17 Ağustos 2019 Cumartesi
Bellona
Biyografi
Süleyman Pekin

Süleyman Pekin

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013

7 Ağustos 1970'de Bahçecik'te doğdu. İlk ve ortaokulu Bahçecik'te, liseyi İzmit Lisesi'nde okudu. Lise yıllarında yazdığı şarkı sözleri, üniversite yıllarında şiire dönüşmeye başladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden 1991 yılında mezun oldu. Akabinde Konya Tuzlukçu Lisesi'nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. 1992-1993 yıllarında İstanbul Tuzla, Diyarbakır Devegeçidi ve Silvan'da Yedek Subay olarak askerlik yaptı. Askerlik sonrası 1 yıl daha Konya Tuzlukçu Lisesi'nde çalışıp 1994 yılında İzmit İmam Hatip Lisesi'ne tayin oldu. Bu sırada önce Zaman Gazetesi Bahçecik İrtibat Bürosu'nu ardından Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği'ni kurdu. Kocaeli Nizam-ı Âlem Ocakları'nda İl Başkanlığı ve Eğitim-Bir'de yöneticilik yaptı. Gönüllü Kültür Teşekkülleri paydaşı olarak Ahenk Dergisi'nin çıkarılmasında aktif rol oynadı.

 

1998 Ağustos'unda ilahiyatçı Gülşah Toka'yla hayatını birleştirdi. 2 ay sonra başörtüsüyle ilgili ocak ve sendikal çalışmaları nedeniyle Gümüşhane'ye sürüldü. 1 yıl burada Gümüşhane Kürtün Lisesi'nde Tarih öğretmeni olarak görev yaptı. 17 Ağustos 1999 depremiyle birlikte İzmit'e tayinini alan birkaç kişiden biri oldu. 1 ay Gazi Lisesi'nde depo sorumlusu olarak durduktan sonra İzmit İnkılâp Lisesi'nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. Bu sırada Nizam-ı Âlem Ocakları ve Alperen Ocakları'nda Bölge (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce) Başkanlığı, Türk Eğitim-Sen İzmit Şubesi'nde Basın Sekreterliği yaptı. 2001 yılında çıkan sendika kanunuyla Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Kurucular Kurulu'nda yer aldı.

 

Aynı yıl Ahenk Ajans Yayınları tarafından "Sahili Olmayan Deniz" adlı ilk şiir kitabını çıkardı. Aktif okul ve sendikal çalışmaları nedeniyle ikinci kez sürgün oldu ve Bahçecik İ.Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu'nda 2 yıl Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak çile doldurdu. Bu yıllarda; Selçuklu Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı (SOGEV) Kocaeli Şubesi'ne kuruluş izni alamadı, Selçuklu Düşünce Gurubu'nu kurdu, Toplumsal Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi'nde Başkanlık ve yöneticilik yaptı. Bazı ticari ortaklıklara girdi. Ulusal Stratejiler ve Düşünce Analizleri Merkezi (US-DAM) adlı bir oluşum ve site kurdu.

 

2003 yılında İzmit Lisesi'ne Tarih Öğretmeni olarak tayin oldu. Aynı yıl Toplumsal Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı görevini yaptı. 2004 yılında II. Olağan Kongre'de Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanlığı'na seçildi. 2006 yılında Profesyonel Şube Başkanlığına geçti. Ardından kadrosunu Kocaeli Anadolu Teknik Lisesi'ne aldırdı. 2007 yılında Altın Kalem Yayınları'ndan "Mevzuat Ötesi Düşler" adlı ikinci şiir kitabını yayınladı. Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği (KOŞYAB) ile Kamu çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Kocaeli Şubesi'nin kurucuları arasında yer aldı. 2007 Mayıs'ında T. Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilciliği'ne, ardından 2007 Aralık ayında II. kez Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanlığı'na seçildi. 2008 Şubat ayındaki Genel Kurul'da Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi'ne aday oldu ve bu amaçla kurulan Düşünce-İlke-Proje (D.İ.P) Hareketi'nin organizasyonunda yer aldı. 2008 Mayıs'ında II. dönem T.Kamu Sen İl Temsilciliği'ne seçildi. Aynı yıl kurulan Başiskele Eğitim ve Kültür Derneği'nin (BEKDER) kurucu yöneticileri arasında yer aldı.

 

2009 Haziran'ında III. dönem, 2010 Haziran'ında da IV. kez T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği görevine getirildi. Aynı yıl Berikan Yayınları'ndan dış politik analiz çalışması olan "Afrasya - Alternatif Eksenler" adlı kitabı yayınlandı. Kocaeli'de milli duyarlılığı olan kurum, kuruluş, ocak, vakıf, dernek, oda ve platformları bir araya getirmek için 2009 sonu kurulan Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği'nin (KMKB) Kurucu Başkanlığını yaptı. 2010 Kasım'ındaki 4.Olağan Genel Kurul'da Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı'na üçüncü defa 3 yıllığına seçildi. 2011 Haziran'ında V. kez T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği görevine seçildi.

Yerel ve ulusal bazda birçok dergi, bülten, gazete ve sitede şiir ve yazıları yayınlandı. Yerel tarihle ilgili makaleler yayınladı; panel, seminer, konferans, radyo ve TV programlarında yer aldı. Murat Bayram ile birlikte hazırladıkları "Bahçecik Tarihi" adlı yerel tarih araştırması Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği öncüğünde yapılan kültür imecesiyle Berikan Yayınları'nca Aralık 2011'de basıldı. Bir yöre araştırması olan "Harşit Havzası'nda Çepniler" başlıklı akademik tez çalışması basım aşamasında olup "Tahammül Takvimi" adındaki 3. şiir kitabı 2013 Nisan itibariyle yine Berikan Yayıncılıktan çıkmış ve 5. Kocaeli Kitap Fuarı"nda da okuyucuyla buluşmuştur.

 

Lisanslı olarak futbol ve Jeet Kune Do sporlarını yaptı. Bahçecikspor ile Başaranspor'da yöneticilik görevlerinde bulundu. Uluslarası Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu'nun dernek organizasyonunda yer aldı. Türkiye Günlüğü ile Türkmence dergilerinin İzmit Temsilciliğini yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı, İzmit Türk Ocağı, Kocaeli Ülkü ve Alperen Ocakları'na elden geldiğince katkı vermeye çalıştı. Son olarak Çanakkale Şehitleri ve İstiklâl Gazileri Varisleri Anma ve Yaşatma Derneği Başiskele Şubesi'nin Kurucu Başkanlığı'nı üstlenmiştir. Sonrasında da bu derneğin Genel Merkez Yönetiminde II. Başkan olarak vazifelendirilmiştir.

 

Müzik, doğa gezisi, fotoğraf, şiir ve harita yorumlama hobileri arasında yer alır. Aybala Tuhfe, Alperen Yahya ve Alpaslan Zafer adlı 3 çocuk babasıdır. Bazı yerel gazetelerde ve web sitelerinde değişik konularda yazmaya devam etmektedir.

Reklam

Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem