette bunun hesabını nasıl vereceğiz. Kardeşim orası basık. Orası otopark olarak yapılmış. Hukuken orada ticaret yapmak mümkün değil. Hukuka aykırı. Buna rağmen hem İsmail Bey’in döneminde hem de bizim dönemimizdeki 2002 yılında uzatıldı 2005 yılında bitti. Bu sefer benim yanıma geldiler. Ben Belediye başkanı oldum. Bana gelip, ‘Başkanım son bir kez daha, yandık bittik. Dışarıda dükkan arıyoruz. Bulduk, buluyoruz, kalıcı işyerleri bitmedi.’ dediler. Biz de 2 Mayıs 2005 tarihinde yine muhalefet meclis üyelerinin hayır oylarına rağmen yine AK Parti grubu olarak bir 2 yıl daha uzatılmasına karar verdik. Bakın iyiliği görüyor musunuz? İyilikten maraz doğar.

ESNAFLARLA YÜZLEŞİRİM

Şimdi bu esnaf arkadaşların her biriyle yüzleşirim. Buraya heyet olarak geldiklerinde yüzlerine ifade edeceğim. Görüşüyorum kendileriyle de bu niye böyle? Yani sanki hiçbir şey bilmiyorlarmış gibi son anda bir karar alınmış olarak benim bir muhatabım yok. MESTAŞ diye bir şirket var. Bunların hiç biri Gölcük Belediyesi’nin kiracısı değil. MESTAŞ firması ihaleyi almış 25 yıllığına ve bu 25 yıl süresi içerisinde orayı otopark olarak çalıştırmak üzere almış. Mahkeme kararıyla da otopark haline dönmesi lazım. Yok öyledir 2005 yılında süre bitti ama çıkmadılar. Çıkmadıkları gibi Belediye’yi mahkemeye verdiler. Biz de işin samimiyetine bakarsanız acıma duygusuyla arkadaşlara mahkemeyi çok fazla takip etmeyin dedik. Kendi akışı içinde gitsin. En son raddesine kadar bu haklarını kullansınlar. Yine biz iyi niyetimizle dedik gelsinler yöneticilerle konuşsunlar. Biz belediye olarak mahkemeye çok müdahalede bulunmadık. Yoksa daha kısa sürede mahkeme sonuçlanacaktı. 19 Kasım 2014’te yerel mahkeme dedi ki tekrar acilen otoparka dönüştürülmesi. Temyize gittiniz, temyiz sonucunda da Yargıtay 15.hukuk dairesi 30 Eylül 2015 tarihinde yerel mahkemenin aldığı karar dedi ki; burası kamu menfaatine kullanılmak üzere ihale edildiğine göre özüne dönmesi lazım, ihale amacı doğrultusunda hareket etmesi lazım. Hemen otoparka dönüştürülsün.”

 

SUÇ İŞLİYORUM

 “Bakın 30 Eylül 2015. Herkes hukukçulara sorabilir. Yargıtay kararının idari kararların verilmesinden sonra 1 ay içerisinde yetkililer bu kararı uygulamak mecburiyetinde. Evet şu an Valilik makamı benim hakkımda; mahkeme kararını uygulamamaktan dolayı soruşturma açabilir mi? Kesinlikle açabilir. Şu an itibariyle oluşabilecek herhangi bir hasardan herhangi bir mal ve can kaybından direk olarak birinci dereceden ben şahsım olarak, belediye de kurum olarak sorumluyuz. Yargıtay’da onayladıktan sonra neyin kavgasını yapacağız? Hadi buna rağmen 2015 Eylül ayında buraya geldiler esnaflar. Gelsinler yine. Yüzleri varsa yüzleşeceğim yine. Yani arkadan konuşmanın bir anlamı yok. Üzülüyorum yani. ‘Başkanım bize süre ver, biz de dükkan bulalım çıkalım.’ dediler. Meclis hayır demesine rağmen biz dedik ki tamam 3 ay verelim. Ama gittiler geldiler, heyetler komisyonuna dediler ki; ‘Ramazan ile Kurban Bayramını da çıkartalım taksitlerimiz var onları alalım Kurban Bayramının akabininde biz buradan çıkacağız.’ dediler.

ÜZÜLÜYORUM

Şimdi bunlara baktığınızda bunlar hiç konuşulmamış, mahkeme kararları hiç yokmuş gibi kapı kapı dolaşıp yani belediyeye şahsım aleyhinde ifadelerde bulunuyorlar. Bazıları da bunlara çanak tutuyor, üzülüyorum. Yani şimdi biz bu kanunu uygulamazsak, bu kanunu niye uygulamadın diyeceklerine hukukçuyuz. Hukukçuların bile bunu yapması gerekirken yani mağduriyet edebiyatı. Mutlaka üzülüyorum. Ama biz bunlara çok süre tanıdık, verdik. Mutlaka bir dükkan bulmaları gerekiyordu. Yani hukuk varsa, yasa varsa, kanun varsa ki var; e bizde resmi bir kurumuz. Vali Bey beni ikaz etti. Gereğini yap dedi. Hukukun gereği ne varsa o yapılacak. Bizim muhatabımız ihale gereği MESTAŞ şirketi. Biz MESTAŞ şirketine mahkeme kararını tebliğ ettik. Bundan sonraki süreci onlar yönetecek ya da MESTAŞ Gölcük Belediyesi ile arasındaki bu ihaleyi iptal edecek, burayı terk edecek. Gölcük Belediyesi o zaman işlemi kendisi yapacak. Ama sonuç olarak medya mensuplarına şunu söylemek istiyorum. Alın evrakları açın bakın. Mahkeme kararı ortada. Yasal hükümler ortada. Bunun üzerine yorum yapmanın bir anlamı yok. Yani bunun için ne konuşulursa konuşulsun hukuki bir işlem başka çare yok.

31 Aralık son mu?

 “ Aslında bunun 31 Aralık’la da alakası yok. İşin aslına bakarsanız MESTAŞ şirketinin bu konuyla ilgili adımı atması gerekiyor.

 

ÖNEMLİ ADIM KENTSEL DÖNÜŞÜM

Önce Kocaeli hatta Türkiye için en önemli projelerden birisi yapılacak olan Sanayi Çarşımız. Sanayi ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

 “ Şimdi aslında olayı Sanayi ile sınırlandırmayalım. Gölcük 1999 depremini yaşamış bir şehir ve 1999 depreminden sonra yıkılan, tahrip olan 6 binin üzerinde şehit veren bir şehir. İşte o günden bugüne bu kentin yeniden yapılanması yeniden planlanması ayağa kalkması ihtiyaçların karşılanması adına gerçekten çok ciddi hizmetler yapıldı. Güzel projeler üretildi. Vatandaşın ise beklentilerine cevap verebilecek yatırımlar yapıldı. Ve bugün itibariyle baktığınızda Gölcük altyapısı ile üst yapılarıyla sosyal, kültürel, sportif, sanatsal, eğitim tesisleri ile gelişmiş bir şehirde olması gereken noktaya doğru geldi. Günlük yaşam aksamadan devam ediyor. Hayati önem arz eden ciddi bir sıkıntı yok. Yalnız bunların bitmesiyle birlikte atılması gereken bu yapılanları taçlandıracak olan önemli bir adımda Kentsel Dönüşüm.

 

GÖLCÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM YAŞAMALI

 “Depremden öncesinden daha iyi konuma geldik. Ama kentin yarınlara umutla bakabilmesi ama kentte yaşayan insanların gelecekte karşılaşacakları bir deprem senaryosu felaketi ile karşılaştıklarında 1999 depreminde olduğu gibi bir bedel ödememeleri adına, atılması gereken en önemli adım Kentsel Dönüşüm. İşte şimdi planlarımız doğrultusunda artık bu noktaya geldik. Gölcük’ün bundan sonra her an  her platformda bu Kentsel Dönüşüm’ü tartışması, bu dönüşümün başarıyla sonuçlanması adına pozitif katkı koyması gerekiyor. Bir kere bunu kesin olarak teşhis etmek lazım. Gerçi yapmış olduğumuz tespit, incelemeler, halkımızla yaptığımız görüşmeler anket çalışmaları sonucunda bütün topluluğumuzun önemli bir kısmı da bu noktada. Artık Gölcük bir Kentsel Dönüşüm yaşamalı. İş buna geldi. Tabiki  bıçak kemiğe dayandı.

 

30 YILDA BİR DEPREM YAŞANIYOR

Bilimsel olarak bakıldığında bizim bu coğrafyada ortalama 30 yılda bir yıkıcı deprem oluyor. Biz 99’da bu depremi yaşadık. Ondan önce yıkıcı deprem 67 Sakarya Adapazarı depremi. Şimdi mutlaka bu depremin üstünden 17 yıl geçti. 18.yılı bitireceğiz. Bu demektir ki yakında bu coğrafya yine bu depremle yüzleşecek. Belki merkez üssü 99 depremi gibi Gölcük olmayacak. Ama yakınımızda olacağına göre bizim yaşadığımız depremde Sakaryası da Düzcesi de Yalovası da tahrip olduysa zarar gördüyse, sıkıntı yaşadıysa olası bir depremi bir daha yaşayacağız. İşte bu nedenle bizim artık gündemden Kentsel Dönüşüm’ü düşürmememiz lazım. Yani bunu istemek bununla ilgili adım atmak karar almak kolay bir süreç değil. Çünkü her ne kadar siz samimiyetle bütün iyi niyetinizle gayretinizle Kentsel Dönüşüm halkın menfaatine olan bu dönüşümü kararını alıp uygulamaya kalksanız da kentin diğer tüm dinamikleri ve kentte yaşayan tüm insanların bu doğrultuda aynı düşünce içerisinde olması da, kolay değil. Ama biz, deprem felaketinden sonra da ifade edilmişti. Bizi niye iyi denetlemediniz? Bizi niye korumadınız? Bize niye sağlık binalar yapılması adına ikaz etmediniz? Devlet niye önlemlerini almadı diye serzenişte bulundu hatırlarsınız. Ee yarın biz yine yatar oturursak bir önlem almazsak yine olacak, bir deprem felaketine çıkacak olan olumsuz sonuçlarda yine bize hesap sorulmaya kalkılacak ama hesap sorulması çok önemli değil ama iş işten geçmiş olacak.

 

BİR GECEDE KARAR ALMADIK

O yüzden biz kararımızı aldık. Aldığımız karar doğrultusunda önemli adımlarla yürüyoruz. Bu kararı alırken siz de halkın istek ve belirtilerine duyarlı bir basın mensubu olarak bire bir yaşadınız ki biz her anı toplumla paylaşarak yaptık. Yani bir gecede kendimiz karar aldık ertesi sabah hadi bakalım biz Gölcük’te şu şu bölgelerde Kentsel Dönüşüm yapıyoruz demedik. Yani kentsel dönüşüme başlarken pilot bölgelerin seçilmesi gerekiyordu öncelikle. İşte bunları etüt ettik, halkımızla tartıştık ve önerilerini aldık. Sonuçta 3 bölgede Kentsel Dönüşüm yapılmasına karar verdik.

OCAK’TA SANAYİ BAŞLIYOR

Sizin sorduğunuz soruya gelirsek, Sanayi Çarşısı ile ilgili biliyorsunuz ki belediyelerin her şeyiyle sahiplenerek Sanayi Çarşısını yapıp esnafa bunu satmak gibi bir görevi yok. Öncelikle böyle bir görevin sorumluluğu yok. Ama Gölcük’te bir gerçek var ki, Gölcük sanayi esnafının başvuruları sonucunda biz bu kararı Kentsel Dönüşüm kararını aldık. Bir Sanayi Çarşısına ihtiyaç var mı, var. Şu an mevcut Sanayi Çarşısı şehrin içinde kalbinde kaldı. Artı mevcut dükkanlarla esnafımızın çok sağlıklı huzurlu çalışabileceği fiziki mekanlar da oluşturuluyor. Ayrıca Gölcük’ün muhtelif yerlerinde bina altlarında sokak ve cadde aralarında Sanayi Çarşısında olması gereken bir çok esnafımız var. Bu da halkımızın yaşamını olumsuz etkiliyor. Yaşam standardını düşüyor. Halkın gelişmesinde önemli bir engel gibi duruyor. İşte bu nedenle Sanayi Çarşısının dönüşümü kararını aldık. Bir ilki başardık tabi. Biz bu kararı alırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla müştereken bu kararın yapılması adına bir girişimde bulunduk. Sağ olsun bakanlığımız bu talebimizi onayladı. Bir protokol imzaladık. Bir sözleşme imzaladık. Bakanlığın bu sözleşme, bu protokol çerçevesi içerisinde öncelikle yeni yapılacak olan Sanayi Çarşısı’nın arsasının istimlakı sağlandı. İstimlak çalışmaları başarıyla bitti. Vatandaşlar ile önemli kısmı takriben yüzde 85 oranında rızayla anlaştık. Paraları ödendi. Yüzde 15 civarında vatandaşımız uygun görmedi rızayla anlaşmayı. Bakanlık kuruluyla acele el koyma kararıyla kamulaştırma çalışmaları yapıldı. Ve nihayetinde 105 bin metrekarelik arsa edinildi. Burada yapılması gereken Sanayi Çarşısı’nın ihalesi yapıldı. Gölcük Belediyesi tarafından yapıldı. İhale sonuçlandı. Şu an yasal süreçleri yani müteahhite yer teslimiyle ilgili yasal süreç devam ediyor. Allah nasip ederse bu ocak ayının ilk yarısında bitecek hukuki olarak. Şimdi inşaat başlıyor.

SANAYİ DIŞINDA ESNAFA RUHSAT VERİLMEYECEK

Sanayi Çarşısı’nda gitmesini istediğimiz hedef kitle belli. Böylece Sanayi Çarşısı’ndaki esnaflarımız, bunların bir kısmı mülk sahibi, bir kısmı kiracı. Şimdi işte bu Sanayi Çarşısı’ndaki mevcut riskli alan olarak ilan edilen Sanayi Çarşısı’ndaki mevcut sanayideki dükkan sahipleri ile 1 yıldan fazla kiracı olduğunu belgeleyenler kurasız çekilişsiz istedikleri dükkanı beğenmek, tercih etmek haklarını vererek yerlerini isteyenlere teslim ettik. Yani daha doğrusu plan üzerinde kaldık. Onlarda tapuya giderek mevcut Sanayi Çarşısı’ndaki yerlerinin devrini Gölcük Belediyesi Çevre Şehircilik Bakanlığı adına yaptılar. Sizin de ifade ettiğiniz gibi bunlarla mütemadiyen toplandık. Dün de daha önceden görüşmeler yaptığımız ama toplu olarak görüşmediğimiz Sanayi Çarşısı’nın dışındaki Gölcük’ün diğer mahalle ve caddelerindeki sanayi esnaflarıyla toplandık. Detaylı olarak projemizi intikal ettik. Projeyi anlattık ve projede istekleri varsa buralardan dükkan alabilmelerini tavsiye ettik. Çünkü biliyorsunuz 2 ay önce aldığımız meclis kararıyla yeni Sanayi Çarşısı bittiğinde Gölcük’ün hiçbir yerde sanayide olması gereken esnaf ticari faaliyetini sürdüremeyecek. Ruhsatları otomatikman iptal olacak. Bunu da tebliğ ettik. Önümüzde 1 buçuk-2 yıllık bir süre var. Herkes tavrını netleştirsin. Alacaksa alsın, almayacaksa da oraya kiracı olarak gideceğini bilsin. İşte bu noktada çalışmalarımızı bitirdik.

 

KREDİ GÖRÜŞMESİ YAPTIK

Tabi bu arada yine dedik ya görevimiz içerisinde olmamasına rağmen ama duyarlı yönetici ve yönetim olarak dedik ki esnaf kredi çekme noktasında olacak. Herkesin birikimi olmayabilir. Kredi çekmeleri hakkında akla ilk Halk bankası geliyor. İşte bankamızın yönetim kurulu başkanıyla hatta geçen pazartesi Halk Bankası genel müdürüyle hem Esnaf Odası Başkanımız hem de Esnaf Kredi Kooperatifleri Başkanımız, hem ben hem İlçe Başkanımız İdris Bey hem de Kocaeli milletvekilimiz Sami Çakır ile Genel Müdürlüğe gittik. Taleplerimizi ilettik. Yani sonuç itibariyle şunu demek istiyorum. Sanayi Çarşısı normalde esnafın kooperatif kurarak kendisinin yapması gerekiyordu. Ama bu şu an Gölcük Küçük Sanayi Sitesi olarak başlayan, sonra isminin Başiskele Küçük Sanayi Sitesi olarak değiştiren Sanayi Çarşısı’nın yapımında ne kadar iyi niyetli mücadele edilse de 30 yıla aşkın zorluk bitti. O örnekten yola çıkarak esnafımız diyor ki; yapamayız siz yapın. Biz taşın altına elimizi gövdemizi koyduk. Büyük bir sorumluluk aldık ve bu işe başladık. İnşallah arzu eden alacak, almayacak olanlar da kiracı konumunda çalışmasını sürdürecek. Hedefimiz şu yer tesliminden sonra çok olağanüstü bir sorun çıkmazsa 18 ayda inşaatı bitirdik. İşin özeti bu. İnşallah bu alanda destekler devam eder. Esnafımızı bu sıkıntıdan kurtarırız.”

2016’ DA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTTUK

2016’yı geride bırakıyoruz, 2017’ye giriyoruz. 2016 Gölcük için projeler, yatırımlar açısından verimli bir yıl mıydı?

“Mutlaka bizim açımızdan olumlu geçti. Beyan ettiğim gibi seçim beyannamemizdeki hedeflerimiz hizmetlerin planlanması gereken 2016 yılında hedeflenen yatırımlar ile ilgili önemli adımlar atıldı. Bir kısmının ihalesi yapıldı, bir kısmının işi bitti, faaliyete girdi. Bir kısmı yapılan faaliyetlerin ihaleleri sürüyor. Bir kısımların ihaleleri Erikli düzü gibi yeni yapıldı. Kentsel Dönüşüm’de ilk merhale olan Sanayi Çarşısı’nın dönüşümü ihalesi bitti. Deniz Evler dönüşümü ile ilgili olan konutların yapılması projeleri bitti. Şu an TOKİ’de onay safhasında ki bu şunu gösteriyor. Önümüzdeki 2 aylık süreç içerisinde ihalesi olacak. Kazma vurulacak. O nedenle hedeflerimiz doğrultusunda çalışıyor. Hızlı bir şekilde sürüyor. İnşaatı devam ediyor. Takviminin önünde başarılı gidiyor. Başarılı olur inşallah. Biz planladığımız hedeflediğimiz stratejik plan doğrultusunda çalışmaları sürdürüyoruz. Bir sıkıntı gözükmüyor. İnşallah 2017’de bu başladıklarımızın bitişi yeni projelerin de temel atma törenleri ile halka buluşturacağız.

HUZUR VE BARIŞ İSTİYORUM

Tüm ülke insanına tüm dünyaya huzur ve barış diliyorum. Allah’tan talebim budur. Yüce Rabbim tüm dünyayı barış iklimine dönüştürür inşallah. Hep beraber yaşıyoruz, görüyoruz. Ülkemiz ve coğrafyamızda yaşanan olaylar bizi derinden üzüyor. Bu vesileyle tüm şehitlerimize rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Ve bu ülkemizin üzerinde dönen kara bulutların inşallah en yakın kısa süre içerisinde dağılacağına gönülden inanıyorum. Çünkü Türk insanı zor günlerin insanıdır. Birlik ve beraberlik dayanışma ve yardımlaşma içerisinde bu sıkıntıları da aşacağımıza inanıyorum. Bu vesileyle herkesin 2017 yılında sağlıklı mutlu huzurlu barış içerisinde bir yaşama kavuşacakların umudu ve dileği ile yeni yıllarını kutluyorum” dedi. 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Duru Park Davetiyem Beykar bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr BasiskeleSanayi