23 Mayıs 2018 Çarşamba

Körfez'de “Efficiency Challenge Electric Vehicle”için yarışıyorlar

Körfez'de “Efficiency Challenge Electric Vehicle”için yarışıyorlar
Teknoloji Yazdır

Alternatif Enerjili Araç Yarışları finali yabancı takımların katılımına da açık olarak “Efficiency Challenge Electric Vehicle” adıyla 6-7 Ağustos 2016 tarihlerinde Kocaeli Körfez Pisti’nde gerçekleştirilecek. 2005 yılından bu yana 10.000’in üzerinde üniversite öğrencisine ulaşılan yarışlar ile katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinmesi ve bu alanda motor, motor sürücü vb. katma değeri yüksek araç bileşenlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor

Yarışlara Elektromobil (batarya elektrik enerjili araç) kategorisinde 1’i yabancı toplam 67,  Hidromobil (hidrojen enerjili araç) kategorisinde ise 1’i yabancı olmak üzere toplam 17 takım başvuru yaptı. 1 Ağustos’ta yapılan resmi kayıtların ardından Elektromobilde 43, Hidromobilde ise 8 aracın yarışlara katılması beklenmektedir.Tüm katılımcı takımlara maddi desteğin verildiği yarışlarda Hidromobil kategorisinde yarışacak araçlara bu yıl dört tekerlekli, iki kapılı şehir konseptine geçilmesinden dolayı 30.000 TL destek verildi.

 

BİRİNCİLERE 25 BİN TL ÖDÜL

Yaklaşık bir yıllık hazırlık sürecinin sonunda takımların amacı en az enerji sarfiyatı olan elektrikli ve hidrojenli aracı üretmek. Bu anlamda her kategorinin birincisine 25.000 TL ödül verilecek. Takımlar enerji verimliliğinin yanında tasarımları ve araç parçalarının yerli olması durumuyla da ödüllendiriliyor. Öğrencilerin araçlarının önemli alt parçalarını (motor, motor sürücü vb.) kendilerinin tasarlayıp üretmesini teşvik etmek amacıyla her kategoride 10 araca 10.000 TL’ye kadar “Yerli Ürün Teşvik Ödülü” verilebilecek. Bunun dışında takımlar en iyi tasarım, jüri özel ödülü ve tanıtım, yaygınlaştırma ödülü için yarışacak. 6-7 Ağustos’ta yapılacak final yarışlarının ardından düzenlenecek ödül törenine TÜBİTAK protokolü ile devlet erkanının katılması beklenmektedir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford HAURA CAFE Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi bbs inşaat
Ekcan Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ konak_dr