28 Mayıs 2018 Pazartesi

Afet Eğitimi, risk yönetiminin bir gereğidir

Afet Eğitimi, risk yönetiminin bir gereğidir
Afet Eğitimi, risk yönetiminin bir gereğidir
Afet Eğitimi, risk yönetiminin bir gereğidir
Afet Eğitimi, risk yönetiminin bir gereğidir
Güncel Yazdır

Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürü Tekoğul, Kasım ayının ikinci yarısında verdikleri afet eğitimleri ile ilgili basına yaptığı bilgilendirmede risk yönetimi anlayışına değindi.

Kasım ayında İlimizde Kocaeli AFAD tarafından Simülasyon Tırı ile 2286 öğrenci ve öğretmene verilen eğitim hariç kurum ve işyerlerinde 687 çalışana eğitim verilmiş olduğunu ifade eden Kocaeli AFAD Müdürü Salim Tekoğul, afet teğitim seferberliği başlatmışcasına daha fazla kişiye ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti.

 

KASIM AYI EĞİTİMLERİ
Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında Kocaeli'nde Kasım ayının ikinci yarısında 3 kamu kurumu ve 2 işletmede afet farkındalığı oluşturulmaya çalışıldığını, İzmit Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde 20 hükümlüye, Halk Sağlığı Müdürlüğünde 27 çalışana, İzmit Belediyesinde ise 3 gün boyunca toplam 80 personele afet bilinci eğitimi verildiğini söyleyen Tekoğul, Çayırova'da bulunan 3D Gümrükleme'de ve Kar Porselen'de 31 çalışana temel afet bilinci, arama kurtarma, ipler ve düğümler, yangın ve sivil savunma servis eğitimleri verilirken tahliye ve yangın tatbikatları yaptırıldığını belirtti.

 

RİSK YÖNETİMİ ANLAYIŞI İÇİN EĞİTİM ŞART
AFAD kurulmadan önce afet ve acil duruma odaklı biçimde harekete geçen bir kriz yönetimi anlayışının hakim olduğunu vurgulayan Tekoğul; "2009 sonrası AFAD'ın kuruluşuyla birlikte afet öncesinde de çalışan, hazırlıklı olma bağlamında projeler üreten, planlamalar yapan bir kurum olunması benimsenmiş, Risk Yönetimi anlayışına geçilmiştir. Afet eğitimleri ve tatbikatlar da Afet Müdahale Planı gibi afet öncesinde yapılan risk azaltma faaliyetidir. Çünkü 1999 depreminde hayatını kaybedenlerin % 3 ünün, yaralanananların da % 50 sinin evlerde montaj edilmeyen eşyalardan kaynaklı olduğu gerçeği ya da istatistiği, birçok bilgi yanında verilecek bu türdeki küçük detay bilgilerinin afet bilinçlenmesine katkı sunacağı anlamına gelmektedir. Bu açıdan afet eğitimleri, Risk Yönetimi anlayışının faaliyete dönüşmüş halleridir. Hemşehrilerimizin de bu bakış açısıyla afet eğitimini almayı ihtiyaç olarak addetmesi büyük önem taşımaktadır" dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr