22 Haziran 2018 Cuma

Yaşlık, "Gelmeyenler kaybetti"

Yaşlık, Gelmeyenler kaybetti
Güncel Yazdır

Haber

“Teröre Lanet Kardeşliğe Evet” Yürüyüşü’nde beklediği katılımın sağlandığını belirten Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Sözcüsü Şahin Yaşlık, katılmayan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına da sitemde bulunurken “Söz verdikleri halde birtakım gerekçeler sunarak katılmamalarına üzüldük, ama gelmeyenler kaybetti” dedi

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri, “Teröre Lanet, Kardeşliğe Evet Yürüyüşü” dün 30 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Yoğun güvenlik tedbirleri altında gerçekleşen yürüyüş Merkez Bankası’ndan başlayarak Anıtpark’a kadar devam etti. Halk sloganlar ve tekbirlerle yürürken teröre karşı öfkesini bir kez daha kustu. Yürüyüş öncesi Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Sözcüsü Şahin Yaşlık’ın yaptığı basın açıklamasında 20 bin Türk bayrağı hazırladıklarını ve sadece Türk bayrağı olacağını belirtmesine rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pankartı ve kendi derneklerinin bayraklarıyla katılanlar da oldu. Biz de gazetemiz olarak Yaşlık’tan yürüyüş hakkında değerlendirme aldık.

 

‘BEKLEDİĞİMİZ KATILIM OLDU’

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Dönem Sözcüsü ve Memur Sen İl Temsilcisi Şahin Yaşlık, Teröre Lanet Kardeşliğe Evet Yürüyüşü’nün ardından gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Emniyet kaynaklarından bize gelen bilgiye göre yürüyüşe 30 binin üzerinde katılımın gerçekleştiğini söyleyen Yaşlık, katılım için de “Beklediğimiz bir katılım oldu, halkımız yine her zamanki gibi duyarlı olduğunu gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve 15 Temmuz mitinglerinden sonraki en kalabalık toplantıydı diyebilirim” dedi.

 

‘KOCAELİ’DE DE İHTİYAÇ VARDI’

Bunların yanı sıra HDP haricinde tüm siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşlarını davet ettiklerini belirten Yaşlık, 3 bin 400 sivil toplum kuruluşunu tek tek aradıklarını da söylerken “Biz tamamen siyasal söylemlerin dışında bir yürüyüşün olması gerektiğini düşündük. Doğu’da insanlar 2 metre karın altında yürüdü. Kocaeli’de de böyle bir yürüyüşe ihtiyaç vardı. Terörün panzehri halkı sokağa dökmek, teröre lanet etmek. Biz de onun için halkımızı sokağa döktük” dedi.

 

‘GELMEYENLER KAYBETTİ’

Yürüyüşe davet edildikleri halde bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler de bazı gerekçeler göstererek yürüyüşe katılmadı. CHP ve MHP’nin yürüyüşe katılmama sebeplerine halkın inanmadığını belirten Yaşlık, “Biz siyasi partilerimizi davet ettik, kendileri de söz verdikleri halde anlamadığımız gerekçelerle katılmayacaklarını açıkladılar. CHP, İsmet İnönü’nün ölüm yıldönümünü hatırlayıp bir mesaj yayınlamadılar, taziye mesajı iletmediler” demiş, MHP ise KOÜ’deki temsilcilik seçimlerinin iptalini ve Yenikapı ruhuna göre hareket edilmemesi nedeniyle katılmayacaklarını söylemiş. Bunlar bizimle alakalı durumlar değil. Biz katılmadıklarına üzüldük, eleştiri de aldılar. Gelmeyenler kaybetti” şeklinde konuştu.

 

‘BİZİM DE KUSURLARIMIZ OLABİLİR’

Yürüyüşe bazı sivil toplum kuruluşları da kendilerine davet iletilmediğini belirtti. Bunlardan Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Alevi Kültür Dernekleri (AKD) gibi bazı STK’ler yürüyüşe davet edilmeyenler arasında yer alıyor. Toplam 3 bin 400 sivil toplum kuruluşunu tek tek aradıklarını ifade eden Yaşlık bu konuda ise, “Bir haftadır ailemin yüzünü görmüyorum. Gece gündüz yürüyüş için çalıştık. Tabi ki bizim de kusurlarımız olabilir. Arayamadıklarımız, unuttuklarımız olmuş olabilir. Onlar da davet etmeden gelebilirlerdi. Zaten açıklamamızda HDP hariç vatanla, bayrakla derdi olmayan herkesi davet ettiğimizi söylemiştik. Şehit ailelerimizden bazılarını arayabildik, bazılarına ulaşamadık. Onlar böyle alınmıyorlar. Ortada kasıtlı bir durum yok. Bugün kusur arama günü değil” ifadelerine yer verdi.

 

‘ONLARCASI KONUŞMA TALEBİNDE BULUNDU’

Ardından Yaşlık, davet edildikleri halde kendilerine söz hakkı tanınmaması gerekçesiyle yürüyüşe katılmayacaklarını açıklayan Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği ile ilgili olarak da “Çok iyi niyetle başkanlarımızı aradık. Hatta bazılarının ayaklarına kadar gittik. 3 bin 400 STK’den onlarcası konuşma talebinde bulundu. Biz bütün siyasi söylemlerden uzak bir konuşma olsun istedik. Konuşma konusunda da sekretarya olarak ortak bir karar neticesinde Gönüllü Kültür Teşekkülleri adına sadece biz hitap edelim dedik. Konuşma metnimizi de tüm siyasi söylemleri bir kenara bırakarak hazırladık” sözlerini kullandı.

 

‘EMNİYETTEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ’

Son olarak Yaşlık, yoğun güvenlik tedbirleri nedeniyle yürüyüşe katılamayanların da çok olduğunu dile getirerek “Güvenliğimizi ciddi bir şekilde sağladıkları için emniyet güçlerimize de çok teşekkür ederiz. Ancak, güvenlik önlemleri nedeniyle alana giremeyenler oldu. Sadece iki taraftan giriş vardı. Vatandaşlardan bazıları beni aradı. Barikatları aşıp yürüyüşe katılamadıklarını söyleyerek sitemde bulundu. Çayırova’dan vatandaşlarımız yürüyüş için buraya kadar geliyor, ancak barikatları aşıp içeri giremiyor. Ayrıca emniyet güçlerimiz Perşembe Pazarı Alanı’nı da park trafiğine kapattı. O yüzden Anıtpark’ta toplandık. Zaten Perşembe Pazarı’na iki taraftan giriş var. Halkın güvenliği alınsın tabi. İşlerine karışmak gibi olmasın, kendileri daha iyi bilirler. İki tane güvenlik koyabilirlerdi. Bu konuda da emniyetten bir açıklama bekliyoruz” dedi.

 

HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

Açıklamalarını tamamlayan Yaşlık, yürüyüşe katılan Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na, siyasi partilere, belediye başkanlarına, yürüyüş için emek sarf eden Gönüllü Kültür Teşekkülleri’ne ve tüm halka teşekkür etti.

 

‘İL BAŞKANLARI TOPLANTIMIZA ZARAR VERMEZ’

Yaşlık’ın açıklamalarından sonra AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da gazetemiz yürüyüş hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ceyhan, “Gönüllü Kültür Teşekkülleri’nin düzenlediği bir yürüyüştü. Türkiye’nin bir ve beraber olmasının tezahürü Kocaeli’de de yaşandı. Biz bir pati meclisi olarak değil vatandaş olarak yer aldık. Güzel bir birliktelik sunduk. Elbette yürüyüşe çeşitli gerekçeler göstererek katılmayanlar olabilir. Kendi takdirleridir. Yenikapı ruhu devam ediyor. İl başkanlarının siyasi temsilcileri her konuda aynı şeyi, düşünmeyebilir. Bu durumun il başkanları toplantılarımıza zarar vereceğini zannetmiyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr