26 Mayıs 2018 Cumartesi

2017 Yılı Mali Bütçe 2 Milyar 100 Milyon TL

2017 Yılı Mali Bütçe 2 Milyar 100 Milyon TL
Güncel Yazdır

Haber

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 Yılı Aralık Ayı Meclis Toplantısı’nda görüşülen 2017 yılı mali bütçesi 2 Milyar 100 Milyon TL olarak açıklandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığında gerçekleşti. Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda 2017 mali yılı performans programı ve mali bütçesi görüşüldü. Toplantıda toplam 133 madde oylamaya sunuldu.

 

1

 

‘FABRİKASYON GİBİ DÜŞÜNCE OLMAZ’

Toplantının başında konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Dünyada dökülen kanların ağırlığı din ve mezhep savaşlarıdır. Bunun çaresi kardeşliğimizdir. Görüş ayrılığı olur. Dünyada ne kadar insan varsa o kadar akıl ve fikir vardır. Parmak izi uymayan insanlar olduğuna göre fabrikasyon gibi hep aynı düşünce olmaz” dedi.

 

2

 

‘BU BADİRELERİ BİRLİKTE ATLATACAĞIZ’

Devamında Karaosmanoğlu, “Terörün dini, mezhebi olmadığını da hepimiz biliyoruz. Ne zaman ki Batı geldi ırkçılığı buralarda tetiklediler. Sen Rumsun, sen Arapsın diye herkesi ayırdılar. Geçmişteki tüm kahramanlarımız, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birçok çile çektiler. Farklılıklar zenginliktir. Türkiye’de milli birlik ve beraber duygusu gelişiyor. Bu badireleri Allah’ın hep birlikte izniyle atlatacağız” şeklinde konuştu.

 

‘OTURUP AĞLAYACAK HALİMİZ YOK’

“Suriye’nin durumu ortada” diyen Karaosmanoğlu, “Dünyayı karıştırmak isteyen bundan zevk alan beyinler var. Biz birbirimize daha çok sarılacağız. Özellikle birbirimize değer vereceğiz. İstanbul’da Ankara’da meydana gelen olaylarda hepimizin yüreği yandı. Ne insanlarımız sönüyor, gidiyor. Haberleri izlerken zaman zaman benim de gözlerim doluyor. Ama oturup ağlayacak halimiz yok. Milli birlik ve beraberliğimizi koruyacağız, ülkemizi kalkındıracağız” diyerek salondan tüm şehitlerimize Fatiha okunmasını istedi.

 

1

 

‘BİRLİĞİMİZİ TEYİT ETMİŞ OLDUK’

Ardından Başkan Karaosmanoğlu, “Bizim meclisimiz güzel. Hiç hata yapmayacağız diye bir şey yok. Yanlış, çok iş yapanda daha çok olur” diyerek toplantıyı başlattı. Toplantıda söz alan CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, “Zor bir süreç. Siyaseten farklı düşünebiliriz. Biz Yenikapı ruhuna sahip çıktığımızı terör olayları sonrasında yine bir araya gelerek teyit etmiş olduk. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

VEDA KONUŞMASINA BENZETTİ

Değer, Başkan Karaosmanoğlu’nun konuşmasını veda konuşması gibi değerlendirirken Başkan Karaosmanoğlu ise bunun bir veda konuşması olmadığını belirterek “Zaman hızlı geçiyor. 13 yılı geride bıraktık. 2016 yılının son meclis toplantısını yapıyoruz. Yeni yıla girerken böyle bir konuşma yapmak istedim” şeklinde yanıt verdi.

 

ozak

 

‘ESNAFIMIZIN DURUMU ÇOK DAHA KÖTÜ’

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Büyükşehir Belediyesi 2015-2019 Stratejik Planının Güncellenmesi Raporuna CHP kanadından muhalefet şerhi konulurken AK Parti’nin oylarıyla kabul edildi. Mecliste söz alan CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal, “Kocaeli ilimizde ulaşım sorunu yüksektir. Performans raporunda SEKA Park-Otogar arasındaki tramvay hattının 2016’da yüzde 45, 2017’de yüzde 45 tamamlanarak bitirileceğini belirtmektesiniz. Yapılmakta olan bir güzellik için halkımız sıkıntı yaşamaktadır. Ama esnafımızın durumu çok kötü. Hat boyunca esnaf siftah yapmadan dükkan kapattığı günler olabilmektedir” dedi.

 

uysall

 

‘ESNAF PARKLANMADAN ŞİKAYETÇİ DEĞİL’

Uysal devamında otopark sorununu da ele alırken “Hepimizin malumu kentimizin en acil çözülmesi gereken sorunların başında ulaşım ve kent içi otopark sorunu vardır. 2016 ve 2016 yılında planlanan ve bitirilen bir otopark göremedik” derken KBB Genel Sekreteri Tahir Büyükakın ise, “Tramvay için 50 gün sonra deneme sürüşleri başlayacaktır. Altyapı çalışmaları bitmek üzeredir” şeklinde yanıt verdi. Başkan Karaosmanoğlu ise, “Esnaf parklanmadan şikayetçi değil. Asıl, bu parklanma olmazsa müşteri bakımından daha büyük sıkıntı çekeceğini belirtiyor. Genel Sekreter Büyükakın da “Cumhuriyet Caddesi’nde düzensiz parklanma olmakta. Para kazanmak için Parkomat yapılmıyor. Trafiğin düzenlenmesi için yapılıyor” diyerek ekledi.

 

buyukakin

 

‘DENİZ ULAŞIMI YOK OLMA DURUMUNDA’

Uysal’ın ardından kürsüye çıkan MHP Grup Başkan Vekili Vahit Eryılmaz ise, “Tramvay çalışmalarından dolayı ilimiz büyük sıkıntı yaşamıştır. İzmit’te tramvay çalışmalarının uzayacağı açıktır. Şehrin kuzeyinde trafik sorunu yaşanmaktadır. Deniz ulaşımında sorunlar yaşandığı dile getirildi. Deniz ulaşımına ağırlık verilmelidir. Kullanılmayan araçlardan zarar edilmektedir. Alternatif çözüm olan deniz ulaşımı da yok olma durumuna gelmiştir” diye konuştu.

 

AK PARTİ’NİN OYLARIYLA KABUL EDİLDİ

Metro çalışmalarını da değerlendiren Eryılmaz, “Metro çalışmalarında geri kalınmıştır. Birkaç yılda metro projesinin çalışmaları yapılacaktır. Bu da kente zaman kaybettirmektedir. Görme engelli vatandaşlarımızın ulaşım sorununa da dikkat edilmesi gerekiyor. Kentte altyapı çalışmaları ne zaman başlasa birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. İş bilmeyenler tarafından vatandaşın hayatı tehlikeye atılmakta” ifadelerine yer verdi. Toplantıda oylanan maddelere CHP ‘ret’ oyu verirken, maddeler AK Parti’nin ‘evet’ oylarıyla kabul edildi.

 

eryilmaz

 

MALİ BÜTÇE 2 MİLYAR 100 MİLYON TL

Son olarak Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılında 1 Milyar 900 Milyon TL olan mali bütçesi 2017 yılında 2 Milyar 100 Milyon TL olarak açıklandı. İlçe belediyelerine ayrılan bütçeler de belirlendi.

 

İŞTE BELEDİYELERE AYRILAN BÜTÇELER

Gebze Belediyesi: 365 Milyon TL

İzmit Belediyesi: 220 Milyon TL

Körfez Belediyesi: 230 Milyon TL

Darıca Belediyesi: 156 Milyon TL

Başiskele Belediyesi: 108 Milyon 550 Bin TL

Çayırova Belediyesi: 121 Milyon TL

Dilovası Belediyesi: 87 Milyon 185 Bin TL

Kartepe Belediyesi: 85 Milyon 500 Bin TL

Derince Belediyesi: 110 Milyon TL

Gölcük Belediyesi: 134 Milyon 600 Bin TL

Karamürsel Belediyesi: 33 Milyon 200 Bin TL

Kandıra Belediyesi: 25 Milyon TL

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr