20 Ağustos 2019 Salı
Bellona

Erenoğlu: Başkanlık sisteminin en büyük düşmanı bürokratik oligarşidir

Erenoğlu: Başkanlık sisteminin en büyük düşmanı bürokratik oligarşidir
Güncel Yazdır

Demokrat Denetim Elemanları Platformu Başkanı Erhan Erenoğlu, Başkanlık Sistemi Yolunda Kamu İdari Reformu, Devletin Yeniden Restorasyonu konularında açıklamalarda bulundu.

Demokrat Denetim Elemanları Platformu Başkanı Erhan Erenoğlu, “Kamu hizmetlerinin günümüz Türkiye’sinin gelişimine paralel olarak verimli, etkin ve hızlı bir şekilde ifa etmek için kamu idari reformlarının gecikmeksizin tamamlanması gerekmektedir. Büyüyen, gelişen Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri bu gelişim ve büyümeye paralel idari reformlarının aynı ölçekte ve hızla yapılmamasıdır. Bu idari reformları engelleyen Bürokratik oligarşilerdir” dedi.

 

Açıklamasına devam eden Erenoğlu, “Dünyamızın bilişim çağında olduğu bir dönemde kamu hizmetlerinin aynı hızda bilişim çağının ruhunu yakalayamamıştır ne yazık ki. Bunda en önemli etken kamu idari birimlerinin bilişim çağının ruhuna uygun bir şekilde kendilerini entegre edememeleri gelmektedir” şeklinde konuştu.

BÜROKRATİK OLİGARŞİ BAŞKANLIK SİSTEMİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANIDIR
Erenoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Son yıllarda bürokratik işlemlerde hızlanma sağlanmışsa da bu henüz istenilen verimlilikte ve etkinlikte değildir. Tüm bunların temelinde kamu bürokrasisinin hantal yapısı ile kamu bürokrasi içerisinde yılardan beri kümelenmiş bürokratik oligarşik güç yapılarının kendi güç alanlarını muhafaza etme refleksleri olduğu görülmektedir.

OLİGARŞİK YAPILAR HİZMET SUNUMLARININ KALİTESİNİ DÜŞÜYOR
Bürokrasi, hükümetin politika ve kamu hizmetleri oluşturma, yürütme, sorumluluk alma gibi amaçlarla yetkilendirilmiş, görev, otorite ve işleyişi kurallarla belirlenmiş, bu amaçla işbölümü, otorite hiyerarşisi, yazılı kuralları yazışmalar ve faaliyetlerin arşivlenmesiyle kişiler üstü esaslara dayandırılmış bir örgüt biçimidir. Seçilmişlerin hizmet sunumu ve ekinliği kamu bürokrasisi içindeki bürokratları (atanmışların) hiyerarşik biçimde, kanunlarda gösterilen emir ve talimatları uyum ve eşgüdüm içerisinde yerine getirmeleri ile mümkündür. Seçmenler tarafında seçilmişlerin, beyannamelerindeki hizmet taahhütleri, bürokratik oligarşilerin güç tahakkümleri ve engellemeleri nedeniyle, kamu hizmetleri hızlı, etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilememektedir.


OLİGARŞİK YAPILAR KENDİ AMAÇLARINA HİZMET ETMEKTEDİR
Kamu bürokrasisindeki oligarşik yapılar, kendi güç alanlarına hizmet etmektedirler. Neredeyse tüm idari yapıların içerisinde güç evirme başarısına sahip olan bu yapılar Ülkemizin kamusal hizmetleri sunumlarındaki en büyük engeli teşkil etmektedirler. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ‘Başkanlık Sistemi’ İle kamu idari reformlarını gecikmeksizin hayata geçirmemiz, idari yapılardaki oligarşik yapıların dağıtılması, kamu bürokrasindeki atanmışların, Milli ve kamusal menfaatlere uygun kamusal görev fonksiyonuna uygun yapısal ve idari reformların gerçekleştirme başarımıza bağlı olduğunu görmemiz gerekmektedir”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem