20 Haziran 2018 Çarşamba

Sarıbay: Partili başkanlarımızı uyardım

Sarıbay: Partili başkanlarımızı uyardım
Güncel Yazdır

Haber

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, haftalık olağan toplantısında Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’den tutuklanan yazarları alkışlatmasına yönelik eleştirileri değerlendirerek “Bu konuda partililerimizin daha duyarlı olmasını istiyorum. Özellikle başkanlarımızı da bu tür eleştirileri sosyal medyadan yapmalarının doğru olmadığını söyleyerek uyardım” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il binasında haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Sarıbay, toplantıda yerel ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda konuşan İl Başkanı Sarıbay, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Adana’daki mitingde FETÖ’den tutuklanan yazarları alkışlatmasının ardından gelen eleştirilere yönelik “Biz yazarların yazdıklarından dolayı tutuklanmasını tasvip etmiyoruz. Burada sadece solcu yazarların isminin okunması doğru olmazdı tabi. Bu konuda partililerimizin daha duyarlı olmasını istiyorum. Özellikle başkanlarımızı da bu tür eleştirileri sosyal medyadan yapmalarının doğru olmadığını söyleyerek uyardım. Bir eleştiriniz varsa bize mektup yazabilirsiniz” diye konuştu.


‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM’
Açıklamasında İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “İzmit’te maalesef dilenciler artmaya başladı. Beni de çok üzüyor. Vatandaşlarımızdan da bunu neden dile getirmiyorsunuz diye şikayetler geliyor. Ayağını ısıtmak için yerde oturup parmaklarını tutan 8 yaşında kız çocuğundan söz ediyoruz. Güya cinsel istismara uğrayan çocukları koruyacaklardı. Bu da bir tür cinsel istismardır. Sosyal hizmet il müdürlüğü var ne iş yaparlar bilmiyorum. Bu konunun sorumlularını göreve davet ediyorum. Aksi takdirde bununla ilgili bir basın açıklaması yapıp sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi.


‘BAŞKANLARIMIZI UYARDIM’
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adana’da yaptığı mitingde FETÖ’den tutuklanan gazetecilerin isimlerini söyleyerek alkışlatmasına yönelik eleştirileri de değerlendiren Sarıbay, “Genel Başkanımızın bazı yazarların ismini ‘burada’ diye alkışlatması eleştiri yağmuruna tutuldu. Burada CHP’nin içtenliği dikkate alınmalı. Biz onların suçlarını savunmuyoruz. Onlar suçlarının cezasını çeksin. Biz yazarların yazdıklarından dolayı tutuklanmasını tasvip etmiyoruz. Burada sadece solcu yazarların isminin okunması doğru olmazdı tabi. Bu konuda partililerimizin daha duyarlı olmasını istiyorum. Özellikle partili başkanlarımızın sosyal medyadan bu tür eleştirileri yapmalarının doğru olmadığını söyleyerek uyardım. Bir eleştiriniz varsa bize mektup yazabilirsiniz” şeklinde konuştu.


‘ÇÜNKÜ SİZİN YARGINIZA GÜVENMİYORLAR’
Devamında yargının bağımsızlığının önemini bir kez daha vurgulayan Sarıbay, “Çok saygın hukukçu yazarımız Faruk Erem diyor ki: Suçluyu kazıyınız altından insan çıkar. Kalem tutan kişilerin tutuklanmalarına kesinlikle karşıyız. Ergenekon davasında paşalar, emeği geçmiş askerler 5-6 yıl tutuklu kaldılar. Yunanistan’ın 3 FETÖ’cü subayı iade edip etmemesi konuşuluyor. Biz en baştan söyledik bunların iade edilmeyeceğini. Amerika da Fethullah Gülen’i iade etmez. Çünkü sizin bağımsız yargınız yok. Siyasi iktidarın yapacağı ilk iş OHAL’i kaldırmak. İade etmemelerinin sebebi de bizim yargımıza tamamen güvenmemelerinden kaynaklanıyor. Kararnamelerle ülkeyi idare etmeye kalkarsanız ülkeyi bu hale getirirsiniz” ifadelerini kullandı.


‘KAYA İSTİFA ETMEDİ’
Sarıbay, bir dahaki İl Başkanları Toplantısının kendisinin ev sahipliğinde gerçekleşeceğini hatırlatarak “Ocak ayının ikinci pazartesisinde yapacağız. Sayın Toplantının konusunun ‘eğitim’ olmasını biz istedik. Valimizle görüşüp eğitimle ilgili bir brifing vereceğiz. Henüz görüşmedim” derken son olarak partide görevi değişen Mustafa Kaya ile ilgili iddialara da yanıt veren Sarıbay, “Mustafa Kaya’nın istifa ettiği haberi çıktı. Mustafa Kaya istifa etmedi. Ben onu Gebze ve Dilovası’ndan sorumlu il balkan yardımcılığından alıp Çayırova ve Darıca’dan sorumlu il başkan yardımcısı yaptım. Burada sadece bir görev değişikliği var. CHP’de herhangi bir sıkıntı yok. İstifalar tek taraflı gelişen bir şey. İstifa edenin istifasını kabul edememek gibi bir durum söz konusu olamaz. Kadın kollarımızda istifa eden arkadaşlarımızla konuşup istifa etmemeleri için elimden geleni yaptım, ama önleyemedim. Onların yerine gelen arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford YEDİ İKLİM Sabitzade köfte Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Üst Grup Gürpınar su Müjdat Optik Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr